۱۱ نکته در مورد چالش های ارزیابی زیست محیطیپروژه‌های متعددی در سال‌های گذشته در کشور آغاز شده و بسیار گیج‌کننده است زیرا ارزیابی‌های زیست‌محیطی در مورد آن‌ها به طور شفاف اعلام نشده است. تعداد زیادی از این پروژه ها به محیط زیست منطقه آسیب وارد می کنند.

به گزارش ایسنا، گزارش ارزیابی پیشگیری از اثرات پروژه قبل از اجرا، بنابراین اخذ مجوز زیست محیطی بسیار مهم است. اگر پروژه ای دارای پیچیدگی ها و تضادهای زیست محیطی مانند فعالیت در جنگل های هیرکانی باشد، محیط زیست مجوز اجرای آن را صادر نمی کند. با توجه به اهمیت مجوزهای ارزیابی زیست محیطی از ۱۱ نقطه از محمود یزداندوست – مدیرکل دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست – اشاره می کنیم:

* کمیته ارزیابی زیست محیطی در سال گذشته طی ۳۱ جلسه ۷۲ گزارش مربوط به پروژه های مختلف را بررسی کرد که از این تعداد ۸ طرح تصویب شد، ۳۰ طرح تایید مشروط، ۱۰ طرح مخالفت شد و ۲۴ طرح مجددا انتخاب شدند. برخی از این پروژه‌ها مربوط به سال‌های گذشته بوده که در هر گزارش ۵۵۰ ساعت کار صرف شده است و فرض بر این است که چالش‌های زیست‌محیطی هر استانداری در یک سند خلاصه و به استانداری‌ها ابلاغ شود.

* میادین نفتی سهراب در دریاچه هورالعظم نمونه ای از این پروژه هاست. دو حلقه چاه بدون مجوز زیست محیطی توسط وزارت نفت حفر شد که گزارش ارزیابی زیست محیطی به تازگی به دفتر ارزیابی این سازمان رسیده است. این پروژه با مقاومت ما روبرو شده است و دکتر سلقی – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست – در این زمینه با وزیر نفت مذاکراتی انجام داد تا تمهیداتی در این زمینه فراهم شود.

* شناسایی تکالیف پروژه که پیشرفت مادی دارند اما EA ندارند یکی از چالش های موجود در اداره ارزیابی است. اغلب مشاهده شده است که برخی از پروژه ها زمانی EA را به دفتر ارزیابی سازمان ارسال می کنند که پیشرفت فیزیکی پروژه به ۵۰ یا ۶۰ درصد برسد. در واقع برخی از پروژه ها بدون ارزیابی زیست محیطی کار خود را شروع می کنند و به اصطلاح می خواهند در عمل رگولاتوری کنند اما ما در این زمینه تابع قوانین خودمان هستیم.

* ارزیابی زیست محیطی پتروشیمی بهبهان یک روز قبل از شروع پروژه به دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست ابلاغ شد و مجوز زیست محیطی برای این طرح وجود ندارد. صنعت پتروشیمی یک صنعت مصرف کننده و آلاینده آب است و دفتر ارزیابی سازمان مخالف ساخت آن است. در حال حاضر این پروژه فقط اجرا شده و در حال توقف پیشرفت فیزیکی آن هستیم.

* در روند اجرای هر طرح، وزارت صنعت، معدن و تجارت نوع تولید را تشخیص می دهد، اما سازمان محیط زیست ضوابط استقرار، فرآیند تولید و کمیت تولید را تایید می کند.

سال گذشته ۱۹ دستورالعمل شامل آبزی پروری، معدن زغال سنگ، تولید سیمان و گچ تهیه شد و امسال یک سری دستورالعمل جدید پیش بینی می شود.

* با جلوگیری از تخصیص اعتبار به ۴۱۱ پروژه بدون مجوز زیست محیطی، مبلغ ۱۸ هزار میلیارد تومان در بودجه کشور صرفه جویی شد.

* نوسازی مدیریت سبز یکی دیگر از فعالیت های دفتر ارزشیابی است که تلاش می کند بر اساس فناوری های جدید توسعه یابد.

* تامین اعتبارات مالی یکی دیگر از چالش های ارزیابی زیست محیطی است. در همه کشورهای دنیا ارزیابی شامل هفت مرحله است اما در کشور ما فقط چهار یا پنج مرحله انجام می شود. در EPA به دلیل کمبود بودجه، مرحله حسابرسی و نظارت را نداریم.

* مقررات زیست محیطی در استانداری ها توان کافی برای ارزیابی را ندارد که این مشکل دیگری است.

* جابجایی آب بین حوضه ها در سراسر جهان منسوخ شده است. موضوع مهم در مورد پروژه های انتقال آب، دستگاه های تصفیه آب است که آلاینده های زیادی تولید می کنند، علاوه بر این، مسیر انتقال آب معمولاً به محیط زیست آسیب می رساند و باعث ایجاد چالش های اجتماعی می شود. مورد دیگر هدف از حمل و نقل آب است که باید مشخص شود تامین آب شرب است یا غیر؟

انتهای پیام