پس لرزه هایی را کشف کنید که شکل یک ستاره را تغییر می دهند


دانشمندان کشف کرده اند که ستارگان در معرض زمین لرزه های قوی هستند، مانند زمین لرزه های روی زمین، که باعث تغییر شکل ستاره ها می شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، این “زلزله های ستاره ای” که به عنوان نوسانات غیر شعاعی شناخته می شوند، توسط ماموریت گایا آژانس فضایی اروپا به رهبری دانشمندان دانشگاه کمبریج در میان هزاران ستاره شناسایی شدند.

این کشف غیرمنتظره در جدیدترین “گنجینه” داده های تلسکوپ فضایی یافت می شود که شامل جزئیات جدید و بهبود یافته نزدیک به دو میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری است.

هنگامی که این داده ها کنار هم قرار می گیرند، یک نقشه DNA را تشکیل می دهند که تصویری چند بعدی از سیارک ها، سیارات، ستارگان و کهکشان ها است و به تعریف قابل سکونت ترین مناطق کهکشان ما کمک می کند.

این نقشه بزرگ‌ترین فهرست داده‌ای را که تاکنون برای ستارگان کهکشان راه شیری ارائه می‌کند، شامل مواردی مانند ترکیب شیمیایی، دما، رنگ، جرم، سن و سرعت حرکت ستارگان در فضا است.

پس لرزه هایی را کشف کنید که شکل یک ستاره را تغییر می دهند

تلسکوپ گایا

یکی از شگفت انگیزترین اکتشافات بدست آمده از این داده های جدید، کشف زمین لرزه توسط تلسکوپ گایا بود. زلزله حرکت کوچکی در سطح ستاره است که تغییر شکل می دهد و این تلسکوپ برای رصد چنین چیزهایی ساخته نشده است.

پیش از این، گایا قادر به یافتن نوسانات شعاعی بود که به صورت دوره ای باعث متورم شدن و انقباض ستاره می شد، در حالی که ستاره شکل کروی خود را حفظ می کرد.

اما اکنون گایا ارتعاشات دیگری را مشاهده کرده است که اخترشناسان آن را به عنوان “سونامی در مقیاس بزرگ” توصیف می کنند.

این نوسانات غیر شعاعی شکل کروی ستاره را تغییر می دهد و تشخیص آن را دشوارتر می کند.

Connie Arts از دانشگاه کاتولیک Leuven در بلژیک، که همچنین بخشی از همکاری Gaya است، می‌گوید زلزله‌ها چیزهای زیادی در مورد ستارگان، به‌ویژه عملکرد درونی آنها به ما می‌آموزد.

پس لرزه هایی را کشف کنید که شکل یک ستاره را تغییر می دهند

ستارگان مادی که از آنها ساخته شده‌اند می‌توانند اطلاعاتی در مورد محل تولد، مسیری که طی کرده‌اند و در نتیجه تاریخچه راه شیری به ما بدهد.

گایا مجموعه سومی از داده ها را منتشر کرد که بزرگترین نقشه شیمیایی کهکشان را به صورت سه بعدی، از منظومه شمسی همسایه ما تا کهکشان های کوچکتر که کهکشان ما را احاطه کرده اند، نشان می دهد.

برخی از ستاره ها حاوی فلزات سنگین بیشتری نسبت به سایرین هستند.

در طول انفجار بزرگ، تنها عناصر سبک (هیدروژن و هلیوم) تشکیل شدند. عناصر سنگین‌تر دیگری به نام ستاره‌شناسان فلزی در داخل ستارگان ساخته شده‌اند.

هنگامی که یک ستاره می میرد، این مواد معدنی در گاز و غبار بین ستاره ای به نام محیط بین ستاره ای آزاد می شوند که از آن ستارگان جدید تشکیل می شود.

