موضوعی که نصیر تامیل همایون کمتر به آن توجه داشت


در مراسم بزرگداشت نصیر سومار همایون (جامعه شناس و مورخ) گفته شد که او ملی گرا نیست و ایران دوست است و احمد سامی گیلانی گفت: اکنون در دهکده جهانی هستیم و مسائل ملی با مسائل جهانی عجین شده است. . اما او کمتر به این موضوع توجه کرد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این مراسم که روز یکشنبه (۲۹ آبان ۴۰۱) در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، حمید تنکابانی (عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) سخنانی از دوستی ناصر با عبدالناصر. ایران. وی به دو جنبه از مبارزات و تفکر سیاسی این مرحوم اشاره کرد و گفت: دکتر مصدق در این زمینه مربی و استاد ایشان بود و بسیاری از خاطرات دکتر مصدق را بازگو کردند.

وی افزود: شیفتگی مرحوم تامیل همایون به مصدق و عشق آنها به ایران بی نظیر بود.

موضوعی که نصیر تامیل همایون کمتر به آن توجه داشت

در ادامه مراسم بزرگداشت تکمیل ناصر لهمیون، احمد کتابی (استاد بازنشسته پژوهشگاه مطالعات و تحقیقات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) نامه مهدی کلاشانی (عضو فرهنگستان علوم) را قرائت کرد. که کلاشینی در آن به شرح آشنایی خود با این مورخ فقید از آن دوران می پردازد، پس از آمدن وی به پژوهشگاه علوم انسانی در آبان ۱۳۷۲ به ویژگی های همایون در دوستی با ایران و ایران شناسی اشاره و بیان کرده و از کتاب های وی درباره مصدق یاد کرده است. جاده ابریشم. ، و غیره.

موضوعی که نصیر تامیل همایون کمتر به آن توجه داشت

الکتابی سخنان خود را با خواندن شعر «یکی یکی از دیار فضیلت بیرون آمدند» آغاز کرد و سپس گفت: عمر نصیر، اتمام همایون، نمونه ای از زندگی مبارکی بود که به جرات می توان گفت لحظه ای نیست. عمرش را بیهوده گذراند. برای بیش از نیم قرن، او ادبیات علمی نوشت، تحقیقات درخشانی انجام داد و در مورد جامعه شناسی، تاریخ نگاری، مردم شناسی و بسیاری موضوعات دیگر تدریس کرد.

وی افزود: مجموعه آثار به جا مانده از این عالم فرهیخته مانند بقیه صالحات است.

وی از آثار باقی مانده از نصیر تامل همایون تا سال ۱۳۷۴، ۲۷ جلد کتاب به ویژه مجموعه کتاب «از ایران چه می دانم» و ۲۴۶ مقاله یاد کرد و بخش دیگری از فعالیت های علمی این شخصیت فقید را برشمرد. در زمینه پایان نامه هایی بود که مجلدات آن یکی از کتابخانه های قزوین است.

استاد بازنشسته پژوهشکده مطالعات اجتماعی همچنین از تلاش های اجتماعی و مبارزات ملی و ضداستعماری تهمال همایون به ویژه در دوران ملی شدن نفت سخنانی گفت.

موضوعی که نصیر تامیل همایون کمتر به آن توجه داشت

همچنین باقر ساروخانی (پدر جامعه شناسی ارتباطات) این فقید جامعه شناس را فردی محترم و منصف دانست و گفت: در ایشان صفاتی دیدم که نگویم حیف است. ایشان کسی بود که همیشه می دیدم انگیزه دانش در او بسیار بالاست. اشتهای زیادی به دانش داشت. و هیچ جلسه ای که با هم بودیم نبود که جرقه ای برای بحث علمی نکند که این نعمت بزرگی بود.

ساروخانی سپس با بیان اینکه اصلاً نباید با دکتر همایون صحبت می‌کردم و نباید درباره ایران صحبت می‌کردم، شور و شوق خود را به ایران و ایرانیان می‌گفت: «او هرگز در پاریس عصبانی نشد. همیشه می گفت آنچه در پاریس خوب است را به ایران بیاوریم.

وی افزود: ناصر تمل همایون به کسی آسیبی نزد و جز خدمت و همدردی با دیگران چیزی نداشت. او روح ما را تسلی داد و روح زمستان را زنده کرد.

مجری برنامه در تکمیل این مراسم بخشی از کتاب «وطن پرستی در ایران» نوشته ناصر سومفر همایون را قرائت کرد.

موضوعی که نصیر تامیل همایون کمتر به آن توجه داشت

آندرانیک سیمونیان (استاد دانشگاه) نیز این چهره را نماد اخلاق دانست و گفت که در مراسم بزرگداشت ناصر تامیل همایون دارای شوخ طبعی است.

