۲ کتابخانه سیار را در فارس اجرا کنیدایسنا / پرس در مراسم گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی دو واحد کتابخانه عمومی سیار در استانداری فارس افتتاح و به بهره برداری رسید.

مراسم افتتاحیه کتابخانه‌های عمومی سیار «حسین روز طلب» در شیراز و «دشت گل» در شهرستان داراب با حضور آیت‌الله سید علی اصغر دستغیب از اعضای شورای خبرگان رهبری برگزار شد. محمد هادی ایمانیه استاندار فارس. لطف الله شیبانی استاندار شیراز و محمدحسن اسدی شهردار شیراز. محمود رضا طالب مدیرکل راه و شهرسازی فارس را تعدادی از نیکوکاران همراهی کردند.

به گزارش اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، یکی از اعضای شورای خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه ایجاد کتابخانه سیار یک کار بسیار اساسی و ضروری است، گفت: در جمهوری اسلامی ایران، حوزه فرهنگ یکی از موضوعات اساسی است. ; از این رو کار راه اندازی کتابخانه سیار به ویژه برای مناطق محروم بسیار موثر است چرا که تهیه کتاب در اختیار کودکان و نوجوانان این مناطق ضروری است.

آیت الله سید علی اصغر دستغیب ادامه داد: امیدواریم همه بتوانیم در این طرح همکاری و همکاری داشته باشیم. انتخاب کتاب یک کار مهم و یکی از اصولی است که باید در نظر گرفته شود. باید با توجه به افرادی که کتاب را به امانت می گیرند کتابی مناسب تهیه کرد و در اختیار آنها قرار داد.

خیرین در ایجاد یک کتابخانه پیشرو هستند

استاندار فارس با قدردانی از انجمن کتابداران، اداره کل کتابخانه های عمومی و خیرین گفت: خیرین استان فارس همواره در همه زمینه ها پیشتاز هستند. ایجاد کتابخانه به ویژه کتابخانه سیار یکی از زمینه هایی است که خوشبختانه خیرین در آن پیش قدم شده اند.

محمدهادی ایمانیه با اشاره به این طرح ادامه داد: دو کتابخانه سیار امروز افتتاح می شود که یکی از آنها به شهرستان داراب و دیگری خدمات فرهنگی و کتابخوانی به روستاها و مناطق محروم شهر شیراز ارائه می کند.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس به ضرورت راه اندازی کتابخانه های سیار در استان اشاره کرد و تصریح کرد: از خیرین دعوت می کنیم به نهضت تأسیس کتابخانه سیار بپیوندند. هر چه داریم از فرهنگ، کتاب، دانش و اعتقادات است. اگر بتوانیم زیرساخت ها را درست کنیم حتما روبناها درست می شود.

کتابخانه های سیار به جامعه وسیع تری خدمت می کنند

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس گفت: کتابخانه های سیار به مناطق روستایی و محروم خدمات رسانی می کنند. نرخ امانت کتابخانه‌های سیار شش برابر بیشتر از کتابخانه‌های ثابت است، که باعث می‌شود به جامعه وسیع‌تری خدمت کنند.

روح الله منوچهری افزود: این کتابخانه های سیار به مناطقی ارسال می شوند که دسترسی محدودی به منابع اطلاعاتی و کتاب دارند و ساخت کتابخانه در آن مکان ها زمان بر است.

منوچهری به خدمات کتابخانه های سیار اشاره کرد و افزود: تمامی خدمات ارائه شده در کتابخانه های عمومی از طریق کتابخانه های سیار به مردم ارائه می شود. اما در کتابخانه سیار اتاق مطالعه وجود ندارد. کتاب های این کتابخانه ها نیز توسط کتابخانه های عمومی پشتیبان تهیه شده و دائما به روز می شوند.

تأثیر مطالعه در ارتقای فرهنگ شهروندی

شهردار شیراز با اشاره به اهمیت فرهنگ شهروندی و توسعه آن گفت: راه های مختلفی برای توسعه فرهنگ شهروندی وجود دارد که مهم ترین آن اشاعه فرهنگ مطالعه است و با تعامل بین شهرداری. و سایر مؤسسات فرهنگی، امکان رسیدن به نقطه درست را دارند.

محمدحسن الاسدی با اشاره به حضور بسیاری از مفاخر و چهره های فرهنگی در این استان، آموزش فرهنگ شهروندی و توسعه آن را از وظایف شهرداری ها دانست و به اختصاص نیم درصد از هزینه ها اشاره کرد. به شهرداری برای توسعه وی در خصوص کتابخانه ها طبق قانون گفت: شهرداری این شهر آمادگی هر گونه همکاری در این زمینه را دارد.

اسدی با تاکید بر راه اندازی و احداث کتابخانه مرکزی شیراز خاطرنشان کرد: استان فارس، شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز و اداره کل کتابخانه های استان پیگیری های لازم را برای این منظور انجام دادند. سرزمین. تخصیص و تخصیص داده شده است و امید است زودتر وارد فاز عملیاتی شود تا مورد بهره برداری قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، طرح ایجاد کتابخانه های عمومی سیار در استان فارس از دو سال پیش با همکاری انجمن کتابسازان استان فارس و در فاز اول که به مناسبت دومین هفته کتاب اجرا شد، کلید خورد. کتابخانه های سیار روشن شده اند. خودروهای این کتابخانه ها توسط خیرین اهدا شد و اداره کل کتابخانه های عمومی فارس این کتابخانه ها را تجهیز کرد.

انتهای نامه