ما نباید از وضعیت کشور دلسرد شویمایسنا/ قم این کارشناس مذهبی گفت: نقد خوب است; اما ما نباید از دیگران دلسرد و دلسرد شویم; رئیس جمهور در این ۱۰ ماه کارهای زیادی انجام داده است. البته املای کتاب مقدس اشتباه نیست و قطعاً مشکلاتی وجود داشت. اما باید قدردان این اقدامات باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسین جوشانیان در پانزدهمین همایش هیئت های مرکزی و منتخب کشور که در مجتمع یاور مهدی (عج) قم برگزار شد، اظهار داشت: آیه ۱۰۵ سوره طوبی می فرماید همه اعمال و نیات شما ناظر است. اعمال شما بوی ولایت و توحید می دهد یا نه. اگر ندهی از تو می گیرند.

گفت قرآن می گوید ای پیامبر خدا می خواهد فلانی را هدایت کنی. و در جای دیگر می فرماید: ای پیامبر تیری را که زدیم به هدف زدیم. اگر قدر این خدمات را ندانیم، آن را از ما خواهند گرفت. اینکه رئیس شورا بیشتر از دیگران بهره مند شود.

وی تاکید کرد: نمایندگان ما مواظب باشند این موضع و مقام خادمی را نسبت به عزاداران امام حسین (علیه السلام) نگیرند. هیئت مدیره یک آموزشگاه است و ما موظف هستیم که همه استعدادها را در این آموزشگاه بپذیریم و نمی توانیم افراد را انتخاب کنیم.

امروز امید آفرینی مهمترین مسئولیت هیئت مدیره است

و حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان ادامه داد: در عقد محرم، هیئت باید در همه افرادی که نظری دارند حضور داشته باشند. امام حسین (علیه السلام) هم از عمر سعد ناامید نشد. عمر سعد بد بود اما امام حسین علیه السلام به فکر هدایت بود.

گفت: هنگامی که احنف بن قیس نامه امام حسین (علیه السلام) را دریافت کرد، گفت: نه. ما با این خانواده نسبتی نداریم. به سه دلیل در جنگ صادق هستند و فریب نمی دهند. مشی حیله گری ندارند و ثالثاً اگر غنیمت به دستشان برسد، آن را نگه نمی دارند.

رئیس موسسه روایت شهدا گفت: امروز خیمه اهل بیت علیهم السلام کشور ماست و رهبر ما در برابر صهیونیست ها و غربی ها ایستاده است. عده ای برای اهل بیت علیهم السلام گریه می کنند، اما بصیرت امروزی ندارند.

گفت: یزید بن محمود هنگام دریافت کتاب امام حسین علیه السلام بسیار گریه کرد. اما به امام نپیوست. وقتی متوجه شد که سرها بالای نیزه ها هستند، دوباره اشک ریخت. اما این اشک ها کار نمی کند.

گریه کردن روی تخته را متوقف نکنید

وی تصریح کرد: هیئت اگر به گریه اکتفا کند موفق نمی شود. هیئت باید مردم را از هم جدا کند. ما هیئت های محله هستیم، می توانیم خسارت ها را پیدا کنیم و عقد را باز کنیم. شهید تهرانی مقدم ۶۱ کودک یتیم تحت حمایت خود داشت. ما همچنین باید به دیگران کمک کنیم.

رئیس موسسه روایت شهدا با اشاره به اینکه امروز مهمترین مسئولیت هیئت ها امید آفرینی و ایجاد یأس است که مهمترین وظیفه قرارگاه شیطان است، افزود: پیروزی قطعی است و امام وعده پیروزی داده است. در اطراف او در سال ۲۰۴۱. امام بعداً فرمودند که تمام سنگرهای بزرگ دنیا را اشغال می کنیم.

وی با بیان اینکه متواضع ترین فرد در فضای هیأت باید مسئولان هیئت باشند، تصریح کرد: در فضای هیئت باید متواضع ترین فرد باشد. این برخوردها بسیار فرخنده است و قلوب مؤمنان را به یکدیگر نزدیک می کند.

حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان تاکید کرد: هیئت های انقلابی شاهد تداوم ولایت غدیر در استانداری فقیه بودند و بزرگداشت و تکریم شهدا می تواند بسیار مفید باشد. تجلیل از پدران شهدا یا بیان سرگذشت شهدا می تواند از مصادیق حفظ یاد و خاطره شهدا باشد.

وی بابیان اینکه مسئولان هیئت باید مسائل هیئت و جامعه را با سخنرانان و مداحی مطرح کنند تا این عزیزان در فعالیت های خود این مسائل را مدنظر داشته باشند، افزود: ارتباط سخنرانان و مداحان و اعضای هیئت باید حل مشکل را هدف قرار دهند. اینکه عده ای پیگیر کار مردم هستند و کاری به انقلاب یا بالعکس ندارند کافی نیست و این دو مورد باید با هم دنبال شود.

دشمن به دنبال تحریف واقعیت است

همانطور که حجت الاسلام محمدمهدی مندی در این همایش پاپی با اشاره به اینکه هیئت و مسجد امروز خط مقدم انقلاب هستند، خاطرنشان کرد: خداوند به حضرت زکریا (صلی الله علیه و آله) فرمود که می خواهم برای شما فرزند پسری بیاورم. حضرت فرمود من پیر شدم و همسرم ناتوان از بچه دار شدن است. خداوند پاسخ داد: من اینها را می دانم، اما برای خدای تو محال است. این کلام خدا باید مورد توجه هیئت ها باشد.

وی افزود: خداوند به حضرت مریم (سلام الله علیها) نیز می فرماید به شما فرزندی بدون همسر می دهم و این برای حضرت باری تعالی غیر ممکن نیست. ما فقط باید کارگزار خدا باشیم، اگر اینطور بود، او کاری در انجام غیرممکن ها نداشت.

وی گفت: ۴۳ سال از پیروزی انقلاب می گذرد و دشمن به جای اینکه مردم باور کنند همه برکات از انقلاب است، اشاره می کند که همه مشکلات از انقلاب است و به دنبال وارونه نشان دادن واقعیت است.

و حجت الاسلام والمسلمین مندادی تأیید کرد: عمروعاص به معاویه گفت که اگر سه کار انجام دهی، اهل بیت علیهم السلام را منفورترین مردم قرار می دهی، مصداق آیه شریفه. از خلوص اولین کار این است که مردم را از حقیقت کوتاه کنید. در آن زمان اهل بیت علیهم السلام حق داشتند و امروز ولی فقیه بر حق است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب سه سال پیش بیانیه ای نوشتند و بسیاری از مردم ما این بیانیه را با دقت خوانده اند. دشمن در فضای مجازی آنقدر چیزهای دیدنی و شنیدنی برای ما ایجاد کرده که پیام خدا را نمی خوانیم.

وی بابیان اینکه ترفند دوم دشمن سیاه نمایی است. آنقدر دروغ می گویند که حتی جوانان هم نماز عاشورا و امیرالمومنین(ع) را زیر سوال می برند و اضافه می کنند: هیئت ها ضد انقلاب نمی شوند و سکولار نمی شوند. یک بار که به جلسه ای دعوت شدم، مسئول جلسه به من گفت که از سیاسی صحبت نکن.

برحذر باشید از دشمن دروغین که خود را از امیرالمؤمنین علیه السلام جلوه می دهد.

فرمود: سومین کار دشمن جعل هویت است. اگر امیرالمومنین علیه السلام اصل را از مردم بگیرد، امیرالمؤمنین علیه السلام نسخه جعلی می دهد. امروزه علامت دروغی از سوی دشمنان به مردم داده می شود و متأسفانه در اکثر مصیبت ها یک یا چند روحانی پشت آن هستند.

وی افزود: امام راحل سه واقعیت انقلاب را ارائه کردند. اول انقلاب علیه استبداد یا انقلاب اسلامی بود. حتی روحانیون به امام (رضی الله عنه) گفتند که با دم شیر بازی نکن که شاه نمی رود. امام فرمود: باید بر خدا باشد. خدا کمکت کنه

حجت الاسلام والمسلمین موندیدی خاطرنشان کرد: انقلاب دوم ما هجوم به لانه جاسوسی بود که عده ای از طلبه های سلسله امام بیگ سر کار آمدند. انقلاب سوم شهادت بهشتی بود. بعد از انقلاب رسول الله صلی الله علیه وسلم انقلاب ایشان کم رنگ شد. ابوسفیان در عصر خلیفه سوم و بیست سال پس از رحلت پیامبر، چوب خود را به قبر حمزه زد و گفت انقلاب تو ای حمزه امروز به دست من افتاد.

