مدیریت کشور در دولت سیزدهم با وجود وضعیت نامناسب اقتصادی دوران گذارایسنا/ قم میرکاظمی با بیان اینکه با افزایش یارانه ها ضریب جینی اصلاح و فاصله طبقاتی کاهش یافت، افزود: با اصلاح نظام یارانه ای دولت از چرخه اقتصاد خارج شده و نظارت را آغاز می کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، دکتر سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در سفر به شهر مقدس قم و دیدار با آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی و سبحانی از وضعیت اقتصادی کشور اطلاع رسانی کرد و افزود: وضعیت به این دولت نرسیده است، شیوع ویروس کرونا که روزانه بیش از ۶۰۰ نفر را به کام مرگ می کشد و برخلاف دولت قبل که به دلیل عدم فروش واکسن به ما اعتراف می کرد، تا کجا رسیده است. چربی. واکسیناسیون های کافی انجام شد و الحمدلله این بیماری شوم مهار شده و همچنین وقوع خشکسالی و فشار آب که تقریباً در ۳۱ استانداری کشور با تاخیر مواجه هستیم. از سوی دیگر خشکسالی منجر به کاهش تولید داخلی محصولات کشاورزی از جمله گندم شد و با افزایش قیمت جهانی برخی از کالاها نسبت به سال ۱۳۹۹ دو تا سه برابر افزایش یافت و از سوی دیگر در دولت قبل یک موجودی ضروری کالاهای اساسی نهاده های کالایی و دامی ۸ میلیارد دلاری، ۶.۵ میلیارد دلار اعتبار ارزی در بودجه برای خرید این اقلام پرداخت می کند. این کشور بدهی سنگین دولت را تحویل داده است. در مرداد ماه ۱۴۰۰ نیز بدهی های استقراضی از بانک مرکزی ۵۴ هزار میلیارد تومان و همچنین برداشت بیش از ۶۰ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی، بدهی به سیستم بانکی و بدهی به تامین اجتماعی بوده است. از جمله موضوعاتی که دولت با آن مواجه بوده، برای بقیه مرداد ماه، اصل و سود اوراق منتشر شده در سال های گذشته و پول پرداخت شده بالغ بر ۵۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است. در اواخر سال ۱۴۰۴ به دولت سیزدهم تعهد داده شد. در بودجه امسال حدود ۱۰۳ هزار میلیارد تومان از محل انتشار اوراق وجود دارد در حالی که ۱۷۲ هزار میلیارد تومان اوراق سال قبل باید تسویه می شد و این اختیار برای انجام امور اساسی از دولت سلب شد.

از جمله مشکلات تورم ۵۰ درصدی در زمان واگذاری دولت بود که با مدیریت منابع و تعدیل هزینه‌ها در پایان سال گذشته کاهش یافت، همچنین بیکاری واقعی ۱۶ درصد و ضریب جینی که نشان‌دهنده فاصله جدایی است. زمان انتقال

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: دولت تا پایان سال گذشته توانسته بود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان از طریق مدیریت هزینه های عمرانی پرداخت کند و در این مدت تلاش کرد در سال گذشته از بانک مرکزی وام نگیرد. شرایط منابع و مصارف دولت».

دولت تلاش کرد تا درآمد نفتی و همچنین درآمد مالیاتی را افزایش دهد و بخشی از وجوه نگهداشته شده را پس گرفت. دولت همچنین توانست واکسن، کالاهای اساسی و نهاده های دامی را در سال گذشته وارد کند.

معاون رئیس جمهور گفت: افزایش قیمت نهاده ها و کالاهای اساسی از جمله گندم ناشی از خشکسالی و جنگ روسیه و اوکراین و متعاقب آن افزایش قیمت جهانی آنهاست که کار دولت سیزدهم ۶ به تعویق افتاد. با اجازه رهبر معظم انقلاب و تامین ماه های پایانی سال گذشته به دستور ایشان ما را از دردسر بزرگ نجات داد، اما امسال در بودجه ۱۴۰۱ ارز مطلوبی وجود ندارد.

وی گفت: درست است که قیمت نفت و درآمدهای دولت افزایش یافت اما ۴۰ درصد از درآمدهای امسال به صندوق توسعه اختصاص می یابد. و ۱۴.۵ درصد از سهم شرکت ملی نفت و در مجموع ۴۵.۵ درصد از فروش نفت سهم دولت است.

میرکاظمی با بیان اینکه با افزایش یارانه ها ضریب جینی اصلاح و فاصله طبقاتی کاهش یافت، افزود: با اصلاح نظام یارانه ای دولت از چرخه اقتصاد خارج شده و نظارت را آغاز می کند.

وی گفت: کالاهای یارانه ای ایران پس از ۳ روز تولید در فروشگاه های کشورهای همسایه فروخته شد و لغو ارز ترجیحی باعث کاهش رانت و قاچاق و افزایش رقابت در تولید می شود، زیرا این محصول در گذشته توان رقابت با کالاهای وارداتی را نداشت. با ارز ۴۲۰۰ تومانی» به آرامی

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت امانتدار است و با صرفه جویی از اموال مردم حمایت می کند، گفت: غذا در سطح بین المللی در همه کشورها آشفته است و با اصلاح نظام یارانه ها در ایران، حمایت های لازم از میانه و به بخش‌هایی از جامعه نیاز است.»

انتهای پیام