۴ افسانه سرطان پوست رد شد

در مورد سرطان پوست چقدر می دانید؟ واقعیت این است که بسیاری از مردم از خطرات مرتبط با این وضعیت پزشکی جدی بی اطلاع هستند. حقیقت پشت برخی از رایج ترین افسانه ها را پیدا کنید. این به شما کمک می کند تا از خود و عزیزانتان به بهترین شکل ممکن محافظت کنید.

فقط افراد مسن به آن مبتلا می شوند.

این یکی از بزرگترین تصورات غلط در مورد سرطان پوست است. داده های آماری نشان می دهد که بروز ملانوم، که کشنده ترین نوع سرطان است، در افراد ۱۸ تا ۳۹ ساله بین سال های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۰ به میزان ۸۰۰ درصد افزایش یافته است. در اکثر کشورهای جهان، ملانوما شایع ترین نوع سرطان در جهان است. این گروه سنی واقعیت نگران‌کننده دیگر این است که تعداد کودکان ۰ تا ۱۹ ساله که به این بیماری مبتلا می‌شوند به میزان حدود ۲ درصد در سال افزایش می‌یابد.

افرادی که رنگ پوست تیره تر دارند در امان هستند.

درست است که این افراد خطر کمتری برای ابتلا به این بیماری دارند. با این حال، عوامل دیگری وجود دارد که آنها را در معرض خطر قرار می دهد. اولاً، احتمال بیشتری برای ابتلا به تومورهای سرطانی وجود دارد که تشخیص آنها سخت تر است. زائده ها ممکن است در امتداد خط مو، پشت گوش و حتی زیر ناخن ظاهر شوند. علاوه بر این، تشخیص های دیررس در افراد رنگین پوست شایع تر است. زمانی که این بیماری در مراحل بعدی تشخیص داده شود، به طور طبیعی شانس زنده ماندن بسیار کمتر است.

فقط در نواحی پوستی که بیشترین آفتاب را دارند ظاهر می شود.

این یک اسطوره بزرگ دیگر است. تومورهای سرطانی از جمله خال می توانند در تمام قسمت های بدن رشد کنند. اغلب، آنها در مناطقی ظاهر می شوند که در صورت وجود کمترین نور خورشید را دریافت می کنند، مانند قسمت داخلی ران ها و ناحیه شرمگاهی. توده های بدخیم می توانند حتی در کف پا ظاهر شوند. به همین دلیل است که هر قسمت از پوست باید به دقت بررسی شود.

پوست برنزه بهتر محافظت می شود.

این کاملا درست نیست. پوست برنزه در واقع پوست آسیب دیده است. پوست شما تیره تر می شود زیرا ملانین بیشتری تولید می کند، رنگدانه ای که برای محافظت از سلول ها در برابر آسیب در نظر گرفته شده است. برنزه کردن می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. علاوه بر این، پیری را تسریع می کند. منجر به خطوط ظریف، چین و چروک و لکه هایی می شود که درمان آنها دشوار است.

هیچ کس کاملاً از سرطان پوست در امان نیست. افراد در هر سن و قومیت باید از فعالیت در فضای باز بین ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر خودداری کنند. اگر بیرون رفتند حتما باید از ضدآفتاب و لباس و لوازم محافظ استفاده کنند. از استفاده از تخت های برنزه کننده باید اجتناب شود. بررسی منظم خال نیز مهم است.

سریعترین رژیم لاغری