وجوه تلخ و شیرین راه اندازی جهاد دانشگاهی در گلستانایسنا/ گلستان مسئول راه اندازی جهاددانشگاهی در گلستان از شیرینی و تلخی راه اندازی جهاددانشگاهی در استان می گوید و تایید می کند: هر جا که مدیریت عالی استان از جهاددانشگاهی حمایت کرد این نهاد در آن استان رشد کرد اما آنجا که وجود داشت. بدون حمایت، جهاد دانشگاهی کوچک ماند.

جهاد دانشگاهی به فرمان حضرت امام خمینی (ره) در سرزمین انقلاب اسلامی صورت گرفت و امروز چون شاخ و برگ در راستای رفع مشکلات، چالش ها و نیازهای کشور گام برداشته است. و به بازوی قوی انقلاب اسلامی تبدیل شده است. وضعیت در گرایش به علوم، تحقیقات و علوم فناوری.

این نهاد انقلابی برخاسته از دل انقلاب فرهنگی در ۲۵ مرداد ۱۳۵۹ برای کمک به این ستاد با ایجاد تحولی بنیادین در نظام آموزشی دانشگاهی و دانشگاهی کشور تأسیس شد.

به جرأت می توان گفت همه ویژگی های نهاد انقلابی برآمده از متن انقلاب اسلامی در جهاد دانشگاهی ظاهر شده است و این نهاد تأثیرگذار در گام اول انقلاب موفق شد و در راستای آرمان ها فعالیت کرد. انقلاب بود و در گام دوم انقلاب به دنبال ایجاد اکوسیستمی برای نوآوری نخبگان در کشور بود.

با وجود توانمندی های ارزشمند این نهاد انقلابی، هنوز آن طور که باید در بین دستگاه های اجرایی به رسمیت شناخته نشده است و استفاده از توانمندی های منحصر به فرد آن در مسیر رشد و توسعه کشور، گاه در نزد مسئولان مغفول مانده است.

گلستان از جمله استان هایی بود که در تاسیس جهاد دانشگاهی در رتبه های آخر قرار گرفت و مردم گلستان سال ها از وجود این نهاد ارزشمند و موثر جهادی بی بهره بودند. مورد را می توان در جای خود در نظر گرفت.

۲۵ مردادماه سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی بهانه ای شد برای گفت و گو با دکتر عبدالرضا حاجیلری، رئیس دفتر تخصصی انسانی، اجتماعی و فنی معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه جهاد دانشگاهی. ، که مسئول تأسیس است. از دانشگاه جهاد دانشگاهی گلستان و از شیرینی و تلخی تاسیس این نهاد انقلابی در گلستان پرسید که در ادامه مشاهده می کنید؛

چگونه جرقه جهاد دانشگاهی گلستان را زدید؟
جهاد دانشگاهی در ۲۵ مرداد ۵۹ تشکیل شد و در آن زمان شعبه های جهاد دانشگاهی در دانشگاه های تهران تشکیل شد که در واقع مدیریت دانشگاه ها را بر عهده داشتند.
در آن زمان در دانشگاه اصلی هر استان جهاددانشگاهی تشکیل شد، زیرا گلستان قبلاً جزو استان مازندران بود و دانشگاه مازندران تشکیل شد و حتی پس از جدایی گلستان از مازندران و با وجود گذشت. چند سالی است که جهاد دانشگاهی در استان تأسیس نشده است.
از آنجایی که من فرزند گلستان بودم و به این استان علاقه داشتم و از طرفی یکی از مدیران ستاد جهاد دانشگاهی بودم و همیشه خلاء جهاد دانشگاهی در گلستان را احساس می کردم و اضطراب دلیل آن بود. گلستان فاقد توانمندی ها و توانمندی های جهاد دانشگاهی بود.

در آن زمان که پیشنهاد تأسیس جهاددانشگاهی را مطرح کردم، رئیس جهاد دانشگاهی در آن زمان گفت: چرا جهاددانشگاهی را در استانی راه اندازی می کنیم و هیچ یک از مسئولان آن علاقه ای به آن ندارند و به دنبال آن نیستند. آیا در استان خود جهاد می کنند؟» از توانایی دانشگاه برای جهاد بی اطلاع هستند.

در سال ۱۳۸۶ اقدامات خود را برای تأسیس جهاد دانشگاهی آغاز کردم. در آن زمان یحیی محمودزاده استاندار گلستان بود، فعال و پرکار بود. خب مدیران ارشد استان آمدند و زیاد طول نکشید در حالی که استاندار طی تماس تلفنی با رئیس جهاددانشگاهی از پیشنهاد پیشنهادی استقبال کرد و بلافاصله جلسه تشکیل شد و جهاد دانشگاهی راه اندازی شد. در گلستان در دستور کار قرار گرفت.

