مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا بیشتر از مرگ و میر ناشی از ایدز و مالاریا استرئیس اداره سلامت هوا و تغییرات اقلیمی وزارت بهداشت با اشاره به ۷ میلیون مرگ زودرس سالانه بر اثر آلودگی هوا در جهان گفت: تعداد افرادی که سالانه بر اثر آلودگی هوا در جهان جان خود را از دست می دهند بیش از این است. ۶ برابر تعداد افرادی که در اثر مالاریا جان خود را از دست می دهند و بیش از ۴ نفر برابر با افرادی است که بر اثر ایدز می میرند.

دکتر عباس شاهسونی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایرانوی با اشاره به اینکه آلودگی هوا به یکی از معضلات اصلی شهرهای بزرگ دنیا تبدیل شده است، گفت: گسترش شهرنشینی، رشد جمعیت، رشد بخش های صنعتی و حمل و نقل و الگوی نامناسب مصرف نگرانی ها را در مورد تشدید آلودگی هوا افزایش داده است. ، و اینکه این آلودگی ها اثرات زیانباری بر سلامت، رفاه و بهره وری جامعه دارد. آلودگی هوا یک عامل خطر مهم زیست محیطی است و جوامع می توانند با کاهش سطح آلاینده های هوا، بار بیماری های مرتبط با سکته، بیماری های قلبی، سرطان ریه و بیماری های حاد و مزمن تنفسی را کاهش دهند. دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۵ نشان می دهد که کاهش غلظت ذرات PM10 از ۷۰ میکروگرم بر متر مکعب به ۲۰ میکروگرم بر متر مکعب، میزان مرگ و میر را تا ۱۵ درصد کاهش می دهد.

سالانه ۷ میلیون مرگ زودرس به دلیل آلودگی هوا

وی افزود: در سال ۲۰۱۹، سازمان بهداشت جهانی برآورد کرد که آلودگی هوای بیرون و داخل شهر در مناطق شهری و روستایی سالانه بیش از ۷ میلیون مرگ زودرس را به دنبال دارد. همچنین بر اساس گزارشی در سال ۲۰۱۹ مشخص شد که در جهان به طور متوسط ​​حدود ۵۴ درصد از مرگ‌های زودرس ناشی از آلودگی هوای بیرون به دلیل بیماری ایسکمیک قلبی و سکته مغزی است. همچنین هفت درصد مرگ‌های زودرس ناشی از سرطان ریه و ۱۹ درصد مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری مزمن انسدادی ریه مربوط به آلودگی هوای بیرون است.

آلودگی هوا؛ چهارمین عامل مرگ و میر در جهان

رئیس اداره سلامت هوا و تغییرات اقلیمی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طبق آخرین گزارش بار بیماری، آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر در جهان است، گفت: قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در کشورهای توسعه یافته است. چهارمین. علت مرگ و میر در جهان پس از خطرات متابولیک رژیم غذایی و دود سیگار است. در این میان، در کشورهای در حال توسعه، آلودگی هوا سومین عامل خطر مرگ است.

وی ضمن اینکه آلودگی هوا را یک خطر بزرگ برای سلامتی در جهان دانست، گفت: در سال ۲۰۱۹ از هر ۹ مورد مرگ یک مورد به دلیل آلودگی هوا رخ داده است.

مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا بیشتر از مرگ و میر ناشی از ایدز و مالاریا است

وی افزود: در حال حاضر ۹۹ درصد جمعیت جهان در مناطقی زندگی می کنند که سطح آلودگی هوا بالاست (غلظت سالانه ذرات معلق PM2.5 بالاتر از دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی یعنی بیش از ۵ میکروگرم بر متر مکعب است). لازم به ذکر است که این خطرات در کشورهای با درآمد متوسط ​​و کم بیشتر است. کودکان زیر پنج سال در کشورهای کم درآمد بیش از ۶۰ برابر بیشتر از کشورهای پردرآمد در معرض خطر مرگ ناشی از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا هستند. همچنین سالانه بیش از ۶ برابر بیشتر از مالاریا و بیش از ۴ برابر افراد مبتلا به ایدز بر اثر آلودگی هوا در جهان جان خود را از دست می دهند.

درصد بالایی از مردان به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند

وی با تاکید بر اینکه کودکان و سالمندان از گروه های اصلی در معرض آلودگی هوا هستند، گفت: در سال ۱۳۹۲ حدود ۵ درصد از مرگ کودکان زیر پنج سال و ۱۰ درصد از مرگ و میر بزرگسالان بالای پنجاه سال نسبت داده شده است. . به آلودگی هوا این الگوی سنی مرگ و میر از سال ۱۹۹۰ بدون تغییر باقی مانده است. از سوی دیگر، در بین تمام سنین و در تمام دوره های زمانی، نسبت مردان در مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا بیشتر از زنان گزارش شده است.

افزایش ۳۰ درصدی مرگ و میرهای زودرس ناشی از آلودگی هوا در ۲۳ سال گذشته

وی افزود: از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳، مرگ و میرهای زودرس منتسب به PM2.5 با افزایش ۳۰ درصدی از ۲.۲ میلیون مرگ به ۲.۹ میلیون مرگ در سال در جهان افزایش یافت. ذرات معلق در فضای باز ۶۳ درصد افزایش یافت و این هزینه ها به ۳.۵۵ تریلیون دلار رسید که نشان دهنده بدتر شدن قرار گرفتن مردم در معرض آلودگی هوا است. همچنین هزینه از دست رفتن درآمد کسب و کار به دلیل آلودگی هوا با PM2.5 از ۱۰۳ میلیارد دلار به ۱۴۴ میلیارد دلار در سال افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه هوا یکی از اساسی ترین نیازهای فیزیولوژیکی انسان است، گفت: با وجود اینکه بر اساس آخرین گزارش از بار بیماری، حتی برای چند دقیقه نمی توان زندگی بدون هوا را تصور کرد. چهارمین عامل مرگ و میر در جهان است و مهمترین تهدید برای محیط زیست و سلامت انسان آلودگی هوا است. بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوای بیرون و داخل خانه سالانه منجر به بیش از ۷ میلیون مرگ زودرس در جهان می شود که به این معنی است که از هر ۹ مرگ یک مورد به آلودگی هوا نسبت داده می شود.

انتهای نامه