وی با بیان اینکه هرگز سخنان آرامی از دکتر همایون نشنیدیم، گفت: قزوین در تمام وجودش ثابت نشسته بود و بالاخره به آنجا رسید. هر بار که با او به گفتگو می نشستیم، مسائلی را از ارامنه خزر مطرح می کرد.

سپس سیمونیان به بیان بخشی از خاطرات خود در سفر به ارمنستان پرداخت و در مورد دعوت از یک دانشجوی ارمنی برای تدریس در دانشگاه ایروان که همایون در آن زمان به پایان رسانده بود، گفت: من نمی توانم دو نفر از ایران دور باشم. ماه ها. .

در همان حال گفت: ندیده ام که چیزی را فدای دیگری کند. جز سلامتیش که فدای کرسی محکوم شد.

آندرانیک سیمونیان خطاب به همسر این مرحوم گفت: در این بیست و پنج و سی سال نصیر تومال همایون را برای معرفت این ملت زنده نگه داشته ام.

موضوعی که نصیر تامیل همایون کمتر به آن توجه داشت

احمد سامی گیلانی، عضو دائم فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مترجم فقید نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که در پژوهشگاه علوم انسانی به آشنایی خود با نصیر توماه همایون پرداخت و گفت: در همان جلسه اول که دیدمش مجذوبش شد و انگار سال ها دوستش بودم. فکر کردم علت این اتفاق چیست؟ بعداً برایم روشن شد که چرا در اولین ملاقات انگار سال ها دوست من بود.

وی افزود: ناصر الحمایون به گفته هایش اعتقاد راسخ داشت و نظر خود را بی پروا و ماهرانه بیان می کرد و آنچه را که می گفت ماهرانه می گفت. همایون خوب حرفش را تمام کرد و حرف های خوبی زد.

سامی گیلانی افزود: دغدغه اصلی ایشان در هر سخنرانی مسئله توسعه و آزادی برای ایران و ملت بود.

رئیس گروه ادبیات معاصر فرهنگستان زبان در ادامه به نگرانی همایون از وضعیت ایران اشاره کرد و گفت: البته اکنون مسئله ملی با گذشته متفاوت است. ما الان در دهکده جهانی هستیم و مسائل ملی با مسائل جهانی عجین شده است. اما او کمتر به این موضوع توجه کرد.

موضوعی که نصیر تامیل همایون کمتر به آن توجه داشت

همچنین محمد سالار کسرایی (رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی) گفت: آقای دکتر ملی گرا نبود، دوست ایران بود. او ایران بزرگ را با تمام رنگ های مختلفش دوست داشت.

وی با بیان اینکه ناصر تومهلر همایون عاشق ایران بی نظیری است، گفت: او یک فعال سیاسی به معنای عادی نبود. بلکه یک متفکر سیاسی بود. او برای گروه ها جستجو نکرد. او به فکر ایران بود و به دنبال مقام نبود.

رئیس پژوهشکده مطالعات اجتماعی نیز عدم تکمیل همایون را جبران ناپذیر توصیف کرد و گفت: هیچکس نمی تواند جای تکمیل همایون را پر کند. وظیفه ما این است که راه او را ادامه دهیم. همه ما باید به فکر ایران باشیم و برای آن فداکاری کنیم.

موضوعی که نصیر تامیل همایون کمتر به آن توجه داشت

الله یار خلتبری (استاد تاریخ) نیز از این چهره فقید با نام «علامه تهمهر همایون» یاد کرد و گفت: آشنایی من با ایشان به سال ۱۳۵۰ در پاریس برمی گردد. در آن زمان دکتر از طلاب و علمای قدیمی و مجرب بود. و از همان ابتدا مراقبت کردند که به من کمک کنند.

وی افزود: نامش همیشه مثال زدنی و جاودانه خواهد بود. دستاورد علامه همایون تأثیرات عمده‌ای ایجاد کرد، از جمله مجموعه «از ایران چه می‌دانم؟»

خلعتبری همچنین گفت: نه دیده ام و نه شنیده ام و نه دیگران گفته اند که در گفتار و کردار و نوشتار ادب را زیر پا گذاشته اند. عشق به ایران را تا آخرین لحظه عمر پربرکت خود حفظ کرد و تابع فردوسی بود.

در پایان مراسم بزرگداشت ناصر سمپفر همایون ضمن قرائت بخش‌هایی از آثار وی، رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم در مراسم درگذشت وی قرائت شد.

موضوعی که نصیر تامیل همایون کمتر به آن توجه داشت

مراسم بزرگداشت هفتمین روز درگذشت ناصر طومهر همایون نیز روز چهارشنبه (دوم دی ۱۴۰۱) از ساعت ۱۶:۳۰ الی ۱۸ در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود.

انتهای نامه