گروه های تور مختلط مجاز به کمپ نیستندایسنا/ خراسان رضوی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: گروه های کمپینگ تک جنسیتی ممنوع نیست اما گروه های تور مختلط حق کمپینگ را ندارند.

آقای جواد موسوی شامگاه ۱۹ مردادماه در جلسه هم اندیشی اداره کل گردشگری خراسان رضوی که در هتل پردسان مشهد برگزار شد، گفت: مشهد یک شهر زیارتی است و یکسری چیزها باید در آن حفظ شود. راهنمایان تور و آژانس های خدمات مسافرتی قطعا در این زمینه توجیه دارند. اخیراً به دلیل برگزاری تورهای غیرمجاز، اتفاقات ناگواری رخ داده است که فعالیت آنها ممنوع شده است. ضروری است که گروه های تور مجاز بیشتر فعال باشند تا فعالیت گروه های غیرمجاز ظاهر نشود.

وی از فعالیت غیرمجاز برخی از وسایل حمل و نقل عمومی برای مسافران خارجی گلایه کرد و خاطرنشان کرد: تعدادی از کامیون ها و وسایل حمل و نقل عمومی که در سطح شهر تردد می کنند بدون دخالت آژانس های مسافرتی به خود اجازه تور می دهند. حادثه ناگوار اخیر در آبگرفتگی جاده مشهد-سرکس چند روزی است که ما را آزار داده است. در جریان این حادثه راننده ای که قرار نبود از شهر خارج شود، گردشگران عراقی را از شهر بیرون کرد و برای ۱۲ نفر از آنها مشکل ایجاد کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ضمن درخواست از معاون دادستان مشهد برای کاهش اخبار ناگوار هتل ها و فرودگاه مشهد اظهار داشت: علاقه مندیم مسافر به مشهد وارد شود اما زمانی که حادثه ناگواری برای یک نفر رخ داد. مسافر در هتل مشهد صرف نظر از ظلم آینده بخش گردشگری در این شهر، هیچ اقدامی در خصوص عدم انتشار اخبار آن انجام نخواهیم داد. لاستیک هواپیمای تهران – مشهد بعدازظهر یکشنبه به دلیل نقص فنی منفجر شد. تجارت توریستی برگرفته از این خدمات است، وقتی این خبر منتشر می شود نمی گویند این دوستان چگونه امرار معاش می کنند؟

موسوی گفت: راهنمایان تور ۳ سال است که به صورت عمومی کار نکرده اند. گروه های تور در ورود مسافران و تشریح شهر مشهد و دیدنی های خراسان رضوی فعالیت می کنند. گروه ها باید موازین شرعی را رعایت کنند. انتظار می رود ما خودمان برخی از استانداردها را رعایت کنیم. ما بازرسانی را برای ورود و نظارت بر تورها برای رعایت موازین شرعی تعیین کرده ایم. اگر چیزی در راندها متوجه شد، ابتدا به آنها هشدار می دهیم. همچنین گروه های کمپینگ تک جنسیتی ممنوع نیست، اما گروه های تور مختلط مجاز به کمپ نیستند.

وی گفت: اعلام کردیم که در تعطیلات تاسوعا و عاشورا برگزاری تورهای گردشگری ممنوع است اما در خراسان رضوی کسب و کارهایی مانند الامغندری را ثبت کرده ایم. چرا این روزها این تورها را برگزار نمی کنید؟ چرا از گردشگران خارجی نخواهیم در ایام تاسوعا و عاشورا از مراسم عزاداری ما مانند آشپزی دیدن نکنند؟ این روزها می تواند فرصتی برای گردشگران و زائران باشد.

انتهای پیام