مرزهای عراق بسته شد/ تمامی سفرهای اتوبوس به عراق لغو شد/ زائران باید در راه بازگردندرئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: تمامی مرزهای منتهی به کریدورهای خروجی زائران به عراق تا اطلاع ثانوی بسته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، سید مجید مرحمدی افزود: با توجه به حوادث دلخراش رخ داده در مرز شلمچه و مهران و خطرات سنگینی که برای امنیت و سلامت زائران به وجود آمد، جلسه فوق العاده ای در ستاد اربعین برگزار شد. در منطقه اربعین وزیر کشور، مدیران ارشد فرجه، استاندار ایلام و جمعی از مسئولان ذیربط در مرزهای مهران بازداشت و شرایط مرزی بررسی و حوادث مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این دیدار سفری که به عراق انجام دادیم و مذاکراتی که در آنجا انجام شد، در کنار مطالبات مقامات عراقی برای کاهش تعداد زائران ایرانی و مشکلات عراق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

المرحمدی در پیوند تصویری با شبکه خبر با بیان اینکه ادامه وضعیت موجود قطعاً سلامت زائران را با خطرات جدی مواجه می کند، افزود: همه اعضای شرکت کننده در جلسه بر این موضوع اتفاق نظر داشتند و بسیار نگران بودند. اساس نگرانی عدم آمادگی طرف عراقی، پایه ها و سکوهای آن در سرعت پذیرش زائران، سرعت عملیات حمل و نقل، امکانات ناکافی در آن سوی مرز، جمعیت زیاد و گرمای هوا است. . .

رئیس ستاد اربعین حسینی گفت: همه اینها دست به دست هم داد تا بر خلاف میل ما و حاضران در جلسه به این نتیجه برسیم چرا که امنیت و سلامت زائران عزیز برای ما خط قرمز است و لذا نتیجه این امر است. جلسه پس از ۵ ساعت رایزنی برگزار می شود و تمامی مرزهای منتهی به کریدورهای خروجی تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود.

المرهمدی تاکید کرد: این تصمیم به این دلیل اتخاذ شد که امنیت و سلامت زائران ما در خطر جدی است.

وی افزود: پس از تخلیه گذرگاه های مرزی، وضعیت داخلی عراق و نحوه اجرای تفاهماتی را که با مقامات عراقی به دست آوردیم برای ایجاد امکانات و امکانات لازم و سایر شرایط و تعیین نحوه باز و بازکردن مرزها بررسی خواهیم کرد. در آینده. ما آن را گزارش خواهیم کرد.

المرهمدی بیان کرد: به منظور آگاهی زائران از برنامه های سفر خود به تمام سالن های مسافربری اعلام شده است که تمامی برنامه های سفر با اتوبوس به مرز عراق لغو و به تمامی مسافران اطلاع رسانی می شود و پول بلیت به آنها عودت داده می شود. .

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: عزیزانی که در راه هستند سعی کردند برنامه های خود را تغییر دهند. فقط کسانی که در ایستگاه های مرزی هستند در ساعات آینده با مدیریت و نظارت محاکمه می شوند یا برای توجیه بازگشت خود و یا برای عبور از مرز با شرایط اطمینان بخش.

وی افزود: این تصمیم قطعا برای حفظ سلامت و امنیت زائران ضروری بود و باید این تصمیم گرفته می شد.

میرا احمدی افزود: مقرر شد صدور گذرنامه ویژه اربعین متوقف شود و برای متقاضیان گذرنامه صادر و از طریق پست برای آنها ارسال می شود.

وی افزود: انشالله پس از ارزیابی شرایط، در صورت اتخاذ تصمیم جدیدی ملت شریف ایران را احضار خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، رئیس ستاد اربعین پیش از این از مردم خواسته بود به مرز نروند.

انتهای پیام