پشیمانی زوجین از مراجعه به روانپزشک به دلیل تعرفه های بالا / بی توجهی به خدمات روانشناختی «بیمه»یک فعال در امور خانواده و جمعیت با تاکید بر لزوم پوشش بیمه ای خدمات روانشناختی و مشاوره ای گفت: ضمن ارائه خدمات بیمه ای مختلف برای انواع بیماری های جسمی، گاهی تا ۱۰۰ درصد هزینه های مشاوره پزشکی و معاینات تشخیصی و درمانی بیماران از طریق بیمه می شود. پرداخت می شود که متأسفانه به دلیل مشکلات روحی و روانی مورد بی توجهی قرار می گیرد.» در درون خانواده و فردی که می تواند منجر به بسیاری از بیماری های روحی و تربیتی شود و هزینه های هنگفت و جبران ناپذیری را به کشور تحمیل کند.

دکتر شهید جهانیان در گفت وگو با ایسنا وی با اشاره به ماده ۸ سیاست های کلی تامین اجتماعی که «خدمات لازم برای تحکیم خانواده و فرزندآوری» را ارائه می کند و خدمات روانشناختی و مشاوره ای را به ویژه برای زوج های جوان پوشش نمی دهد، گفت: آنها نیاز به استفاده از خدمات روانشناختی را احساس می کنند. مشاوره. برای آشنایی یا بعد از ازدواج به منظور تحکیم خانواده و تفاهم متقابل، اما به دلیل هزینه های بالای این گونه خدمات، از مراجعه به روانشناس پشیمان می شوند. در این میان بسیار مهم است که تحت پوشش خدمات روانشناسی و مشاوره باشید.

وی ادامه داد: یکی از راه‌های صیانت از نهاد خانواده، پوشش خدمات و مشاوره‌های روان‌شناختی است، زیرا خلأ خطرناک آن به‌خوبی در کشور از نظر تأثیرات گسترده بر محیط خانواده و جامعه و افزایش تعداد آن احساس می‌شود. از اعضای خانواده.”

وی افزود: ارائه و توجه به مشاوره موثر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، بنابراین در بسیاری از موارد زوجین نیاز به مراجعه منظم دارند و در یک یا دو جلسه ارجاع نمی توان مشکلات را شناسایی و برطرف کرد.

جهانیان با بیان اینکه زوج های جوان به ویژه در پنج سال اول زندگی مشترک ممکن است برای حل مشکلات خود به مهارت های زندگی و آموزش های زیادی نیاز داشته باشند، افزود: استفاده از مشاوران آگاه و شایسته و به کارگیری توصیه های آنان می تواند در بهبود رفتار افراد موثر باشد. می تواند زندگی مشترک، انتخاب همسر مناسب، پیشگیری از اختلافات زناشویی، مدیریت صحیح اختلافات زندگی مشترک و در نتیجه کاهش آمار طلاق بسیار موثر است.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرسه مدرسه اهمیت مشاوره قبل و بعد از ازدواج را در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه خانواده با عنوان «ساماندهی نظام مشاوره و آموزش قبل، حین و بعد از خانواده، استحکام خانواده» می داند. “

جهانیان افزود: بر اساس آمار حدود ۵۰ درصد طلاق ها در پنج سال اول زندگی ثبت می شود که این ازدواج به دلیل انتخاب نادرست، ناآگاهی دختر و پسر برای زندگی مشترک یا عدم مهارت های یادگیری باشد. در آستانه فروپاشی، با ارائه مشاوره تخصصی و ارائه راهکارهای مناسب برای کسب مهارت های لازم زندگی، با ایجاد همدلی، صبر، تحمل، مسئولیت پذیری، نشاط و شادابی بین زوجین انتظار آن را داشته باشیم.

وی افزود: با این حال، به دلیل هزینه های بالای مشاوره که هر خانواده توانایی پرداخت آن را ندارد، زوجین از همان ابتدا تمایلی به ادامه مشاوره ندارند و با شدیدتر و عمیق تر شدن مشکلات بین همسران، ممکن است درمان های بعدی امکان پذیر نباشد. حتی جدایی بین آنها و این موضوع مهمی است که باید در برنامه ها و سیاست های خانواده در حوزه مسئولان کشوری بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

این فعال خانواده بر تسهیل ازدواج و جلوگیری از ازدواج های دروغین که ممکن است در آینده کانون خانواده را متزلزل کند و گاه منجر به طلاق شود و فعال سازی مشاوره برای خانواده ها تاکید کرد.

به گفته این فعال خانواده، چالش های عمده درون خانواده مانند اختلالات عاطفی و زناشویی، آموزش مهارت های زندگی و مسائل فرزندپروری نیازمند مشاوره است.

وی بر لزوم حرکت به سمت تامین مشاوره زناشویی و خانواده تاکید کرد و الجهانیان در پایان گفت: با فعال شدن بیمه خدمات روانشناسی و مشاوره مبلغ کمتری از سبد مالی خانواده ها پرداخت می شود. همچنین با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تقویت نهاد خانواده، حمایت از دولت پس از ابعاد موثر استحکام خانواده و سلامت جامعه ضروری است. به نظر می رسد در صورت قوت گرفتن بحث بیمه خدمات روانشناختی و مشاوره ای، ناخودآگاه همسران و خانواده ها قبل از وقوع آسیب های جبران ناپذیری مانند طلاق علنی و پنهانی به فکر رسیدگی به مشکلات خود باشند. تقدیم به «تقویت خانواده و بچه دار شدن» قدم مثبت بردارید.

انتهای پیام