7 راه برای حفظ تعادل pH واژن به طور طبیعی


بیایید صادق باشیم: شما احتمالاً زیاد به سلامت واژن خود توجه نمی کنید مگر اینکه همه چیز دردناک ، خارش دار ، بو و یا ناراحت کننده باشد. اما وقتی همه چیز در پایین به هم می خورد ، اغلب دلالت بر ناخوشایندی دارد که شما باید انجام دهید هیچ چیزی تنظیم کنید

در بیشتر موارد ، سلامت بافت واژن شما به PH واژن کاهش می یابد ، که میزان اسیدیته یا قلیائیت نسبی آن است. خبر خوب: روش های خاصی برای حفظ PH واژن سالم وجود دارد که به نوبه خود می تواند از عفونت ها ، بوی بد واژن و موارد دیگر جلوگیری کند.

در زیر ، به بررسی آنچه که pH واژن سالم است ، چه چیزی می تواند آن را خراب کند و چگونه می توان آن را به حالت تعادل رساند ، می پردازیم.

چرا تعادل pH واژن مهم است؟

اصطلاح pH به میزان اسیدی یا اساسی بودن (قلیایی) چیزی اشاره دارد و مقیاس pH بین 0 تا 14 است. PH زیر 7 اسیدی در نظر گرفته می شود ، در حالی که pH بالای 7 پایه است. بنابراین pH واژن سالم چیست؟ در حالی که ممکن است خنثی فرض کنید ، در واقع چیزهای کمی اسیدی می خواهید.

وندی تروبو ، MD ، MBA ، متخصص زنان و زایمان در پنج سفر می گوید: “pH طبیعی واژن بین 3.8 تا 4.5 است که مانع از رشد باکتری های نامناسب می شود.” هنگامی که pH بالاتر است و وارد محدوده قلیایی می شود ، باکتری های ناخواسته می توانند رشد کنند ، که گاهی منجر به واژینوز باکتریایی (BV) می شود ، عدم تعادل ناشی از رشد بیش از حد Gardnerella vaginalis، که می تواند باعث خارش ، سوزش و بوی نامطبوع شود ”. علاوه بر این ، BV اغلب شامل ترشحات واژن خاکستری ، زرد یا سفید با بوی ماهی است.

واژینوز باکتریایی (BV) همچنین با کمبود واژن سالم مشخص می شود لاکتوباسیلوس باکتری ها این لاکتوباسیلوس گونه ها فوق العاده مهم هستند ، زیرا این باکتریهای مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند ، که pH واژن اسیدی ایجاد می کند. این مانع از رشد باکتری های بیماری زا در واژن می شود. بنابراین وقتی تعداد کافی از این “بچه های خوب” وجود نداشته باشد ، باکتری های بد می توانند تکثیر شوند. (مشابه آنچه در میکروبیوم روده اتفاق می افتد.)

در حالی که BV به خودی خود چندان مضر نیست ، تحقیقات نشان می دهد که می تواند خطر ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس هرپس سیمپلکس 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا دقیقا؟ PH بالای واژن با تعداد بیشتری از ترکیبات التهابی به نام سایتوکاین های التهابی سرویکواژینال مرتبط است که در آسیب پذیری بیشتر در برابر بیماری های مقاربتی دخیل هستند و همچنین در صورت بارداری خطر زایمان زودرس را افزایش می دهند.

آنچه PH واژن را تغییر می دهد

عوامل مختلفی می توانند pH واژن را به سطح ناسالم برسانند ، از جمله هر چیزی که مانع رشد خوب می شود لاکتوباسیلوس باکتری ها در اینجا برخی از متخلفان اصلی ذکر شده است:

دوش زدن

حدود 1 از 5 زن مرتباً حمام می کند ، اگرچه پزشکان توصیه می کنند که این کار را انجام ندهند. دوش کردن شامل استفاده از نازل برای شستن داخل واژن با ترکیبی از مایعات از جمله آب و سرکه ، جوش شیرین یا ید است. با این حال ، واژن خود تمیز می شود ، بنابراین کاملاً ضروری نیست. شستن نه تنها غیر ضروری نیست ، بلکه می تواند تعادل ظریف باکتری های خوب و مضر واژن را که برای حفظ محیط اسیدی مورد نیاز است ، بر هم بزند. این به نوبه خود می تواند باعث عفونت شود.

قاعدگی

از آنجا که خون به طور معمول کمی بنیادی است ، قاعدگی می تواند pH واژن را به طور موقت افزایش دهد. اغلب ، این هیچ مشکلی ایجاد نمی کند ، اما وقتی خون قاعدگی بیش از حد طولانی می ماند ، به عنوان مثال اگر تامپون را به اندازه کافی تغییر ندهید ، pH برای مدت طولانی تری بالا می رود ، که می تواند به مشکلات منجر شود.

رابطه جنسی محافظت نشده

انزال مایع منی در واژن می تواند در افزایش pH واژن نقش داشته باشد ، زیرا اسپرم کمی قلیایی است. باز هم ، هیچ مشکلی در این مورد وجود ندارد ، اما نکته دیگری است که باید توجه داشته باشید که ممکن است شما را مجبور کند توجه بیشتری به سلامت واژن خود داشته باشید. (رابطه جنسی دهانی تأثیر مشابهی نخواهد داشت.)

