۶۰ درصد تجهیزات پزشکی ما وارداتی استایسنا/ خراسان رضوی مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر واردات تجهیزات پزشکی ۶۰ درصد کل تجهیزات مصرفی و ۴۰ درصد مابقی تولید داخل است.

مهندس روح الله مزنانی در حاشیه نشست با تولیدکنندگان صنایع پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، بالینی، بیمارستانی و صنایع وابسته گفت: بیش از ۷۰۰۰ شاخص محصول با ۳۶۰۰۰۰ IRC در حوزه تجهیزات پزشکی در کشور داریم که کمک بزرگی به حوزه سلامت است و از این تعداد ۲۴۰ هزار محصول در کشور تولید می شود و همچنان ۱۲۰ هزار محصول وارد می کنیم که باید در راستای افزایش تولید داخلی و ممنوعیت واردات انجام شود. واردات محصولات خارجی تولید شده در کشور

وی افزود: ۱۰۰ هزار کالا در کشور قیمت گذاری شده است تا بتوانیم مناسب ترین برنامه ریزی ممکن را در تامین اقلام و کالاهای مورد نیاز در حوزه های مختلف از جمله حوزه سلامت به دست آوریم.

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در ۱۶۰۰ مورد و در ۵۰۰ مورد از آنها در بین پیشگامان خودکفا هستیم، تاکید کرد: در علوم پزشکی متخصصان بسیاری در رشته‌ها و تخصص‌های مختلف در در رشته های پزشکی و مهندسی علاوه بر این در تلاش هستند تا بهترین تولید کننده را تولید کنند.

وی با اشاره به اینکه باید برای کسانی که در عرصه تجهیزات پزشکی قدم می گذارند راهنمایی درستی داشته باشیم، گفت: آمادگی خود را برای حمایت از تولیدکنندگان محصولات دانش بنیان در حوزه سلامت اعلام می کنیم و می خواهیم سهم خود را در تحقق شعار ایفا کنیم. سال الگو باشید.

مزنانی بیان کرد: مهمترین اقدامی که در سال گذشته انجام شده برندسازی محصول و اصالت آن است به طوری که میزان تولید داخلی و صادرات محصولات ایرانی به کشور افزایش و واردات محصولات خارجی به کشور کاهش می یابد.

وی افزود: با توجه به تامین نرخ ارز تجهیزات پزشکی در راستای اجرای قانون بودجه سال ۱۴۰۱ زیرساخت های مناسب ایجاد شده و در جلسات مختلف در این زمینه بر تعهد به برچسب گذاری و اعتبار تاکید شد.

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه برای اولین بار میزان تولید داخلی بر اساس برچسب تعیین شد، تاکید کرد: بر این اساس میزان واردات کنترل شده و محدودیت هایی وجود دارد. روی آن قرار داده شده است. در این رابطه گنجانده شده است. در حال حاضر واردات تجهیزات پزشکی ۶۰ درصد از کل مصرف تجهیزات را تشکیل می دهد و ۴۰ درصد مابقی تولید داخل است. ما سعی می کنیم با دیدن کیفیت و کمیت در کنار هم، کمیت تولید داخلی را افزایش دهیم و در بازه زمانی معین از واردات محصولات خارجی بکاهیم.

مزینانی اضافه کرد: روند صدور مجوز را کوتاه می کنیم و علاوه بر آن با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت آموزش پزشکی، مجوزهای پیش بالینی را صادر می کنیم و با این رویه تعداد را تسریع خواهیم کرد. مجوزها و انجام یک ارزیابی بالینی. با استفاده از روش PMP

وی گفت: بر اساس تایید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شرکت‌های فناور و دانش‌آموز تولیدکننده تجهیزات پزشکی باکیفیت که بیشتر آن‌ها در خراسان رضوی و منطقه تحت پوشش قرار دارند، حمایت لازم را داریم. دانشگاه علوم پزشکی مشهد، محصولاتی باکیفیت که در زمینه های بهداشتی، درمانی، غذایی و دارویی می درخشد.