در آن زمان طی حکمی مسؤولیت راه اندازی جهاد دانشگاهی به من محول شد که طی آن در حین تحصیل نیازهای استان گلستان و در نهایت ارتباط با رؤسا و اساتید دانشگاه ها و سازمان های مرتبط برقرار شد. و با پیگیری های مثبت استاندار گلستان و معاونانش، جهاد دانشگاهی در هجدهم بهمن ماه سال ۱۳۸۷ طی مراسمی باشکوه در گلستان افتتاح شد.
در آن زمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین استان ما را در تشکیل جهاد دانشگاهی همراهی کردند که ارزش زیادی داشت.
تشکیل جهاد دانشگاهی در گلستان به عنوان پلی برای ظهور توانمندی های علمی و فناوری، شناسایی نیازها و چالش های استان گلستان بود.

در مسیر خود با چه مشکلاتی مواجه شدید؟

هر کسب و کاری در ابتدا مشکلات و سختی های خود را دارد اما خوشبختانه در آن زمان استانداران استان از جهاد دانشگاهی استقبال کردند و امکانات خوبی در اختیار ما قرار دادند.
در آن زمان مشکلات و سنگ اندازی ها از سوی ناآگاهان و ناآگاهان لیگ جهاد ایجاد می شد و یا گاهی اطلاعات نادرست از سوی برخی افراد به آنها مخابره می شد و از سوی دیگر برخی سازمان ها لیگ جهاد را رقیب خود می دانستند. در حالی که این نهاد یک رقابت است و هیچ دستاوردی ندارد و در مسائلی که وجود نداشت نقش آفرینی می کند، جایی که یک و در این زمینه خلأ وجود دارد.

جهاددانشگاهی وارد مسائلی نمی شود که نهادهای دیگر در آن دخیل هستند، بلکه روی موضوعاتی کار می کند که مردم از آن رنج می برند. به عنوان مثال در گذشته مرکز درمان ناباروری در استان گلستان وجود نداشت و جهاددانشگاهی اقدامات اولیه را برای کمک به زوج های ناباروری که مجبور به رفتن به استان های دیگر و طی مسافت های طولانی برای درمان نبودند، انجام داد، اما متاسفانه با موانعی مواجه شدند که در نهایت با شکست مواجه شدند. برای ایجاد این مرکز درمانی این شکاف هنوز در استانداری وجود دارد.

اخیراً دانشگاه با توجه به تجربه و توان علمی خود به موضوع درمان سرطان پستان در استان ورود کرده است که امیدواریم با حمایت مدیریت عالی استان گلستان این امر به سرانجام برسد.

در مجموع در آن زمان با استقبال استاندار وقت گلستان و معاونین ایشان و همچنین شور و شوق فراوان ما به دلیل راه اندازی جهاد دانشگاهی هیچ مانعی ندیدیم.

بهترین و سریع ترین رشد جهاددانشگاهی گلستان در سال گذشته بود

در راه اندازی جهاد دانشگاهی در گلستان چه کسانی بیشتر شما را همراهی کردند؟
در آن زمان بیشترین همکاری استان با ما بود، یحیی محمودزاده استاندار وقت گلستان و معاونانش (فتح الله نوری، سوخت سرای و…) و همچنین روسای سابق گرگان. دانشگاه منابع طبیعی و علوم کشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی در کنار ما بوده اند و در اینجا جا دارد از حمایت آنها تشکر کنم.

حقیقت این است که نقش مدیریت عالی استان گلستان در ارتقای منزلت جهاددانشگاهی از جمله در شکل گیری و بقای این نهاد و در هر دوره ای که مدیریت عالی استان با جهاد همکاری بیشتری داشته باشد بی نظیر است. دانشگاه، این موسسه فرصت های بیشتری برای ظهور قابلیت ها و قابلیت های خود دارد

آیا از حرکت جهادی دانشگاه گلستان در این سال ها راضی هستید؟
استان گلستان از نظر مساحت و جمعیت تقریباً بخش چهاردهم و پانزدهم استان است. و در این راستا در آن زمان در قالب یک برنامه چشم انداز به این نتیجه رسیدیم که جهاد دانشگاهی گلستان در بین سایر کشورها رتبه بندی شود. واحدهای جهاد دانشگاهی در یک دوره پنج ساله به رتبه های ۱۴ و ۱۵ رسیدند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و من از رشد جهاد دانشگاهی در این استان راضی نیستم.

