هزینه های کاذب باروری – ایسناجشن اعلام بارداری، جشن تعیین جنسیت و اکنون دکوراسیون اتاق زایمان از جدیدترین پدیده های نوظهوری است که با آن روبرو هستیم. خیلی وقت پیش به نظر می رسید که هیچ چیز مثل قبل نیست …

به گزارش ایسنا “جام جم” او نوشت: «از جعبه آب نبات می توان برای اعلام ورود یک عضو جدید خانواده استفاده کرد، بنابراین می توان از جعبه آب نبات استفاده کرد. مانند یک اتاق بیمارستان ساده و عاری از هرگونه تزئینات، یک نوزاد دختر سالم به دنیا آمد و او از داشتن او خوشحال بود. اما این روزها بیش از هر زمان دیگری منتظریم ببینیم جامعه چه چیزی را به ما تحمیل کرده و آن را اجرا کنیم. قرار است جامعه ای به ما بگوید چه چیزی مد است، چه چیزی اولویت دارد و اگر کاری نکنیم از بقیه دنیا عقب می افتیم. حالا تجملات اضافی و غیر واقعی بچه دار شدن یکی از جدیدترین پدیده هایی است که این روزها هر مادری را وسوسه می کند که از هیچ تلاشی برای نوزادش دریغ نکند، اما به راستی اگر اتاق زایمان ما بدون تزئینات بود آیا چیزی از مادری مان کم می شد؟

با این همه هزینه و هزینه می گویند بچه بیاور، مگر می شود با این وضعیت؟ آن پدر ۳۴ ساله ای است که حتی یک هفته از تولد نوزادش نگذشته است که از همه هزینه های بچه دار شدن گلایه می کند. عزیزم اما وقتی صحبت باز می شود متوجه می شویم که تا جشن تعیین جنسیت و زیمون هیچ برنامه یا مراسم رسمی بارداری و زایمان را از دست نداده اند حتی اتاق زایمان همسرش با بقیه اتاق ها کمی متفاوت است. خب اگه همه اینجور بچه دارن آره!راست میگی بچه دار شدن خیلی گرونه.

زیبایی به چه قیمتی؟

چه چیزی مهمتر از تولد فرزند؟ چه شادی و حال خوب از این بالاتر؟ چه زمانی بهتر از تولد یک کودک برای چنین شادی و زیبایی؟ اما واقعیت این است که آویزان کردن چهار بادکنک رنگارنگ و چیدن چند سبد گل در کنار مادر تمام شده است. اکنون با پدیده ای روبرو هستیم که عنوان موضوع اتاق تولد را به خود اختصاص داده و صفحات متنوعی را برای آن در شبکه های اجتماعی ایجاد کرده است. صفحاتی که رسالتشان تزئین اتاق زایمان است و مشتریانشان افرادی هستند که در آستانه مهمترین اتفاق زندگی خود ایستاده اند و نمی خواهند چیزی را برای این رویداد بزرگ از دست بدهند. به نظر می رسد که هر چه کودک خود را بیشتر دوست داشته باشید، اتاق زایمان را بیشتر تزئین می کنید، اما چه کسی زیبایی و دکور را دوست ندارد؟

“همه زیبایی را دوست دارند، اما اگر برای رسیدن به آن زیبایی باید سخت تلاش کنیم و از اهداف مهمتر غافل شویم، آن وقت زیبایی ارزش خود را از دست می دهد.” این را مهری موسوی، روانپزشک و مشاور خانواده می گوید و معتقد است همه شادی ها، جشن ها و زیبایی هایی که امروز برای خود ساختیم، فقط کار را برایمان سخت کرده است. گویی این افکار، رویاها، ترس ها و حتی تلخی های تأمین مالی جشنی مانند تعیین جنسیت یا تزیین اتاق بیمارستان، گاهی آنقدر زیاد است که نمی توان از اصل ماجرا لذت برد.

کسب و کار در مواقع حساس

جشن اعلام بارداری، جشن تعیین جنسیت و اکنون دکوراسیون اتاق زایمان از جدیدترین پدیده های نوظهوری است که با آن روبرو هستیم. خیلی وقت پیش به نظر می رسید که هیچ چیز مثل قبل نیست. به حدی که وقتی برای زایمان در بیمارستان بستری می شوید، باید به چند سوال دیگر پاسخ دهید: “آیا می خواهید فیلمبرداری کنید؟” در مورد ماما خدمتکار چطور؟ اتاق مادر را هم تزیین می کنیم.» و یک زوج جوان که در شرف پدر و مادر شدن هستند، احتمالاً فکر می کنند که اگر هیچ کدام از این گزینه ها را نپذیرند، کار زیادی انجام نداده اند، سپس می گویند بچه دار شدن گران است! البته درست است، اما بیایید انصاف داشته باشیم و هزینه تزیین اتاق زایمان را بر دوش کودک ناآگاه نگذاریم، زیرا هیچ کدام از آن تزیینات و جشن ها ارزش افزوده ای برای او ندارند.

به نظر می رسد این نیاز کاذبی است که دلالان همیشه در این عرصه قرار داده اند تا بتوانند از گرم ترین روزها و شب های مردم کسب درآمد کنند. به همین دلیل است که رویدادهایی مانند عروسی و تولد که برای خانواده ها ارزش زیادی دارد، از حالت عادی خود خارج شده و به عرصه ای برای کسب درآمد تبدیل می شود. اگر در گذشته فقط حنابندان، عروسی یا در نهایت عروسی داشتیم، ساخت کلیپ ورزشی و تشریفاتی به لیست هزینه های ازدواج اضافه شده است. در مورد هزینه های تربیت فرزندان و انواع جشن ها و ترس ها برای والدینی که به تازگی پدر و مادر شده اند چه گذشت. آنها را وادار کرد که با پا وارد آن شوند و اگر اندکی لغزیدند، مخارجشان در حساب و کتابشان نمی گنجید.

مثل جمعیت نباش

یعنی اگه از تصاویر بارداری و جشن تعیین جنسیت و کلیپ زایمان و تزیین اتاق زایمان خبری نبود امکانش نبود؟ این شاید شایع ترین نگرانی والدین جوان این روزها باشد. والدینی که خواهان سادگی هستند، اما چقدر می توانند از عهده این حجم از تبلیغات شدید کارآفرینان در این زمینه برآیند؟ اما مهری موسوی کسانی را که در برابر چنین پدیده‌هایی مقاومت می‌کنند تحسین می‌کند: «این نشان می‌دهد که آن‌ها به قدری اصالت دارند که برای ارزشمند بودن نیازی به تجملات و اسراف و شادی‌های اغراق‌آمیزشان ندارند».

لذت های مبالغه آمیز که نه تنها بار مالی زیادی بر دوش افراد می گذارد و دستاوردهای ارزشمندی برای آنها به ارمغان نمی آورد، بلکه می تواند دل هر فردی را به لرزه درآورد. حال تصور کنید یک مادر تازه وارد اتاق ساده و معمولی خود را با عکس های اتاق مادران دیگر که دقیقه به دقیقه در شبکه های اجتماعی منتشر می شود، مقایسه کند. مادری که حال و هوای خوبی ندارد و از تغییرات بزرگی که در جسم و روحش رخ داده بسیار راضی است و حالا باید برای اتاق بی تزئینش عزاداری کند. کسانی که مخارج برگزاری چنین مراسمی را در نظر می گیرند، ازدواج و فرزندآوری را منع می کنند. این شاید واضح ترین پیامد چنین حوادثی باشد.

انتهای پیام