مردم امر به معروف و نهی از منکر کنندایسنا/ ایلام دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان ایلام گفت: وظیفه مهم امر به معروف و نهی از منکر تنها بر دوش مسئولان نیست و همه باید به انجام این فریضه متوسل شوند و کاری کنند. مطمئن باشید که همه این کار را نمی کنند. به میدان بیایید فضایل جایگزین رذایل می شود وگرنه هیچ اتفاقی نمی افتد.

حجت الاسلام «محمود حاتمی» در گفت و گو با جمعی از خبرنگاران در تشریح عقد احیای امر به معروف و نهی از منکر گفت: دلیل مهم نامیدن عقد محرم اول عقد احیای امر به معروف و نهی از منکر است. شیطان، بقای این سنت است و وظیفه این است که امام حسین علیه السلام پس از تلاش های فراوان در اجرای احکام و قوانین مترقی قرآن و سنت پیامبر در صحابه و اختلاف نظر آنان، عظمت خود را آغاز کرد. جنبش برای اجرای عدالت و مبارزه با بی عدالتی نسبت به عراق.

وی افزود: امام حسین علیه السلام برای پاسخگویی به شبهات اسلام نه از روی تکبر و خودخواهی، بلکه برای اصلاح رفتارهای نادرست اجتماعی، حکومتی و اخلاقی حرکت کردند، فرمودند: حرکت کردم زیرا نیکوکاری در جامعه فراموش می شود و اتفاقات بد در جامعه برجسته شده است.

حجت الاسلام حاتمی یادآور شد: زمانی که امام حسین (علیه السلام) دید که منطقه بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به انزوا کشیده شده است، بلکه خاندان بنی امیه سعی در فراموشی و تقلید دارند. نام رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم). او که از تأثیر سخنرانی ناامید شده بود به عراق رفت و اکنون می بینیم که با گذشت واقعه کربلا، آثار و فلسفه این نهضت برای آزادگان به ویژه اندیشمندان و نخبگان عمیق تر و ارزشمندتر شد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان ایلام تصریح کرد: هدف از تشکیل این ستاد نگاه تبعیض آمیز به منکر و مانور بر روی یک موضوع خاص نیست، بلکه با محوریت مردم به دنبال انتشار است. هر علم و نهی از منکر و مطالبات صحیح به فرموده امام حسین علیه السلام در صدد کمک به محرومان و معلولان و بی خانمان ها و مستضعفان و امثال آن است تا محرومان به حق و دست خود دست یابند. مردم سودجو از جیب محرومان بریده می شوند. اینکه این وظیفه مهم تنها بر دوش متولیان امر نباشد و هر فردی باید این وظیفه را انجام دهد و یقین داشته باشد تا زمانی که همه پیشرفت نکنند و فضایل جای رذایل را نگیرد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

حجت الاسلام حاتمی با بیان اینکه این عقد قرارداد خواسته های آگاهانه برای تحقیق و سپس تبیین آن است، افزود: فریضه امر به معروف و نهی از منکر نباید منحصر به یک چیز باشد بلکه باید بیان باشد. و همه معروف و نهی از منکر را گسترش دهید باید به آن پرداخته شود و حقایق موجود را با اقناع در جامعه برای عموم مردم بازگو کند، مثلاً آثار حرام، آثار تبعیض، عواقب عدم رعایت عفاف، حجاب. ، اثرات تخریب محیط زیست و … باید توضیح داده شود.

وی تاکید کرد: همه باید بدانیم که این یک تکلیف است نه قانون.

وی به تعیین ایام عقد احیای امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: از اول تا دهم محرم به ترتیب با عناوین نظارت همگانی، تعالی اجتماعی; رسانه، تبلیغات و افترا؛ دختران مدرسه ای عفت. مسجد تربیت در خط عمران و نهیان حسینی; منع اشراف از خدمت به مقامات؛ امر به معروف و نهی از منکر بر اساس آموزش و آگاهی. خانواده، ترویج تفکر انتقادی؛ جوان، کنجکاو و خواستار؛ او از نهضت عمران و نهائیان و الحسینی و قیام حکومت اسلام و تبعید طاغوت حمایت کرد.

انتهای پیام