کرملین: آمریکا می تواند کیف را به مذاکره وادار کند/ تاریخ سفر شی جینپینگ به روسیه مشخص نیستسخنگوی کرملین امروز (پنجشنبه) اصرار داشت که ایالات متحده می تواند کیف را “انعطاف پذیرتر” در مورد مذاکرات ایجاد کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در پاسخ به این سوال که آیا پیشرفتی در مذاکرات صلح می بیند یا خیر، گفت: اگر واشنگتن بخواهد می تواند بر کیف برای نشان دادن انعطاف بیشتر تاثیر بگذارد. اگر واشنگتن بخواهد می تواند نگرانی های کشور ما را در نظر بگیرد.

پسکوف همچنین در بخشی دیگر از بیانیه خود گفت که بحثی درباره تمدید نامحدود قرارداد غلات در استانبول وجود ندارد.

وی در خصوص تصمیم برای تمدید این قرارداد به مدت چهار ماه به خبرنگاران گفت: هیچ بحثی مبنی بر تمدید این قرارداد به صورت نامحدود وجود نداشت.

دیمیتری پسکوف درباره تمدید این پروژه گفت: روسیه تضمین هایی از سازمان ملل دریافت کرده است که تضمین کننده تکمیل صادرات مواد غذایی، غلات و کود روسیه است.

وی در پایان افزود: از سوی سازمان ملل تضمین هایی وجود دارد که کار به سرانجام برسد. ما معتقدیم که این کار سازمان ملل نتیجه داده است. بیانیه مشترک ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا برای معافیت روسیه از تحریم های غذایی صادر شد. این یک پیشرفت مثبت برای حل همه مشکلات در این زمینه است.

در ۲۲ ژوئیه، سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین توافق نامه ای را در استانبول امضا کردند تا صادرات غلات از سه بندر اوکراین در دریای سیاه را از سر بگیرند. کار در فوریه به دلیل حمله روسیه به اوکراین متوقف شد.

سخنگوی کرملین در خصوص سفر احتمالی شی جین پینگ رئیس جمهور چین به روسیه گفت: هنوز تاریخی برای این سفر تعیین نشده است. هنوز برای صحبت در مورد این سفر زود است و هنوز تاریخی را تعیین نکرده ایم. زمانی که تاریخ سفر از طریق مجاری دیپلماتیک هماهنگ شد به شما اطلاع خواهیم داد.

امروز سفیر روسیه در چین اعلام کرد که احتمال دارد رئیس جمهور چین سال آینده پس از نشست پارلمان چین که معمولا در اوایل بهار برگزار می شود، به روسیه سفر کند.

انتهای نامه