کویر ترکمنستان قرقوم منبع اصلی گرد و غبار خراسان شمالی/ چرا تعطیلی آن اینقدر دیر اعلام شد؟ایسنا/ خراسان شمالی آلودگی هوا که باعث تعطیلی ۶ شهر خراسان شمالی در امروز و فردا شد، ممکن است منشا خارجی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، خراسان شمالی یکی از استان هایی است که آلودگی هوا می تواند منشا داخلی و خارجی داشته باشد. اما احتمال نفوذ منشأ خارجی به ویژه از صحرای وسیع قره قم در ترکمنستان در این دوره زمانی بیشتر محتمل است.

معاون پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: یافتن مبدا کار سختی است و نیاز به جست و جوی دقیق و کامل دارد که می تواند داخلی یا خارجی در خصوص آلودگی های خراسان شمالی باشد، اما به نظر می رسد نقش منشاء خارجی موثرتر باشد.

حسین هراتی با بیان اینکه استان های اطراف خراسان شمالی نیز می توانند بر آلودگی هوای این استان تاثیرگذار باشند، گفت: دیروز و امروز وضعیت گرد و غبار استان سمنان را با هدف تاثیرگذاری بر خراسان شمالی بررسی کردیم و خاطرنشان شد که علی رغم همجواری سمنان با استان سمنان. کویر، وضعیت گرد و غبار در آن در خراسان شمالی یکسان نیست.

وی ادامه داد: به همین دلیل نظریه حاکی از آن است که گرد و غبار صحرای قره قوم ترکمنستان به خراسان شمالی نفوذ کرده است و از آنجایی که تداوم این گرد و غبار حاوی ذرات بسیار ریز به نظر می رسد، نفوذ منطقه بیگانه را افزایش می دهد. . انجام دادن.

وی درباره کانون های گرد و غبار در خراسان شمالی نیز خاطرنشان کرد: در جنوب شرق و غرب استان مانند شهرستان های جرم، سفرین و جاجرم کانون های بزرگ گرد و غبار شناسایی شد. البته در شهرهای مانی و اسمالگان نیز گاهی شاهد تشکیل کانون های گرد و غبار پس از برداشت محصولات کشاورزی هستیم.

هراتی بیان کرد: به طور کلی ۳۳۷ هزار هکتار کانون گرد و غبار در استان شناسایی شده که نزدیک به ۵ هزار هکتار آن پر گرد و غبار، ۷۰ هزار هکتار معتدل و مابقی کم گرد و غبار است.

وی افزود: البته تالاب های مختلف استان گلستان به دلیل قرار گرفتن خراسان شمالی به سمت پایین باد از سمت گلستان می تواند در این استان نیز تاثیرات گرد و غبار داشته باشد.

معاون نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی و در پاسخ به این سوال که چرا تعطیلی ادارات و سایر مجتمع های استان زودتر پیگیری نشد، گفت: ریزگردها از صبح زود وارد استان شد و شاخص را بالا برد. عدد. به همین دلیل جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوا روز گذشته تشکیل نشد.

وی ادامه داد: تشکیل کارگروه اورژانس آلودگی هوا مستلزم پایداری آلودگی است و صبح امروز این اتفاق افتاد. لذا جلسات مربوطه به سرعت تشکیل و تصمیمات لازم برای تعطیلی نهادهای اجرایی و خصوصی اتخاذ شد.

انتهای پیام