کاهش مساحت ۴ دریاچه و افزایش تراکم ریزگردها / معرفی کهن الگوی پیش بینی طوفان گرد و غبار



نتایج مطالعات انجام شده توسط محققان سازمان ملی نقشه برداری بر روی دریاچه های چهارگانه کشور نشان می دهد که مناطق با وسعت دریاچه کمتر با افزایش شدت ریزگردها مواجه می شوند و این محققان اکنون در تلاش هستند تا مدلی محلی برای پیش بینی طوفان های ریز گرد و غبار ارائه کنند. کشور.

مهرنوش امتی، نقشه بردار و پژوهشگر ژئوماتیک سازمان سنجش کشور در گفت وگو با ایسنا.وی گفت: در حال حاضر پدیده گرد و غبار در کشور به یک چالش زیست محیطی تبدیل شده است و بسیاری از شهرهای کشور با این پدیده مواجه هستند در حالی که پدیده گرد و غبار در برخی شهرها تشدید شده است.

وی با بیان اینکه این پدیده دو منشا داخلی و خارجی دارد، گفت: لکه های خاکی بیرونی شامل صحرای عربستان و مناطق بیابانی در عراق، اردن و سوریه است، اما ترکیه در سال های اخیر پروژه سدسازی را برای اجرای سیاست های خود در مدیریت اجرا کرده است. حوزه های آبخیز این امر، چون سدهایی بر روی رودخانه هایی مانند دجله و فرات ساخته شد، باعث کاهش این دو رودخانه و کاهش آب رسانی به زمین های کشاورزی اطراف آنها شد.

وی تصریح کرد: خشکسالی زمین ها منجر به تشکیل لکه های گرد و غبار در عراق و سوریه شد.

این محقق با اشاره به وقوع طوفان های گرد و غبار در کشور از ۶ تا ۷ فروردین ماه خاطرنشان کرد: این پدیده از کشورهای سوریه و عراق سرچشمه گرفته است و سعی شد نقشه هایی برای این پدیده تهیه شود.

به گفته وی بیشترین گرد و غبار از جنوب و جنوب غرب وارد کشور شده و از شرق کشور خارج می شود.

مطالعات ریزگردهای داخلی

عمتی با اشاره به منشاء داخلی ریزگردها گفت: در کشور تالاب ها و دریاچه ها در حال خشک شدن هستند و آب های زیرزمینی به صورت غیرقانونی برداشت می شود و از طرفی پوشش گیاهی در حال از بین رفتن است و این در حالی است که بیشترین علت مهم گرد و غبار در کشور خشکسالی و روند رو به افزایش آن و نیز از بین رفتن پوشش گیاهی است.

وی افزود: خردادماه سال گذشته آیین نامه ای با عنوان «هماهنگی پیشگیری و مدیریت گرد و غبار» به تصویب هیات وزیران رسید که بر اساس آن برخی سازمان ها و وزارتخانه ها در این طرح مشارکت داشتند و یکی از این وزارتخانه ها سازمان های مشارکت کننده بود. ، برنامه و بودجه سازمان.

EMTI سازمان سنجش را یکی از زیرمجموعه های سازمان برنامه و بودجه دانست و ادامه داد: در این آیین نامه تمرکز بر اتخاذ تکنیک های جدید برای پیشگیری، مدیریت و مقابله با پدیده ریزگردها بوده است. بنابراین می توان با استفاده از نقشه ها و اطلاعات مکانی به عنوان بازوی اجرایی اجرایی قبل، حین و بعد از وقوع پدیده ریزگردها ایفای نقش کرد، لذا بررسی این پدیده در دستور کار سازمان سنجش قرار دارد.

این محقق خاطرنشان کرد: در این راستا با پردازش تصاویر ماهواره ای (فناوری سنجش از دور) سامانه خودکاری را در اینترنت راه اندازی کردیم و به دنبال آن کارهایی مانند تهیه نقشه پراکندگی گرد و غبار در کشور و استانداری ها در بازه های زمانی و تهیه گزارش انجام شد. تعیین آمار پدیده گرد و غبار و ایجاد نقشه های مکرر از وقوع ریزگردها.

وی بررسی کانون های ریزگردهای داخلی و خارجی را از دیگر اقدامات سازمان سنجش کشور در زمینه ریزگردها عنوان کرد و افزود: در این طرح علاوه بر تهیه نقشه کانون های گرد و غبار خارجی، بررسی و نقشه های زمینی ریزگردها تهیه شد. دریاچه ها و خشکسالی.”

