۱۰ فایده شطرنج – اسناشطرنج فواید زیادی دارد که ۱۰ مورد از آنها بسیار واضح و موثر است.

به گزارش اسنا، شطرنج یک فعالیت مغزی پیچیده است که نیاز به تفکر، تمرکز و توانایی بالا در تصمیم گیری دارد، ورزش شطرنج به بازی پادشاهان معروف است زیرا مغز برای پیش بینی حرکات حریف برای حمله به کار می رود.

شطرنج فواید مختلفی دارد که مهمترین آنها را در ده نکته زیر خلاصه می کنیم.

بر اساس این مقاله که توسط حیدرزاده تهیه و توسط فدراسیون پزشکی ورزشی به ایسنا ارائه شده است، آمده است: شطرنج باعث افزایش ضریب هوشی می شود و در مطالعات اخیر مشخص شده است که بازی شطرنج باعث افزایش بهره هوشی می شود.

نکته دوم این است که شطرنج برای جلوگیری از بیماری آلزایمر و به دلیل اینکه مغز مانند یک ماهیچه کار می کند، نیاز به ورزش دارد. لازم به ذکر است که افراد بالای ۷۵ سال در صورت بازی شطرنج دچار اختلال حسی خواهند شد.

سوم اینکه شطرنج دو طرف مغز را کاشت می کند و در مطالعات محققان مشخص شد افرادی که شطرنج بازی می کنند هر دو نیمه مغز را کاشته می کنند.

نکته چهارم این است که شطرنج باعث افزایش خلاقیت می شود و از آنجایی که نیمکره راست مغز با خلاقیت مرتبط است، بازی شطرنج باعث افزایش خلاقیت می شود. مطالعات دانش‌آموزانی که یک روز در هفته شطرنج بازی می‌کنند در مقایسه با افرادی که یک روز در هفته با کامپیوتر کار می‌کنند یا فعالیت‌های دیگری انجام می‌دهند، نشان داده است افرادی که شطرنج بازی می‌کنند ذهن خلاق‌تری نسبت به دیگران دارند.

شطرنج حافظه را بهبود می بخشد و دانش آموزانی که به طور منظم شطرنج بازی می کنند حافظه و توانایی سازمانی بهتری دارند.

نکته ششم افزایش توانایی حل مسائل با بازی شطرنج است زیرا شطرنج باید مانند یک پازل بزرگ حل شود.

شطرنج تمرکز را افزایش می دهد از آنجایی که شطرنج به تمرکز زیادی نیاز دارد، توانایی تمرکز افرادی که این ورزش را انجام می دهند را افزایش می دهد.

نکته هشتم این است که شطرنج توانایی خواندن را افزایش می دهد و افرادی که شطرنج بازی می کنند توانایی خواندن بهتری دارند.

شطرنج رشد نورون ها را افزایش می دهد. نورون ها به شکل درخت در می آیند و سیگنال های عصبی را منتقل می کنند، هر چه تعداد نورون ها بیشتر باشد، سیگنال های بیشتری وجود دارد و انجام فعالیت های پیچیده مغز مانند شطرنج باعث افزایش رشد نورون ها می شود.

دهمین مزیت شطرنج این است که قدرت برنامه ریزی و پیش بینی را افزایش می دهد. شطرنج قشر پیشانی مغز را گسترش می دهد و این قسمت با برنامه ریزی، قضاوت و کنترل همراه است که این قسمت از مغز را برای تصمیم گیری بهتر در شرایط پیچیده گسترش می دهد.

انتهای پیام