چگونه علائم اصلی ملانوم را بشناسیم

سالانه ده ها هزار مورد جدید ملانوم تشخیص داده می شود. این کشنده ترین نوع سرطان پوست است. این افراد در هر سنی و نژادی را تحت تاثیر قرار می دهد. در عین حال، هنگامی که در مراحل اولیه رشد خود گرفتار می شود، قابل درمان است. میزان بقای ۱۰ ساله زمانی ۹۵ درصد است که بیماری در مرحله اول تشخیص داده شود. به همین دلیل است که برای هر فردی مهم است که علائم اصلی و نحوه تشخیص آنها را بداند.

روش ABCDE

توده‌های بدخیم پوست که شبیه خال هستند از علائم اصلی ملانوم هستند. با این حال، آنها از جهات مختلفی با رشدهای خوش خیم متفاوت هستند. این تفاوت ها با روش ABCDE که برای تشخیص رشد سرطانی استفاده می شود، تعریف می شود. A برای عدم تقارن است. توده های بدخیم نامتقارن هستند. هنگامی که یک خط خیالی از مرکز رشد می کشید، دو قسمت در طرفین متفاوت است.

B برای حاشیه است. زائده های خطرناک معمولاً دارای مرز ناهموار هستند در حالی که خوش خیم ها کاملاً گرد هستند. C برای رنگ است. خال‌های سرطانی معمولاً از دو یا چند رنگ مختلف تشکیل شده‌اند که می‌توانند از رنگ پوست کم‌رنگ تا سیاه متغیر باشند. D برای قطر است. قطر توده های مشکوک بیش از ۶ میلی متر است. آنها معمولاً بزرگتر از یک پاک کن مداد هستند. E برای تکامل است. توده های بدخیم دائما در حال تکامل هستند. آنها اندازه و رنگ خود را تغییر می دهند.

اگر رشد پوستی معیارهای ABCDE را داشته باشد، باید فورا آن را بررسی کنید. این می تواند زندگی شما را نجات دهد.

روش ماهواره ای

این روش موثر دیگری برای تشخیص علائم اصلی ملانوم است. اگر یک خال جدید در ناحیه اطراف خال بزرگتر رشد کند، ممکن است یک ماهواره باشد. مطمئناً یک پرچم قرمز است. ممکن است نشانه ای از گسترش رشد باشد. به همین دلیل باید بررسی شود.

روش جوجه اردک زشت

این یک روش نسبتا آسان دیگر برای تشخیص رشد مشکوک پوست است که ممکن است بدخیم باشد. زمانی که خال با خال های اطراف خود و با خال های روی بدن شما به طور کلی متفاوت است، جوجه اردک زشتی است. ممکن است بزرگتر، تیره تر یا روشن تر، برجسته یا نامنظم باشد. در هر صورت باید توسط متخصص پوست معاینه شوید.

سایر علائم

شما باید با علائم آزاردهنده ملانوم نیز آشنا باشید. به طور معمول، ضایعات بدخیم آسیب نمی بینند. با این حال، ممکن است پوسته، ترشح یا خونریزی کنند. اینها علائم مشکلی هستند که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

به طور کلی، باید مراقب خال های خود باشید تا بتوانید علائم ملانوما را زود تشخیص دهید. معاینات پوستی منظم نیز توصیه می شود.

سریعترین رژیم لاغری