۲۳ هزار هکتار زمین کشاورزی در قم اختصاص یافته استایسنا/ قم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از اختصاص ۲۳ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان قم خبر داد و گفت: از ۴۱۳ پلاک کشاورزی، ۱۱۳ پلاک تخصیص و سند صادر شد.

مهندس محمدرضا حاج رضا رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم امروز ۱۸ شهریورماه در مراسم افتتاح ۳۷ طرح حوزه کشاورزی به مناسبت هفته دولت که با حضور معاون عمرانی استانداری قم برگزار شد. هماهنگی امور اقتصادی، رئیس سازمان اداری و برنامه ریزی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، بخشدار و امام جماعت خلیجستان و گردهمایی مدیران و کشاورزان برگزار شد و هفته دولت را تبریک گفتند. یاد و خاطره شهدا بهنیر، رجایی و ۶۰ شهید از سازمان جهاد کشاورزی استانداری قم گفت: اولویت بخش کشاورزی در راستای تامین امنیت غذایی ایجاب می کند که برنامه ها دارای ویژگی خاصی باشد.

حاج رضا تصریح کرد: موضوع امنیت غذایی و محوریت بیانات مقام معظم رهبری همواره مورد تاکید بوده و این وظیفه ما را بر دوش می کشد که بتوانیم نیازهای اساسی کشور را با توانمندی های داخلی خود تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه امروزه بیش از ۸۰ درصد نیاز بومی در حوزه مواد غذایی در داخل کشور تولید می شود، یادآور شد: مطمئن هستیم که ظرفیت های بیشتری وجود دارد و امیدواریم با استفاده از تمامی عوامل موثر در این زنجیره بتوانیم نیازها را تامین کنیم. . بیایید از امنیت غذایی به عنوان یک عامل نیرو برای اجرای سیاست های خود استفاده کنیم.

حاج رضا گفت: حوزه کشاورزی در استانداری در مسیر خوبی حرکت می کند و بر اساس آمار تولید و عملکرد در وضعیت خوبی قرار دارد.

وی بیان کرد: هدف سازمان جهاد کشاورزی ادامه مسیر با وجود مشکلات خشکسالی و کم آبی با تمرکز بر آینده و توانمندی های بهینه ای است که وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ساماندهی بازار را یکی از اصلی ترین فعالیت های جهاد کشاورزی طی سال گذشته عنوان کرد و ادامه داد: در سال گذشته جهاد کشاورزی استان در حوزه ساماندهی بازار بود. (تامین، توزیع و کنترل) با تعامل، هم افزایی و استفاده از تمامی توانمندی ها و با در نظر گرفتن کلان شهر قم و وضعیت زیارتی، می توان از آن دفاع کرد.

وی با بیان اینکه کشاورزی در استان در زمینه های مختلف از جمله توسعه باغات، گلخانه ها، گیاهان دارویی و افزایش ضریب مکانیزاسیون رو به رشد است. توسعه کشت نباتات: محصولات کم آب مانند سورگوم، ارزن و چغندر به منظور حفاظت از ظرفیت های موجود جزو محصولات علوفه ای محسوب می شوند.

حاجی رضا با اشاره به اینکه زمین صکوک همواره مورد توجه جمهوری اسلامی بوده است، گفت: از ۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی قم که شامل ۴۱۳ قطعه است، ۱۱۳ قطعه یعنی ۲۳ هزار هکتار شناسایی شد. در ده ماه گذشته و برای صدور یک ساز ارسال شده است.

در ادامه احداث کانال، اجرای سیستم آبیاری تحت فشار، احیای قنوات و تسطیح اراضی، فعالیت های زیربنایی جهاد کشاورزی در راستای حداکثر بهره برداری از ظرفیت ها اعلام شد. منابع آب استانداری

حاجی رضا گفت: در بخش حمایت اعتباری سال گذشته اقدامات خوبی انجام شد و در سال ۱۳۹۸ اعتبار املاک عمرانی بالغ بر ۲۳ میلیارد تومان بود اما در سال ۱۴۰۰ با رشد حدود ۲۸۰ درصدی ۶۹ میلیارد تومان جذب شد.

لازم به ذکر است افتتاح همزمان ۳۷ طرح در بخش کشاورزی به مناسبت هفته دولت با اعطای وام به مبلغ ۱۹۴۳ میلیارد ریال در شبنم کوثر خولستان برگزار شد.

انتهای پیام