جهاد دانشگاهی گلستان باید حداقل ظرف پنج سال به مقام پانزدهم کشور می رسید اما امروز از این هدف دور است و این عقب ماندگی به افتخار استان گلستان نیست.
البته طی این سال ها بهترین و سریع ترین رشد جهاددانشگاهی گلستان طی یک سال گذشته به دست آمد و اگر این سرعت حرکت و رسیدگی مطلوب به مسائل به مدت پنج سال ادامه پیدا کند، قطعاً جهاد دانشگاهی گلستان جزو ۱۰ نفر برتر خواهد بود. ۱۵ استان کشور

دانشگاهی متفاوت در انتظار گلستان است

چرا به نظر شما جهاد دانشگاهی گلستان در این سال ها به جایگاه واقعی خود نرسید؟
بخشی از این توسعه نیافتگی متاثر از تغییرات اداری در استان گلستان و بخشی دیگر ناشی از حمایت ضعیف استان از برنامه های توسعه جهاد دانشگاهی بود.
شروع جهاد دانشگاهی در گلستان بسیار طوفانی و درخشان بود، اما بعدها مدیران آن طور که باید از جهاد دانشگاهی حمایت نکردند و مدیران جهاد دانشگاهی استان موفق به برقراری ارتباط با مدیران ارشد دانشگاه نشدند. . نگهداری و بهره برداری از امکانات این موسسه و انتقال آن به استانداری.
در واقع علاوه بر مدیریت عالی استان، ضعف هایی در مدیریت جهاددانشگاهی گلستان نیز وجود داشت و در نتیجه این نهاد قدرتمند آن طور که باید در گلستان رشد نکرد، اما انشالله با جدیدترین رشد رویکرد مدیریتی جهاددانشگاهی منطقه ای و همچنین حمایت ویژه استاندار گلستان، در سه سال آینده جهاد دانشگاهی متفاوتی در استان ایجاد خواهد شد.

بهترین خاطره شما از کار در جهاد دانشگاهی گلستان چیست؟
بهترین خاطره من مراسم افتتاحیه جهاد دانشگاهی در گلستان بود. در آن زمان دکتر سمنانیان رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی گلستان و همچنین دکتر رامین رحمانی رئیس وقت دانشگاه علوم کشاورزی گرگان بودند. منابع طبیعی حمایت های ویژه ای از جهاد دانشگاهی گلستان انجام داد، به ویژه دکتر رحمانی که خود را جهادی می دانستند و برای راه اندازی این سازمان حمایت های زیادی با ما داشتند.
از طرفی بکارگیری ۴۰ جوان توانمند در حوزه دانش بنیان در جهاد دانشگاهی گلستان و اقدامات صورت گرفته برای من شیرینی و خوشحالی خاصی ایجاد می کند. رشد و پیشرفت جهاددانشگاهی گلستان همیشه جای خوشحالی دارد به ویژه در سال گذشته با مدیریت آقای شهبازی تیمی از نیروهای وفادار و پرتلاش جهادی در محوطه جهاد دانشگاهی گلستان تشکیل شد.

جهاد دانشگاهی گلستان یکی از بهترین و قوی ترین ها خواهد بود

چشم انداز جهاد دانشگاهی گلستان را چگونه می بینید؟
جهاددانشگاهی گلستان در آینده یکی از بهترین و قدرتمندترین دانشگاه های کشور خواهد بود که البته دستیابی به این امر منوط به تلاش بیشتر، برنامه ریزی صحیح و حمایت مدیریت ارشد منطقه ای این نهاد در هر کجای ارشد است. مدیریت استان از جهاد دانشگاهی حمایت می کند، این نهاد در آن استان بزرگ، اما جایی که حمایت نشد، جهاد دانشگاهی کوچک ماند.

*در حال حاضر چگونه می بینید که مجموعه مدیران و جوانان جهاددانشگاهی با آرمان های این نهاد انقلابی موافق هستند؟

نسل اول و دوم جهاد دانشگاهی باید تلاش کنند آموزه های فرهنگ جهادی را به نسل جدید منتقل کنند و بخشی از آن و بخشی دیگر در حین کار منتقل شود.

از سوی دیگر، تلاش خالصانه، تعریفی است که برای نیروهای جهاد دانشگاهی به کار می رود که باید پیوسته، خستگی ناپذیر و خستگی ناپذیر به کار خود ادامه دهند و وابسته به سازمان یا فرد خاصی نباشند.

از اعضای جهاد دانشگاهی انتظار می رود راه حل و میانبر بیابند، از کار و تلاش خسته نشوند و بدون خستگی و با شتاب مضاعف و امید به آینده و بسترسازی برای توسعه جهاد دانشگاهی، پیگیر امور باشند.
جهاد دانشگاهی هدفی جز خدمت به مردم ندارد. هدف مبتنی بر دانش تبدیل به دانش می شود.

انتهای پیام