چرا چپ در راستگراترین کشورهای آمریکای لاتین پیروز شد؟یک کارشناس آمریکای لاتین با اشاره به نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا و جناح چپ در این انتخابات گفت: به نظر می رسد اگر در دور دوم انتخابات تقلب نشود، چپ ها قدرت را در دست خواهند گرفت. کلمبیا برای اولین بار است و نفوذ زیادی در کلمبیا و آمریکا خواهد داشت.لاتین.

هادی علمی فریمن به ایسنا گفت: کلمبیا تنها کشور منطقه آمریکای جنوبی است که به طور سنتی پایگاه راستگرایان بوده است و به همین دلیل است. دولت آمریکا چندین پایگاه نظامی در منطقه دارد که آن را به پایگاه جناح راست تبدیل کرده است.

او گفت: «رهبری چپ در اولین دوره ریاست جمهوری کلمبیا یک تحول استراتژیک در کلمبیا و منطقه است» و کلمبیا از راست گرا بودن فاصله زیادی دارد.

این کارشناس آمریکای لاتین با بیان اینکه در سال های اخیر بحث های زیادی در زمینه فقر، فاصله طبقات، اصلاحات مالیاتی، تورم در کامبیا و فساد مطرح شده است، ادامه داد: اخیرا در کلمبیا نیز گام مهمی را شاهد بودیم. دولت جناح راست با گروه مسلح فارک معاهده صلح امضا کرد، در حالی که بعید بود جناح راست کلمبیا شدیدترین دشمن خود را بشناسد.

وی ادامه داد: پیمان صلح منجر به خلع سلاح گروه مسلح فارک و ورود بخش بزرگی از این گروه به ساختار سیاسی شده است.

علمی با اعتقاد به اینکه حضور اعضای فارک در ساختار سیاسی کلمبیا در تحولات اخیر این کشور موثر بوده است، خاطرنشان کرد: و قول هایی برای پر کردن شکاف طبقاتی داده است.

او با اذعان به اینکه آنها پایگاه سنتی خود را در کامبیا از دست داده اند، گفت: “در حال حاضر مشخص نیست که او پس از ترک سمت خود چه خواهد کرد.”

وی همچنین تاکید کرد که پیروزی چپ در کلمبیا پیامدهای سیاسی و اقتصادی جدی در کلمبیا و حتی در آمریکای لاتین خواهد داشت.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا، گوستاوو پترو، رهبر چپگرایان با بیش از ۴۰ درصد بیشترین آرا را به دست آورد و پس از آن رودولفو هرناندز راست میانه با حدود ۲۹ درصد و گوتیرز، رهبر جناح راست، با نزدیک به ۲۹ درصد در رده سوم قرار گرفتند. به گزارش آژانس اسلامی آمریکای شمالی (ایسنا)، آنها ۲۴ درصد بیشترین آرا را متوالی به دست آوردند.

بدین ترتیب طی چند روز آینده دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بین «گوستاو پترو» و «دودولفو هرناندز» برگزار می شود.

انتهای پیام