باید بیشتر به سمت تولید داخلی با کیفیت بالا برویم

دکتر محمدعلی کیانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در نشستی با تولیدکنندگان صنایع پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، بالینی، بیمارستانی و صنایع وابسته، اظهار داشت: تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی محصولات بسیار خوب و باکیفیتی را با همین محصولات تولید می کنند. با کیفیتی همانند نمونه های خارجی خود و حتی تولید بهتر در داخل کشور و اقدامات فناورانه بزرگی دارند، آثار نمایش داده شده در این نمایشگاه از کیفیت بالایی برخوردار بودند و نشان دادند که در صورت حمایت از این گروه، می توانند آثار بهتری تولید کنند.

وی گفت: با توجه به شرایط در نظر گرفته شده و ظرفیت بالای تولید داخلی، می‌توان دید که وضعیت ما نسبت به شرایط فعلی پررونق‌تر است، بسیاری از شرکت‌ها نیاز به حمایت دارند و خواهان کمک به حل مشکلات خود هستند. تلاش می کنیم حمایت های لازم را در این زمینه به دست آوریم تا شرکت های فناور بهتر از گذشته در زمینه ساخت محصولات فناوری در حوزه سلامت بدرخشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه رشته تجهیزات پزشکی یکی از رشته های بسیار ارزشمند است، خاطرنشان کرد: در این زمینه باید تلاش کنیم تا با در نظر گرفتن تولیدات باکیفیت داخلی، برای ما بیشتر حرکت کنیم. که ماهیت وظایف ما، کیفیت، حرف اول را می زند و نمی گوید هرگز نباید در نظر گرفت که به دلیل قیمت پایین محصول، فاقد کیفیت لازم است.

کیانی اضافه کرد: برای ما نجات جان بیمار مهم ترین کار است و نمی تواند جایگزین آن شود و بدون شک شرکت های فناور و دانش بنیان نقش عمده ای در تولید محصولات باکیفیت ایرانی دارند.

وی با اشاره به نقش برجسته و کلیدی شرکت‌های فناوری و دانش در اپیدمی کووید، گفت: در دوران بحران کرونا، بسیاری از شرکت‌های فناوری و دانش به مردم و بهورزان کمک کردند و شرکت‌های تولیدکننده ماسک، ماسک، اسلحه، سپر، تست‌های سریع شرکت های فعال در خراسان رضوی از موفق ترین گروه ها در این زمینه هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: یکی از شرکت های فعال در مشهد اقدامات مهم بسیاری در زمینه دستگاه های سی تی اسکن ایرانی انجام داده است و قطعا با توجه به توانمندی ها و توانمندی های نخبگان ایرانی، تولید این محصول نه تنها نخواهد بود. غیر ممکن باشد، بلکه ممکن است. این دستگاه مشابه نمونه خارجی خود و حتی بهتر از آن در داخل تولید شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، کیانی تاکید کرد: در تمامی کارها و رویه های مرتبط با حوزه سلامت شاهد شرایط و موقعیت های چند منظوره هستیم و معتقدیم کیفیت کار و حمایت از تولید داخلی باید سازگار باشد. با نیاز جامعه و از همه مهمتر کیفیت باید مورد توجه قرار گیرد و تنها با تولید با قیمت پایین شاهد تولید محصول فاقد کیفیت لازم نباشیم.

وی با بیان اینکه ایران در حوزه تجهیزات پزشکی رتبه اول منطقه را دارد و ۱۴۰ شرکت مطرح در کشور در این زمینه فعال هستند، خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تمامی تولیدکنندگان در حوزه سلامت حمایت می کند تا بتوانند تولید کردن. بهترین نوع محصول از نظر اثربخشی است. بهتر و بیشتر تولید می کند.

انتهای پیام