نمایندگان ادیان مختلف در حرم مطهر رضوی تجمع کردندایسنا/ خراسان رضوی به همت سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و در آستانه ولادت با سعادت حضرت رضا (ع)، اختتامیه اولین اجلاسیه و دومین همایش بین المللی امام رضا (ع) و گفتگوی ادیان برگزار شد. برگزار شد. با حضور تولیت آستان قدس رضوی.

حجت الاسلام سید سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عصر دیروز ۱۹ خردادماه با حضور نمایندگان ادیان مختلف در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد. : پیروان مذاهب مختلف باید با چالش های بزرگی روبرو شوند. برای برقراری عدالت و مبارزه با بی عدالتی متحد شده و با یکدیگر همکاری کنند. امام هشتم شیعیان، امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) در زندگی پربرکت خود، بسیاری از مسائل علمی جامعه را به ویژه از طریق گفتگو و مناظره و با عقلانیت و گفت و گو و تعامل با مذاهب بررسی می کرد. خیلی از مسائل را حل کردند، وقتشان را حل کردند.

وی با اشاره به هدف از برگزاری این همایش توجه به مسائل جهانی گفت: اگر گفت وگوی ادیان با هدف حل مشکلات مطرح شود، ممکن است تبدیل به یک رفتار شود و منجر به حل مشکلات امروز شود. حضرت رضا (علیه السلام) با ادیان جهان اندیش به گفت و گو می پرداخت و با دین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ارتباط عمیقی داشت و بر تمام مکاتب قبلی تسلط کامل داشت. از این منظر نیز باید به مسائل اولویت دار دنیا بپردازیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی وحدت انسانی را یکی از چالش های جدی جوامع امروزی دانست و گفت: امروزه بشر به مرور زمان به دلیل از بین رفتن بنیان خانواده و افزایش تعداد افراد، زمان خود را فراموش کرده است. اعضای خانواده. تعداد پرونده های طلاق و غیره بنابراین متأسفانه سطح بیماری ناشی از افسردگی بالا رفته است و دلیل آن دور بودن ما از واقعیت است. ما در روزگاری زندگی می کنیم که جامعه روز به روز به سمت فضای مجازی پیش می رود و نفوذ اینترنت و شبکه های اجتماعی باعث فقدان بنیان فکری و دینی می شود.

عاملی گفت: امام رضا (علیه السلام) پیشوای اندیشه و تدبیر است و اندیشه حکیمانه زندگی سالم، صالح و جاوید است.

کشیش ادی دانیل نماینده کلیسای شرق آشوری در ادامه این مراسم گفت: برگزاری چنین همایش هایی نشان دهنده وحدت ادیان مختلف در ایران است. این همایش در ادامه سلسله احادیثی است که از بدو اسلام و از عصر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و امام علی (علیه السلام) تاکنون ادامه داشته است و هدف از برگزاری چنین همایش هایی است. حل اختلافات و استفاده از فرصت های گفتگو و تعامل با ادیان دیگر است.

وی با بیان اینکه جنگ ها و اختلافات ما با انسان نیست، بلکه با شیطان است، افزود: خداوند متعال درهای گفت وگو را به روی ما باز کرده است و از این رو باید با یکدیگر گفتگو کنیم.

امام رضا (علیه السلام) الگویی برای گفت و گوی نظام مند با ادیان است

در ادامه این نشست دکتر احد فرامرز گرامیکی رئیس بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی یکی از برکات انقلاب اسلامی را اهتمام جدی به موضوع گفت و گوی ادیان دانست و گفت: مرکز در نظر گرفته شده است. گفتگوی بین ادیان امام رضا (علیه السلام) نیز الگویی برای گفت و گوی منظم با مذاهب و مذاهب مختلف است. از این رو آستان قدس رضوی تصمیم گرفت اولین همایش بین المللی گفت و گوی ادیان را در سال ۱۳۹۷ برگزار کند و امروز شاهد برگزاری اولین نشست مقدماتی دومین همایش بین المللی امام رضا (علیه السلام) و گفتگوی ادیان در حرم مطهر هستیم. رضوی.

وی ادامه داد: امروز چهار نشست علمی با موضوعات «بازخوانی تجربه چهل ساله انقلاب اسلامی در حوزه گفتگوی ادیان»، «گفتگوی ادیان در پرتو تحلیل اندیشه های ائمه اطهار علیهم السلام» برگزار می شود. «اخلاق و رویکرد گفتگوی ادیان» و «گفتگوی ادیان در سنت رضوی» این همایش به صورت مقدماتی برگزار شد و این همایش را مدیون همکاری علمی وفادار و پایدار بسیاری از دانشمندان جهان هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی گرامیکی، تا سال ۱۴۰۲ میلادی که کنفرانس اصلی برگزار می شود، ۳۰ کنفرانس علمی را پیشاپیش در ایران و سایر کشورها برگزار خواهیم کرد: در مجموع ۱۸ سخنرانی علمی با حضور اساتید و اساتید علمای مذاهب مختلف در چهار جلسه تخصصی برگزار شد و خوشبختانه با استقبال عمومی مواجه شدم.

انتهای پیام