مریم آزمون مربی بی دردسر و در دسترس اتحادیه!مریم آزمون در دوران مربیگری خود در تیم فوتبال بانوان ایران دستاورد و توان لازم برای دفاع از حقوق تیمش را نداشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، اردوی تیم فوتبال بانوان ایران با کادر فنی جدید از روز دوشنبه ششم تیرماه آغاز شد. چندی پیش تیم ملی با هدایت مریم آزمون (سرمربی) و مریم جهناقتی (مربی) تیم ملی را برای حضور در مسابقات قهرمانی فوتبال آسیای میانه به نام کافی آماده کرد.

مریم اراندوست تا پیش از این سرمربی تیم ملی بود اما الاتحاد قرارداد این مربی را تمدید نکرد. حسن کامرانی فر، دبیرکل فدراسیون فوتبال گفت: قرارداد از بالا تمدید نشده است. پس از این اظهار نظر ماجرای انتخابات فدراسیون فوتبال و تلاش مرشد مجیدی برای جمع آوری آرا مطرح شد که رنگ سرمربی تیم را عوض کرد.

اما آزمون در مصاحبه ای که اخیرا در کانال رسمی فدراسیون فوتبال منتشر شده، دلیل انتخاب خود را قهرمانی در مسابقات آسیای میانه (CAFA) دانسته و می گوید: با توجه به نتایج تیم ملی جوانان، او اخیراً به قهرمانی غرب آسیا دست یافته و برای اولین بار قهرمان غرب آسیا شده است. یک بار و با شکست قوی ترین تیم های منطقه، فدراسیون تصمیم گرفت کادر فنی تیم ملی جوانان بزرگسالان را انتخاب کند و خوشحالم که در این موقعیت باشد.»

البته آزمون به جای کافا در غرب آسیا به اشتباه می گوید ایران اصلا در این مسابقات شرکت نمی کند. از سوی دیگر ایران تیم هایی مانند قرقیزستان و تاجیکستان را شکست داده و حتی در آسیای میانه به قهرمانی بی نظیر تبدیل شده است. فقط ازبکستان شرایط بهتری نسبت به دو تیم دیگر دارد که در نیمه دوم بازی مقابل ایران ۹ بازی را واگذار کردند. البته این به معنای دست کم گرفتن قهرمانی ملی ایران نیست.

مریم آزمون در سال های تمرین نشان داده است که در جایگاه مربی قدرتمندی برای دفاع از حقوق تیم نیست و به دلیل عدم علاقه به بانوان، مربی تیم ملی نیاز دارد بدون نگرانی جایگاه خود را به دست آورد. در مورد آن موقعیت او

جدا از این باید به کارنامه تمرینی در اولین آزمون تیم ملی هم توجه کرد که حاصل نشد. او اولین بار در سال ۱۳۹۵ و در زمان نایب رئیسی لیلا سف زاده به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد.

اولین تورنمنت رسمی که تیم ملی برای هدایت آزمون اعزام شد، مرحله مقدماتی جام ملت های آسیا در فروردین ۹۶ بود که ایران با پیروزی مقابل سوریه و سنگاپور و شکست مقابل ویتنام و میانمار به میدان رفت.

آزمون در المپیک توکیو نیز هدایت تیم را برعهده داشت که مرحله اول آن در آبان ۹۷ و مرحله دوم در فروردین ۹۸ برگزار شد اما در این مسابقات حسین عبدی به عنوان مشاور فنی در کنار تیم بود. البته شایعه شده بود که نقش عبدی برجسته تر از تست بازیگری بود و در مرحله دوم عبدی روی زمین دیده شد.

ایران در دور اول مسابقات با غلبه بر لبنان و تساوی مقابل هنگ کنگ به دور دوم راه یافت اما در ادامه مقابل فلین و چین تایپه شکست خورد و از آن جدا شد.

و در فاصله دور اول و دوم تیم ملی برای آمادگی خود در یک تورنمنت دوستانه به میزبانی هند شرکت کرد و با سه شکست مقابل هند، میانمار و نپال به پایان رسید.

پس از مسابقات انتخابی المپیک، تیم ملی اول بسته شد اما این مربی تیم زیر ۲۳ سال را در آذرماه ۱۳۷۷ به مسابقات کافا برد و با پیروزی مقابل تاجیکستان، ترکمنستان و افغانستان و شکست مقابل ازبکستان نایب قهرمان شد. البته شایان ذکر است که سطح فوتبال ایران از سطح کشورهای حاضر در کافه بالاتر است و ازبکستان تنها رقیب جدی این مسابقات بود.

آزمون به عنوان سرمربی تیم ملی در این انجمن حضور یافت و با آغاز ریاست عزیزی خادم، هدایت تیم جوانان را برعهده گرفت. در حالی که تیم ملی با هدایت مریم اراندوست روند رو به رشدی داشت و برای اولین بار به جام ملت های آسیا رسید، انتظار می رفت الاتحاد با حفظ این روند و برپایی اردوهای منظم به تیم ملی کمک کند. تلاش مسئولان فعلی برای گرفتن رای صحیح مربی بانوان، تیم ملی بانوان به بازی مطالبات مردمی تبدیل شده است.

انتهای پیام