عمتی افزود: در سال ۱۳۹۹ طوفان شن در جازموریان در جنوب استان کرمان رخ داد که بسیاری از مناطق کشاورزی را تخریب و تخریب کرد. بنابراین سعی کردیم خدمات نقشه برداری را پس از طوفان گرد و غبار ارائه دهیم. از این نقشه ها برای تخمین میزان خسارت استفاده می شود.

محقق سازمان سنجش با تایید اینکه این نقشه ها بر اساس تصاویر ماهواره ای تهیه شده است، یادآور شد: تمامی این طرح ها تاکنون اجرا شده و با زیرساخت هایی که ایجاد شده است می توانیم در هر طوفان گرد و غباری که وارد کشور شود نقشه تهیه کنیم. .

امتی با اشاره به وقوع طوفان گرد و غبار در تهران و تعطیلی مدارس و ادارات با تاکید بر اینکه نقشه این پدیده در سطح منطقه ای و کشوری تهیه شده است، خاطرنشان کرد: همچنین در نظر داریم وقوع گرد و غبار را پیش بینی کنیم. کشور. ; به این ترتیب، یکی دو روز قبل از ورود به کشور، می توان انتظار داشت که این موضوع به مسئولان اطلاع داده شود.

اکثر شهرهای درگیر

وی با تایید اینکه در سال های اخیر تقریبا تمامی شهرهای کشور تحت تاثیر پدیده گرد و غبار قرار گرفته اند، گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده در دهه ۱۴۰۰، استان هایی مانند قم به دلیل وضعیت خشکی دریاچه قم، سمنان، سیستان، بلوچستان، خراسان جنوبی، اصفهان، خوزستان، هرمزگان، فارس، کرمان و بوشهر بیشترین درگیری را دارند.

آمتی افزود: بر این اساس طرح پیش بینی گرد و غبار را در دستور کار قرار دادیم و مدل آن بر اساس مدل دانشگاه آتن است و می توان این مدل را بر اساس تصاویر ماهواره ای ۱ تا ۲ روز قبل از وقوع. طوفان های گرد و غبار.”

وی گفت: ما از تصاویر ماهواره ای MODIS برای پیش بینی گرد و غبار استفاده می کنیم. این طرح در حال حاضر در دست مطالعه است تا بتوانیم آن را در کشور اجرا کنیم. تاکنون برای پیش بینی ریزگردها کاری در کشور انجام نشده است.

وی با تایید اینکه امکان پیش بینی گرد و غبار وجود دارد، گفت: در تلاش هستیم تا مدل پیش بینی متناسب با شرایط کشور را در این پروژه اجرا کنیم.

مرکز گرد و غبار داخلی

امتی خشک شدن دریاچه ها و از بین رفتن پوشش گیاهی را از عوامل تشکیل کانون های گرد و غبار در کشور برشمرد و افزود: برای این منظور دو عامل را در ایجاد کانون های گرد و غبار بررسی کردیم که یکی از آنها خشک شدن دریاچه ها است. “

او اضافه کرد: بررسی های ما نشان داد که استان فارس و استان های آذربایجان شرقی و غربی از جمله استان هایی هستند که تحت تاثیر پدیده گرد و غبار قرار گرفته اند و متوجه شدیم که در مناطق دارای دریاچه که فرآیند خشکی را طی می کنند با پدیده گرد و غبار مواجه هستند. نمونه آن دریاچه ارومیه است که از سال ۱۳۸۷ تا ۱۴۰۰ آن را بررسی کردیم و نتایج نشان داد در این مدت وسعت این دریاچه کاهش یافته است.

ملت من ادامه داد: با کاهش مساحت آن، شدت گرد و غبار در این منطقه افزایش یافت.

وی با بیان اینکه این مطالعات علاوه بر دریاچه ارومیه در دریاچه های مهارلو و بختیگان که اکنون کاملا خشک شده اند و همچنین دریاچه طشاق نیز مورد بررسی قرار گرفت، گفت: این چهار دریاچه مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه را دادیم و نشان دادیم که مساحت این دریاچه ها در حال کاهش است.

به گفته این محقق، دریاچه نمک قم مورد بررسی سازمان سنجش قرار نگرفت. اما افزایش ریزگردها در این شهرستان می تواند نشان دهنده خشک شدن این دریاچه باشد.

انتهای پیام