کمبود شدید سرم نداریم/ سرعت واردات افزایش یافته استمدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه کمبود حاد و مدیریت نشده سرم در کشور نداریم، درباره وضعیت ذخایر سرم در کشور تصریح کرد.

دکتر حسین سمولی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران. وی درباره وضعیت ذخیره سرم در کشور گفت: میانگین مصرف سرم در کشور معمولا کمتر از ۱۰ میلیون واحد در ماه است و در اوج مصرف از ۱۱ تا ۱۲ میلیون واحد در ماه می رسد. بر این اساس امسال برای عرضه ۱۴ میلیون واحد سرم در ماه برنامه ریزی کردیم که شرکت های تولیدی این میزان را تولید می کنند. همزمان ما قبلا مجوز واردات داده ایم و محموله ها در حال واردات و توزیع است.

وی افزود: تا پایان شهریورماه بیش از ۱۵ میلیون واحد سرم توزیع خواهیم کرد، یعنی حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از حد معمول سرم عرضه کرده ایم.

اولویت های توزیع سرم

شمالی در خصوص اظهارات در مورد سهمیه سرم گفت: طرح توزیع منطقه ای در این زمینه نداریم، اما خود دانشگاه های علوم پزشکی موظف به توزیع سرم بر اساس اولویت ها هستند که اولویت با مراکز بستری و بیمارستان هاست و سپس بخش خصوصی بنابراین در حال حاضر سرم عمدتاً به بیمارستان ها داده می شود و البته سهمی که به بخش خصوصی داده می شود کمتر است. اما این وضعیت پایدار نخواهد بود و در روزها و هفته های آینده انشالله این محدودیت برداشته خواهد شد.

کمبود حاد سرم نداریم

وی با اشاره به اینکه کمبود حاد و مدیریت نشده سرم نداریم، گفت: تا زمانی که مراکز درمانی بزرگ در سراسر کشور سرم نداشته باشند و هر جا کمبودی اعلام شود، سریعاً برای آن محموله ارسال می کنیم. در مورد تامین سرم هیچ وقفه ای نداریم و عرضه می کنیم اما مقداری از مصرف ما بیش از حد انتظار بوده و موقتی است و انشاالله مشکلی ایجاد نمی کند و برطرف می شود.

شرکت های محلی در سه فاز کار می کنند

شاملی درباره وضعیت تامین مواد اولیه در تولید داخلی سرم نیز گفت: در زمینه تولید داخلی سرم ها و تامین مواد اولیه آن مشکلی وجود ندارد و شرکت ها در سه شیفت و با آن تولید می کنند. با ظرفیت کامل

ما اجازه ندادیم سرم را به عراق بفرستیم

وی درباره برخی اخبار مبنی بر ارسال سرم تولید داخل به عراق در طول این اربعین گفت: ما اجازه ارسال واکسنی به عراق ندادیم. در مجموع برخی موکب ها که قرار بود در آن سوی مرز به زائران ایرانی خدمات رسانی کنند کمتر از ۱۵ هزار قطعه سرم با خود بردند که در مقایسه با مصرف ۱۵ میلیون قطعه در ماه تقریبا صفر و ناچیز است. . واکسن هایی که در عراق استفاده می شود توسط خود عراق تهیه شده و بخشی از آن از ترکیه به عراق رفته است.

الشمالی درباره برنامه سازمان غذا و دارو برای تامین سرم بیشتر گفت: از چند ماه پیش و هم اکنون اجازه واردات سرم را دادیم. ما سرعت واردات را افزایش داده ایم و مجوزهای بیشتری برای واردات و توزیع سرم برای جبران خلاءهای احتمالی اعطا کرده ایم.

انتهای پیام