نماینده کنگره آمریکا: عربستان سعودی بدون ما وجود نداشتنماینده دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص دیدار بایدن با ولیعهد عربستان گفت: آنچه مهم است نتایج این دیدارها است و باید به خاطر داشته باشیم که ممکن است عربستان به عنوان یک کشور بدون روابط دفاعی خود وجود نداشته باشد. با ایالات متحده

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، «تام مالینوفسکی» نماینده دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در گفت و گو با برنامه «اتاق خبر» شبکه سی ان ان با اشاره به دیدار جو بایدن با محمد ولیعهد عربستان گفت: بن سلمان در مادربزرگ. این رئیس جمهور آمریکا بر خلاف سلف خود در مورد مسئولیت پادشاهی عربستان سعودی و مسئولیت ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی کاملا صادق بود.

و این سیاستمدار دموکرات افزود: بایدن فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان را متوقف خواهد کرد. آتش بس در یمن برقرار شده است و امیدواریم که این آغاز پایان آن جنگ خونین وحشتناک باشد.

مالینوفسکی درباره انتشار عکسی جنجالی از بایدن در حال مشت زدن به بن سلمان گفت: «اما من هنوز با عکس این دیدار کاملاً راحت نیستم». ببینید، من فکر می کنم مهم ترین مسئله در جهان در حال حاضر جنگ بین روسیه و اوکراین است، نبرد بین دموکراسی و استبداد. عربستان سعودی در این درگیری مانند متحد ما عمل نکرده است. در واقع، آنها به هر طریق مهمی با بالا نگه داشتن مصنوعی قیمت نفت، آسیب رساندن به ما، آسیب رساندن به مصرف کنندگان آمریکایی و سود بردن از این جنگ وحشتناک به روسیه پیوسته اند. من معتقدم زمان آن فرا رسیده است که ایالات متحده قدرت بیشتری در روابط خود با عربستان سعودی نشان دهد.

همانطور که نماینده دموکرات کنگره آمریکا گفت: ما در این رابطه ابرقدرت هستیم، ما مذاکره کننده نیستیم و می‌خواهم مطمئن شوم که هر چه اکنون در مورد آن بحث می‌کنند، با امتیازاتی که عربستان سعودی باید بدهد. روابط خود را با ما بهبود بخشد و ما این موضوع را رها می کنیم. چیزهایی وجود دارد که ما از عربستان سعودی می خواهیم.

مالینوفسکی افزود: اول، آنها باید سهم خود را برای ایجاد ثبات در بازارهای انرژی انجام دهند. آنها تاکنون از انجام این کار خودداری کرده اند و من مشتاقانه منتظر نتیجه این دیدار هستم. در مورد حقوق بشر، مهم نیست که در این جلسه مطرح شود. آنچه مهم است، دوباره می گویم، نتایج است. آیا رئیس جمهور می تواند آمریکایی هایی را که همچنان ممنوع الخروج هستند از عربستان آزاد کند؟ آیا واقعا سعودی ها را وادار به انجام اصلاحات واقعی برای پیشبرد حقوق زنان و اقلیت ها در آن کشور خواهد کرد؟ و بیاد داشته باشیم که عربستان سعودی احتمالاً بدون روابط دفاعی خود با ایالات متحده به عنوان یک کشور وجود نخواهد داشت.

این سیاستمدار آمریکایی همچنین گفت: ما مطمئناً برای عربستان سعودی و همسایه اش – امارات متحده عربی – بیشتر از اوکراین برای کمک به آنها برای دفاع از خود انجام دادیم. ما کارهای زیادی برای اوکراین انجام داده ایم. و فکر می‌کنم زمانی فرا می‌رسد که باید بگوییم، ببین، اگر به ما کمک نمی‌کنی قیمت نفت و گاز را پایین بیاوریم، اگر قرار نیست در مورد حقوق بشر و سایر موارد مهم امتیازی به ایالات متحده بدهی. ایالات، سپس سیستم های موشکی پاتریوت که به شما داده ایم، به نوعی در اروپای شرقی به آن نیاز داریم. اوکراین به آنها نیاز دارد. و شما از این نوع محافظت از ایالات متحده به طور نامحدود برخوردار نمی شوید.

مالینوفسکی گفت: باز هم می گویم به نظر من انگیزه اصلی این است که ما امنیت عربستان را تضمین کنیم. هیچ کشور دیگری نمی تواند. گاهی اوقات صحبت می شود که چگونه سعودی ها به روسیه نگاه می کنند یا برای کمک های دفاعی به چین می روند. خوب موفق باشید! روسیه به عربستان سعودی کمک نخواهد کرد. چین قصد گشت زنی در خلیج فارس یا اعزام نیرو برای دفاع از میادین نفتی عربستان را ندارد. فقط ایالات متحده این کار را برای آنها انجام می دهد.

این نماینده کنگره آمریکا گفت: فکر می کنم این کارتی است که باید بازی کنیم. ببینید، سوال اصلی برای من در اینجا این است که آیا ایالات متحده برای ترمیم روابط ما با عربستان سعودی کاری انجام می دهد یا عربستان باید در ترمیم روابط خود با آمریکا پیش قدم شود؟ به نظر من باید آخرین باشد. ما کارت های زیادی داریم و باید از آنها در بازی استفاده کنیم. امیدوارم رئیس جمهور از این سفر این نتایج را بگیرد. اگر چنین است، من به او اعتبار کامل می دهم. اما باید در مورد نتایج باشد، نه فقط در مورد برگزاری جلسات.

انتهای پیام