سلامت روده ضعیف است

در عمل دکتر تروبو ، BV مکرر اغلب با سلامت میکروبیوم روده مرتبط است. این به این دلیل است که میکروبیوم روده و واژن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و باکتری ها و سایر میکروب های موجود در روده می توانند روی ترکیب میکروب های واژن تأثیر بگذارند. همه چیز از رژیم غذایی بسیار پیچیده گرفته تا استرس بیش از حد گرفته تا استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند تأثیر منفی بر روده داشته باشد.

آنتی بیوتیک ها

در حالی که هرگز نباید آنتی بیوتیک ها را هنگام تجویز پزشک برای یک بیماری خاص کنار بگذارید ، مهم است بدانید که این داروها نه تنها باکتری های بیماری زا را از بین می برند ، بلکه باکتری های خوب مورد نیاز برای حفظ pH واژن سالم را نیز از بین می برند.

چگونه pH واژن را متعادل کنیم

پروبیوتیک واژن

در حالی که زیست شناسی منحصر به فرد شما می تواند به طور بالقوه باعث ایجاد pH نامتعادل واژن شود ، راه های زیادی برای کنترل مجدد سطوح و جلوگیری از مشکلات ناخوشایند وجود دارد. دکتر می گوید: “واژن یک اکوسیستم واقعاً جالب است و به انواع جراحی ها پاسخ خوبی می دهد.” تروبو در اینجا چند راه برای مقابله با مشکلات ذکر شده در بالا آمده است:

  • از آبیاری داخل واژن خودداری کنیدبه در عوض ، قسمت بیرونی واژن خود را با آب گرم و مقداری صابون ملایم و بدون بو بشویید.
  • تامپون های خود را اغلب عوض کنید. بسته به جریان ، هر 4-6 ساعت یا بیشتر توصیه می شود. همچنین می توانید از نوار بهداشتی یا لیوان قاعدگی استفاده کنید.
  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. یا از شریک خود بخواهید قبل از انزال خارج شود. اگرچه روش استخراج لزوماً از بارداری جلوگیری نمی کند ، اما از آویزان شدن اسپرم قلیایی در واژن و افزایش pH جلوگیری می کند. (البته ، این کاملاً به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد ، اما مهم است که در صورت ابتلا به عفونت مکرر در نظر بگیرید.)
  • روان کننده مناسب را انتخاب کنید. در صورت استفاده از روان کننده ، از روان کننده های معطر / طعم دار و روان کننده های حاوی گلیسیرین یا گلیسرول ، که تحریک کننده هستند و می توانند میکروبیوتای واژن را تغییر دهند ، جلوگیری کرده و بر PH واژن در گذر زمان تأثیر بگذارد. در عوض ، به دنبال یک سیلیکون یا روان کننده بر پایه آب بدون بو باشید. برخی حتی ادعا می کنند که pH آنها متعادل است.
  • از مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک ها خودداری کنید. این نوع داروها را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید و مصرف مکمل پروبیوتیک را چند ساعت بعد یا قبل از دوز آنتی بیوتیک یا خوردن غذاهای تخمیر شده برای کمک به تجمع مجدد بدن با باکتری های خوب (بیشتر در مورد گونه های خاص باکتری های پروبیوتیک مفید در زیر) در نظر بگیرید.
  • از روده خود با رژیم غذایی غنی از مواد مغذی حمایت کنید. دکتر می گوید: “اگر تعادل واژن متعادل نیست ، به روده نگاه کنید تا متعادل شود.” تروبو تمرکز بر حذف غذاهای فرآوری شده ، شکر و الکل و افزایش استراحت. » سپس غذاهای مغذی بیشتری مانند سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، آجیل ، دانه ها ، روغن های ضد التهابی مانند روغن زیتون و ماهی و گوشت با کیفیت بالا را اضافه کنید.
  • مکمل پروبیوتیک روزانه مصرف کنید. پروبیوتیک ها می توانند از میکروبیوم روده سالم حمایت کنند ، که به نوبه خود به حمایت از نوع میکروبیوم سالم واژن کمک می کند که برای حفظ pH اسیدی و سالم ضروری است. به طور خاص ، مکمل های حاوی لاکتوباسیلوس انواع باکتری های پروبیوتیک (به عنوان مثال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به نظر می رسد برای سلامت واژن بسیار مفید است. تحقیقات این فواید را نشان می دهد لاکتوباسیلوس میکروب ها می توانند بیوفیلم های BV و مخمر را از بین ببرند و از رشد عوامل بیماری زای دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

بنابراین در حالی که pH نامتعادل واژن می تواند به عواقب ناخوشایندی جدی منجر شود ، تعدادی تغییر ساده وجود دارد که می توانید در شیوه های بهداشت شخصی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی و مکمل معمول برای حفظ pH واژن و محدوده اسید سالم ایجاد کنید. و در حالی که گاهی اوقات برای مقابله با یک مورد مداوم BV ، تجویز داروهای تجویز کننده ضروری است ، تنها یک شیوه زندگی سالم عمومی به حفظ سطح pH کمک می کند تا بتوانید به طور کامل از حمله بعدی BV جلوگیری کرده و خطر همه عوارض مرتبط با آن را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید