نیکاراگوئه اجازه ورود نیروها، هواپیماها و کشتی‌های روسیه را به خاک خود می‌دهددولت رئیس جمهور نیکاراگوئه با صدور فرمانی اجازه استقرار نیروها، هواپیماها و کشتی‌های روسیه در این کشور را برای اهداف آموزشی، اجرای قانون یا واکنش اضطراری صادر کرد.

به گزارش رویترز، دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه در فرمانی که در روزهای اخیر صادر شد و روز پنجشنبه توسط روسیه تصویب شد، به نیروهای روسیه اجازه داد تا مأموریت های بشردوستانه، جستجو، نجات و امدادرسانی در بلایای طبیعی را “در خاک خود” انجام دهند.

بر اساس این گزارش، دولت نیکاراگوئه همچنین به نیروهای روسیه اجازه «تبادل تجربه و آموزش» داده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که این برنامه “عادی” بود.

زاخارووا خاطرنشان کرد: ما در مورد یک رویه رایج – دو بار در سال – و تصویب قانونی در نیکاراگوئه در مورد پذیرش موقت پرسنل نظامی خارجی در کشور برای توسعه همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله عملیات واکنش بشردوستانه صحبت می‌کنیم. در مورد شرایط اضطراری، مبارزه با جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر.

وی خاطرنشان کرد که این قانون همچنین اجازه اعزام نیرو از ایالات متحده، مکزیک و سایر کشورهای آمریکای مرکزی را برای چنین اهدافی می دهد.

اورتگا از زمان رهبری انقلاب نیکاراگوئه در سال ۱۹۷۹ که دیکتاتور آناستازیو سوموزا را سرنگون کرد، متحد سرسخت روسیه بوده است. اورتگا از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ رئیس جمهور بود و در سال ۲۰۰۷ به قدرت بازگشت.

دولت اورتگا ده ها تن از رهبران اپوزیسیون سیاسی از جمله اکثر نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری را در ماه های منتهی به انتخاب مجدد او برای چهارمین دوره متوالی در سال گذشته بازداشت کرده است. دولت او ده ها سازمان غیردولتی را متهم و منحل کرد که برای منافع خارجی تلاش می کنند تا دولت او را بی ثبات کنند.

انتهای پیام