چرا حمله قلبی در زنان اغلب نادیده گرفته می شود؟به دلایلی که هنوز مشخص نیست، زنان بیماری قلبی را متفاوت از مردان تجربه می کنند. محققان قلب معتقدند برخی از این تفاوت ها ممکن است به دلیل تنوع ژنتیکی بین زن و مرد باشد. دانشمندان اکنون فکر می کنند که ممکن است ژن مسئول این تفاوت ها را یافته باشند.

به گزارش ایسنا، به گزارش ScienceDaily، زمانی که اولین آزمایش‌های تشخیصی برای بیماری‌های قلبی ایجاد شد، دانشمندان به طور کامل تغییرات در بدن انسان، به‌ویژه در مردان و زنان را در نظر نگرفتند.

به گفته جنیفر دانگان، استادیار کالج پرستاری دانشگاه فلوریدا، بسیاری از نمایه‌های علائم و آزمایش‌های مربوط به بیماری قلبی، تفاوت‌های شناخته شده بین بیماری‌های قلبی در زنان و مردان را به درستی منعکس نمی‌کنند. این امر مراقبت های پزشکی برابر را مختل کرده است.

دانگان می گوید: «در نتیجه نابرابری، زنان بیشتر از مردان علائم غیرعادی بیماری قلبی را گزارش می کنند. تاخیر در درمان و حتی حملات قلبی تشخیص داده نشده نیز در بین زنان شایع است. به دلایلی که هنوز مشخص نیست، زنان بیماری قلبی را متفاوت از مردان تجربه می کنند. محققان قلب معتقدند برخی از این تفاوت ها ممکن است به دلیل تنوع ژنتیکی بین زن و مرد باشد.

دانگان در تحقیقات خود ژن خاصی به نام RAP1GAP2 را شناسایی کرد که ممکن است مسئول این تفاوت ها باشد. او می گوید: «RAP1GAP2 یک کاندیدای قوی برای تأثیرات جنسی بر بیماری قلبی است. به نظر می رسد برخی از نشانگرهای DNA در این ژن، فعالیت پلاکت ها، سلول های خونی بی رنگی که مسئول لخته شدن خون هستند را تنظیم می کنند. از سوی دیگر، این علائم خطر حمله قلبی را به همراه دارند. ژن غیرفعال می تواند باعث افزایش فعالیت پلاکت ها شود که جریان خون را مختل می کند و اکسیژن رسانی به عضله قلب را قطع می کند و در نتیجه حمله قلبی ایجاد می شود.

از آنجایی که در این مطالعه، ژن RAP1GAP2 با اختلال در عملکرد قلب مردان مرتبط نبود، دانگان معتقد است که این ژن می تواند عملکردهای متفاوتی در زنان داشته باشد.

در مورد وجود چنین تفاوت هایی بین نژادها و قومیت های مختلف اطلاعات کمی وجود دارد. دانگان معتقد است که به دلیل برخی عوامل ژنتیکی، زنان سیاه پوست و برخی از زنان اسپانیایی تبار بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند.

وی گفت: متأسفانه روش های سنتی که برای مطالعه گروه های نژادی و قومی استفاده می شود به نتایج نامربوطی منجر شده است. هدف ما یافتن تفاوت‌های بیولوژیکی بین گروه‌های مختلف مردم نیست، بلکه یافتن نشانگرهای ژنتیکی مرتبط با بیماری‌های قلبی در همه زنان است و برای این کار باید تنوع ژنتیکی را در زنان نیز در نظر بگیریم.

برای اطلاع از اینکه چگونه این ژن بر خطر بیماری قلبی در زنان با پیشینه های مختلف تأثیر می گذارد، آخرین پروژه Dangan ژن خاص RAP1GAP2 را پیدا می کند. این ژن با علائم بیماری قلبی، حملات قلبی و مرگ در زنان از گروه‌های نژادی و قومی مختلف مرتبط است. این پروژه دو ساله توسط مؤسسه ملی پیری، بخشی از مؤسسه ملی بهداشت تأمین می شود.

دانگان و تیمش با استفاده از داده‌های ۱۷۰۰۰ زن یائسه و با استفاده از روش‌های ژنتیکی آماری بررسی خواهند کرد که آیا ارتباطی بین نشانگرهای DNA در ژن RAP1GAP2 و بیماری قلبی وجود دارد یا خیر. آنها همچنین از نشانگرهای اجدادی ژنتیکی به جای طبقه بندی های نژادی دلخواه برای توضیح تنوع طبیعی در کدهای ژنتیکی ما استفاده خواهند کرد. به گفته دانگان، این به آنها امکان می دهد تا نشانگرهای ژنی را پیدا کنند که منعکس کننده خطر بیماری قلبی در همه زنان است، نه فقط گروه های خاص.

در پایان مطالعه، اگر نشانگر ژنتیکی RAP1GAP2 به طور دقیق علائم بیماری قلبی در زنان را منعکس کند و احتمال حمله یا سکته مغزی در آینده را پیش‌بینی کند، می‌توان گفت که این نشانگرهای ژنتیکی می‌توانند به ما در تشخیص و پیش‌بینی بیماری در زنان کمک کنند. آینده. برای کمک. دانگان می‌گوید: «داشتن نشانگرهای زیستی دقیق‌تر برای زنان، زندگی بسیاری را نجات می‌دهد و برابری سلامتی را بهبود می‌بخشد.

نتایج این مطالعه اخیرا در American Heart Journal Plus منتشر شده است.

انتهای پیام