مشکلات مو و پوست سر

طاسی و شوره سر یکی از شایع ترین مشکلات مو و پوست سر است. ریزش مو ممکن است نتیجه بیماری یا یک پاسخ ژنتیکی طبیعی به تستوسترون، هورمون جنسی مردانه باشد.

شوره سر – پوسته پوسته شدن بیش از حد پوست سر – بیش از ۵۰٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است به دلیل استرس یا اختلالات مزمن یا عود کننده پوستی باشد، مانند درماتیت سبورئیک، اما محتمل ترین علت عفونت قارچ Pytyrosporum ovale است. این قارچ به طور طبیعی در پوست سر یافت می شود، اما برخی افراد بیشتر از دیگران تحت تأثیر آن قرار می گیرند. روغن های طبیعی پوست را تغذیه می کند و باعث تحریک و ریزش پوست مرده می شود.

مو از پروتئین تشکیل شده است. سایر مواد مغذی که به سلامت مو و پوست سر کمک می کنند عبارتند از نیاسین، بیوتین، روی، و ویتامین های A، B6، C. رژیم غذایی متنوع بر اساس گروه های غذایی اصلی باید مقادیر نمونه از این مواد مغذی را فراهم کند. از آنجایی که مو یک ماده بی اثر است، شامپوها و شستشوهای غنی شده با پروتئین یا سایر مواد مغذی نمی توانند بر رشد یا سلامت مو تأثیر بگذارند. سر یک انسان سالم از ۸۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ تار مو دارد که هر کدام مستقل از بقیه از سه مرحله رشد می گذرد. ریزش روزانه ۵۰ تا ۲۰۰ مو بخشی طبیعی از چرخه است.

اگرچه طاسی توسط عوامل هورمونی ایجاد می شود، اما معمولاً در خانواده ها ایجاد می شود. خطر شما ممکن است از تعداد مردان طاس در بین اعضای هر دو خانواده والدین استنباط شود.

ریزش غیرطبیعی مو ممکن است با اختلالات متابولیک (از جمله دیابت، بیماری تیروئید و رژیم های غذایی پرشتاب) تسریع شود. آسیب به ساقه مو ناشی از درمان های خشن؛ استرس ناشی از بیماری؛ تغییرات هورمونی بارداری، درمان دارویی، از جمله شیمی درمانی سرطان، و اختلالات بسیار شدید پوست سر.

هنگامی که رژیم غذایی در میان باشد، علت ممکن است مصرف بیش از حد ویتامین A یا کمبود آهن، بیوتین، روی یا پروتئین باشد. ریزش مو به دلیل استرس یا درمان دارویی عموماً موقتی است. موهایی که در طول رژیم غذایی پر ریزش می ریزند، پس از بازگشت تغذیه به حالت عادی، به زودی دوباره رشد می کنند. موهای از دست رفته در تکه ها معمولاً بدون درمان دوباره رشد می کنند، اما در برخی موارد ممکن است به تزریق کورتیکواستروئید نیاز باشد.

تنها داروی طاسی ماینوکسیدیل (Rogaine)، یک داروی موضعی، و فیناستراید (پروپسیا)، یک داروی خوراکی تجویزی است.

بسیاری از افراد پوسته های شوره سر را می ریزند، به خصوص در زمستان، زمانی که پوست سر ممکن است خشک باشد. اما برخی از افراد تمایل ارثی به ایجاد مشکلات پوستی دارند که ناشی از حساسیت به غذاهای خاص است. برخی از موارد شوره سر ممکن است به روغن بذر کتان پاسخ دهد، که به نظر می‌رسد به شرایط خارش پوستی مانند پسوریازیس و اگزما کمک می‌کند. ۱-۲ قاشق چایخوری در روز مصرف کنید، باید چندین هفته یا چند ماه صبر کنید تا اثر آن را ببینید.

برای کنترل شوره‌های خفیف، پزشکان معمولاً شامپوی روزانه را توصیه می‌کنند تا زمانی که شوره سر کنترل شود، و سپس دو بار در هفته برای حفظ و نگهداری از آن استفاده کنید. شامپوهای شوره سر حاوی پیریتیون روی، قطران یا سولفید سلنیوم هستند که همگی به عنوان لایه بردار عمل می کنند تا لایه سلول های مرده پوست سر را تسریع کنند. اگر اینها خوب عمل نکردند، شامپوهایی که حاوی داروی ضد قارچ کتوکونازول هستند را می توان امتحان کرد.

سریعترین رژیم لاغری