وی گفت: در انقلاب ما منافقین پای کار آمدند و شهادت شهید بهشتی چهره منافقین را آشکار کرد. تا دهه ۱۹۶۰، مردم نمی دانستند چه کسی حقیقت را می گوید. اما بعد از انقلاب صف مردم از امثال رجوی و سران منافقین جدا شد. پس شکستن دل منافقین ربطی به خدا ندارد.

این کارشناس مذهبی گفت: امام بزرگوارمان فرمودند دفاع مقدس عظمت قدرت های بزرگ را شکست. شکستن داعش یکی از بزرگترین کارهای انقلاب ما بود.

وی گفت: انقلاب ما در چهار اصل خلاصه می شود. اصل اول اعتقاد به کلمه الله اکبر است. انقلاب سخت است و مردم زمانی سختی را می پذیرند که بدانند خداوند جبران می کند. اسلام هم یک مکتب انقلابی است و خدا می گوید جبران می کند.

وی بابیان اینکه: صبر بر طاعت، معصیت و بلا سه چاه شقاوت است. اما اطاعت از این امور ثواب دارد، گفت: دشمن در فضای مجازی اطاعت الهی را نشان می دهد و خداوند می فرماید منتظر اطاعت باشید من جبران می کنم.

حجت الاسلام والمسلمین مندادی تاکید کرد: امروز برخی از جوانان برای ارتباط با یک فوتبالیست می خواهند دو روز جلوی ورزشگاه بخوابند. خداوند سبحان در آیه می فرماید: «نَتَکُمْ لَمْ تَعْدَیْنَکُمْ أَنْتَکُمْ أَنْتُکُمْ» با من باش. متأسفانه عده ای دوست امام حسین (علیه السلام) هستند، اما دوست خدا نیستند. پیاده به کربلا می روند اما هنوز به دو رکعت نرسیده اند.

وی ادامه داد: همه گناه می کنند پس چرا ما گناه نکنیم؟ صبر کنید و ببینید خدا چگونه جبران می کند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: جوانی که خطا می کند مانند شهید است و از شهید بالاتر است.

این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: شرط دوم در عقد الحمدلله با خداست. خداوند فرمود: در امتحان شکر، بندگان شکرگزار اندک هستند، فرمود: اگر نیمه پر جام را مشغول کنیم، نیمه خالی را نخواهیم دید. اینگونه می گوییم خدایا شکرت برای آنچه دادی و ندادی. پس نیمی از ایمان صبر و نیمی دیگر شکر است.

این کارشناس مذهبی گفت: اگر در زمان نائب امام زمان (عج) احساس قدردانی کنیم، خداوند به لطف امام زمان (عج) این کار را پاداش می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین مندادی گفت: راز سوم عقد با خدا «سبحان الله» است. ما می گوییم استغفار برای باران، او می گوید چرا در اروپا که هیچ کس استغفار نمی کند، باران می بارد. در قرآن آمده است که خداوند مادیات را به کافران می دهد و نعمت های خود را بر مؤمنان بیمه می کند.

گفت ما وظیفه داریم و حاصل دست خداست که می فهمد چه چیزی برای ما خوب است و چه چیزی برای ما بد است. من در جلسات می گویم که غذا خیلی گران شده است. اما رازک تغییر نکرده است.

حجت الاسلام والمسلمین مندادی تاکید کرد: هر که به خدا ایمان بیاورد، امام رضا (علیه السلام) می فرماید: او امیدوار است. هر که این کلمه را باور کند مجاهد شده است. کسی که دنبال منفعت است، جایی بهتر از درگاه خدا ندارد. متأسفانه غرور کار ما را خراب کرد.