تشکیل ستاره فعال و مرگ منجر به محیطی غنی از مواد معدنی می شود، بنابراین ترکیب شیمیایی ستاره تا حدودی شبیه الماس است و اطلاعات مهمی در مورد منشاء آن به ستاره شناسان می دهد.

کارشناسان با استفاده از تلسکوپ گایا می توانند ببینند که برخی از ستاره های کهکشان ما از مواد خام کهکشان ساخته شده اند، در حالی که برخی دیگر مانند خورشید ما از مواد ساخته شده توسط ستارگان نسل های قبلی ساخته شده اند.

پس لرزه هایی را کشف کنید که شکل یک ستاره را تغییر می دهند

این نقشه غبار بین ستاره ای را نشان می دهد که راه شیری را احاطه کرده است

ستاره های نزدیک به مرکز و سطح کهکشان ما از نظر مواد معدنی بسیار غنی تر از ستاره های دورتر هستند.

گایا همچنین ستاره هایی را شناسایی کرد که در اصل از کهکشان های مختلف سرچشمه می گیرند.

آلخاندرا رسیو بلانکو از رصدخانه کوت دازور، یکی از اعضای مأموریت گایا، گفت: کهکشان ما مانند دیگ است که در آن مواد معدنی زیبای ستاره ها ذوب می شوند.

این تنوع بسیار مهم است، زیرا داستان شکل گیری کهکشان را بیان می کند و فرآیندهای مهاجرت ستاره ها را در کهکشان ما نشان می دهد.

همچنین به وضوح نشان می دهد که خورشید و همه ما متعلق به یک منظومه دائماً در حال تغییر متشکل از تجمعی از ستاره ها و گازهای با منشاء مختلف هستیم.

دکتر نیکلاس والتون، دانشمند مؤسسه نجوم کمبریج، می گوید: «این داده های تلسکوپ گایا نه تنها به ستاره شناسان اجازه می دهد که فواصل و حرکت حدود دو میلیارد ستاره در کهکشان ما را تعیین کنند. ساختار فیزیکی و شیمیایی بسیاری از این چیزها برای اولین بار است.

پس لرزه هایی را کشف کنید که شکل یک ستاره را تغییر می دهند

این نقشه سرعت ۲۶ میلیون ستاره کهکشان راه شیری را نشان می دهد. قسمت آبی ستارگانی است که به سمت ما حرکت می کنند و قسمت قرمز نشان دهنده مناطقی است که ستاره ها از ما دور می شوند.

با استفاده از این پایگاه داده شگفت‌انگیز، می‌توانیم تصویری جامع از کهکشان راه شیری ایجاد کنیم و تاریخچه شکل‌گیری شگفت‌انگیز آن را بررسی کنیم، شواهد دست اولی از برهم‌کنش‌های گذشته آن با دیگر کهکشان‌ها و مبارزات درونی تشکیل ستاره‌های شدید در امتداد بازوهای مارپیچی آن را ببینیم.

این داده های جدید یک پایگاه داده دقیق ایجاد می کند که اساساً به عنوان نقشه جهان عمل می کند و به ما امکان می دهد جمعیت ستارگان کهکشان خود را در گذشته، حال و آینده درک و ردیابی کنیم.

فهرست جدیدی از ستارگان دوتایی جرم و تکامل بیش از ۸۰۰۰۰۰ سیستم دوتایی را نشان می دهد.

گایا همچنین اطلاعاتی در مورد ۱۰ میلیون ستاره متغیر، ذرات بزرگ مرموز بین ستاره‌ها، و همچنین اختروش‌ها و کهکشان‌های خارج از کهکشان ما را فاش می‌کند.

گایا در حدود ۹۳۰۰۰۰ مایل (۱.۵ میلیون کیلومتر) از زمین قرار دارد و دو تلسکوپ برای ثبت داده های کهکشانی حمل می کند.

فناوری اصلی اکتشافات او آشکارسازهای فوتون بسیار حساس است که بخشی از دوربین میلیارد پیکسلی رصدخانه است.

انتهای پیام