کمیته انطباق گلوگاه رسیدگی به تخلفات شورای شهر استرئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و معاون امور عمرانی وزارت کشور گفت: تخلفات شوراها در کمیته انطباق در حال بررسی است.

مهدی جمال نژاد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران. وی با اشاره به نقش پررنگ حمل و نقل عمومی در مدیریت شهری بیان کرد: به طور کلی حمل و نقل انبوه در شهرهای بزرگ به ویژه تهران برای ما بسیار مهم است. برای رسیدن به این هدف سعی کردیم به خرید کالسکه کمک کنیم. در حال حاضر روی ۶۳۰ دستگاه کار می کنیم. همچنین سعی می کنیم با استفاده از اوراق مشارکت، اسناد خزانه و کمک های مالی به شهرداری ها در بحث ساختاری ریل شهری کمک کنیم.

رئیس سازمان شهرداری و دهیاری های کشور ادامه داد: باید علاوه بر حمایت و هدایت حمل و نقل ریلی، به حمل و نقل عمومی نیز رسیدگی شود. در این زمینه برنامه ما این است که با خرید اتوبوس و مینی بوس و نوسازی ناوگان تاکسیرانی، نقاط ضعف حمل و نقل عمومی را برطرف کنیم. امسال در زمینه تجهیزات حمل و نقل خوب عمل کرده ایم و ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس نیز خریداری کرده ایم که امیدواریم هر چه زودتر به سیستم اتوبوسرانی کشور اضافه شود.

تخلفات شوراها در کمیته انطباق بررسی می شود

جمال نژاد درباره برخورد با تخلفات شوراها نیز به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: یکی از گلوگاه های رسیدگی به تخلفات شورا، کمیته انطباق است که مصوبات شورا را رصد و محاسبه می کند.

وی افزود: همچنین در صورت مشاهده تخلفات و اقدامات انجام شده نسبت به امور شورا، شوراهای حل اختلاف در استانداری آماده رفع آنها هستند. در صورت اعتراض، این موضوعات برای بررسی به هیئت حل اختلاف استان ارائه می شود. در این مدت تخلفات کاهش پیدا کرد اما همچنان تلاش می کنیم تخلفات باقی مانده را به حداقل برسانیم.

معاون امور عمرانی وزیر کشور گفت: همزمان با انتخاب و تشکیل دولت، شوراها و شهرداران را نیز انتخاب کردیم. ما ۳۸ هزار روستا و ۱۴۰۰ شهرداری داریم که با وجود شرایط سخت اقتصادی با کمک و حمایت وزارت کشور توانستند مستقل شوند. دو نمونه از این اقدامات مثبت «قانون مالیات بر ارزش افزوده و لایحه درآمد پایدار» است.

تحویل بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت حمل و نقل عمومی و حمل و نقل عمومی به شهرهای بزرگ

وی افزود: امسال با توجه به موضوع سال که تولید دانش و ایجاد اشتغال است باید به سمت تبدیل دانش به ثروت حرکت کنیم. شهرهای ما باید از نظر فناوری کارآفرین و نوآور باشند و جوانان نباید هنگام فارغ التحصیلی پشت میز منتظر بمانند. در کنار این اقدامات، اقدامات خوبی در زمینه حمایت و کمک های مالی انجام شده است. ۸۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت حمل و نقل عمومی و حمل و نقل عمومی به شهرهای بزرگ و ۴۰۰۰ میلیارد تومان به شهرهای کوچک در حوزه مالیات بر ارزش افزوده تعلق گرفت. همچنین، امسال ردیف‌هایی از ارزش افزوده برای کمک به شهرها داریم.

انتهای پیام