و این کارشناس مذهبی توضیح داد: رسول خدا صلی الله علیه و آله در پاسخ به دختر گرامیش تسبیح حضرت زهرا را به او هدیه داد و خداوند به دیگری اشاره کرد که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم. او و او را درود، مستحب است. این چهار تسبیح عرش خدا را حفظ کردند، جان ما را حفظ نمی کنند؟ باید باور کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین افزود: خداوند متعال در قرآن فرمودند شما با ایمان و تقوا مشکل دارید. اگر دو، همه نعمت ها را به شما می دهم; متأسفانه مردم خدا را انکار می کنند و خدا آنها را تنها می گذارد.

فرمود: اگر خدا بخواهد کسى را دوست بدارد، چنین مى شود; هیچ کس ابوذر روحی را نمی شناخت. اما به دلیل صداقتی که دارد امروز برای مردم عزیز است و این سرود در سراسر دنیا شنیده می شود.

وی گفت: آهنگ سلام القاعد را شنیدم که دشمنان گفتند مردم به خاطر گرانی با امام زمان (عج) مشکل دارند. اما این سرود نشان داد که مردم به اعتقادات خود پایبند هستند.

حجت الاسلام والمسلمین مندادی خاطرنشان کرد: نقد خوب است. اما ما نباید از دیگران دلسرد و دلسرد شویم; رئیس جمهور محترم در این ده ماه کارهای زیادی انجام داده است. البته املای کتاب مقدس اشتباه نیست و قطعاً مشکلاتی وجود داشت. اما باید قدردان این اقدامات باشیم.

شورا باید یک نهاد آموزشی و موثر باشد

همانطور که حجت الاسلام و المسلمین حمید تسفیری در این همایش گفت: در حال حاضر رهبر معظم انقلاب دستور «تبیین جهاد» را صادر کردند. امروز حالت جنگی و تعبیر جهادی را نباید به شعار محدود کرد. امروز جهاد تفسیر یک وظیفه عینی است و دشمن به شدت و بی وقفه در این زمینه کار می کند.

وی تصریح کرد: ساختار، شکل و محتوا سه رکن جهاد تفسیری است. مهدکودک از دو سالگی در غرب اجباری است و یکی از همکارانم گفت در کانادا مهدکودکی وجود دارد که از زمانی که جنین هنوز به دنیا نیامده مواردی را واریز می کند و بسیاری از مقامات کانادایی در این مهدکودک آموزش دیده اند.

حجت الاسلام والمسلمین تدشیبه افزود: غرب برای همه امور خود ساختاری ساخته است. اما ما همان ساختار را بدون بومی سازی وارد کردیم. در حالی که ما بر اساس فرهنگ خود بنا می کنیم.

گفت: اینطور نیست که غرب از همجنس گرایی استقبال کند. آنها تمام تلاش خود را برای کاهش این مشکل انجام دادند و حتی مردم نیز وارد این مشکل شدند.

وی گفت: اروپا اخیراً از هر نظر با جنگ ویران شده است و یک فرد ضدایرانی در وین به من می گفت که تازه فهمیدم ایران با وجود این همه تحریم هنوز چه کشوری است. ما باید به شورا به عنوان یک ساختار آموزشی و مؤثر نگاه کنیم. مجلس پایگاه اصلی جهاد تبین است.

حجت الاسلام مسلم تسفیری گفت: موضوع نقاشی کتاب را در نقاشی بچه ها شروع کردیم و از کتاب های ویژه کودک استفاده کردیم و با هم در هم آمیختند و مطالعه می کردند. این تجربه بسیار آموزنده و مثبت بود.

وی بیان کرد: نوع دیگر کار «شورای خدمات» است و این خدمت تنها به ارائه بسته معیشتی خلاصه نمی شود. هیئت خدمات اجتماعی باید افراد را در زمینه های مختلف دستگیر کند.

رئیس سازمان مدارس صدرا تصریح کرد: تابلوی اطلاع رسانی یکی دیگر از فعالیت های شورا است. نوجوانان امروز ما توانایی های زیادی دارند و باید از این توانایی ها استفاده کرد. «تخته تولید» مدل دیگری است که می تواند ظرفیت تولید برد را افزایش دهد.

فرمود: شورای مادر و فرزند پیوند میان آنها را محکم می کند; ما خودمان اخلاق و اخلاق هیئت مدیره را از کودکی می آموزیم و امروز ناخودآگاه آنها را اجرا می کنیم. ما باید این عادت ها را به بچه های امروزی هم منتقل کنیم.

انتهای پیام