ماها: الان وقت خواندن آیه ناامیدی نیست/ با ذهنی قوی می توان هر تیمی را شکست داد.رئیس کمیته فنی فوتبال ایران گفت: زمان بررسی خوب یا بد بودن کادر فنی تیم ایران گذشته است و باید راهکارهای لازم برای موفقیت این تیم ارائه شود.

مرتضی محصص در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران، درباره حفظ دراگان اسکوچیچ در تیم ملی و اقداماتی که منجر به موفقیت این تیم در جام جهانی می شود، اظهار داشت: انتخاب مربی در این مرحله مهم است. مهم نیست چه اتفاقی افتاده است، باید از بهترین منابع در جام جهانی استفاده کنیم. برعکس آبی و قرمز اگر بتواند به تیم ملی کمک کند. من نمی توانم بازیکنی را برای کادر مربیگری انتخاب کنم زیرا این کار من نیست، اما در کل و بدون توجه به نام ها باید ببینیم کدام یک از بازیکنان ما در آبان ماه آماده می شوند. به نظر من تیم فنی باید تجزیه و تحلیل و داده های عظیمی داشته باشد.

*فردا دیر است

رئیس کمیته فنی فدراسیون فوتبال تصریح کرد: این جام جهانی جنگ داده و اطلاعات است. بازیکنانی که جای خود دارند و داوران هم نیاز به داده دارند. امیدوارم با اطلاعات، آمار، نقاط ضعف و قوت حریفان به جام جهانی برویم. اگر گروه مجربی برای تحلیل داده ها و حقایق نداشته باشیم، فرصت های زیادی نداریم. اگر امروز را از دست بدهیم، فردا دیر است.

موهس گفت: “من فکر می کنم بزرگترین کمکی که می توانیم برای خود انجام دهیم این است که یک تیم آماده کنیم.” این تیم آماده باید کسانی باشند که تیم فنی و بازیکنانشان به هم اعتماد داشته باشند. هیچ مربی ای با سیستم به این جام نمی رود. بازیکنان ما باید انعطاف پذیر باشند و بتوانند در سیستم های مختلف بازی کنند.

* اولین بازی مقابل انگلیس حیاتی است

وی با اشاره به اولین بازی ایران در جام جهانی گفت: سه رقیب داریم. انگلیس حریف شماره یک ماست. حتی اگر خدای ناکرده در این دیدار شکست بخوریم در جام جهانی هستیم و مقابل ولز و آمریکا هنوز شانس داریم. با این حال، اولین بازی ما حیاتی است. ما با سه مورد مواجه هستیم. ما پیروز می شویم، مساوی می کنیم یا بازی را واگذار می کنیم. کادر فنی ما باید برای هر سه موقعیت آماده باشد. سرنوشت ما بعد از بازی اول از این سه موقعیت نیست. در دیدار مقابل مراکش این تیم برتر از ما بود اما با گل به خودی بازیکن مراکشی با یک کرنر این تیم را شکست دادیم. بعد از آن تیم ملی خیلی سرحال شد و یک بازی سطح بالایی مقابل اسپانیا و پرتغال انجام دادیم. مسابقه اول پر جنب و جوش است.

محاسیس خاطرنشان کرد: بسیار خوشبین هستم که اگر بازی خوبی مقابل انگلیس انجام دهیم، مقابل دو تیم آینده نمایش خوبی ارائه کنیم.

برایت یک بازی خوب مقابل انگلیس آرزو می کنم

این کارشناس فوتبال در پاسخ به این سوال که آیا به دیدار خوب ایران و انگلیس امیدوار هستید، گفت: صد در صد بله! من به یک بازی خوب مقابل انگلیس خوشبین هستم. به دلایل سیاسی و اجتماعی به من ربطی ندارد. بازیکنان ما توانایی بازی خوب را دارند. آنقدر مقابل پرتغال پیش رفتیم که تقریباً این تیم را شکست دادیم. اگر طارمی در ثانیه های پایانی بازی گل می زد به مرحله بعد صعود می کردیم. ما نمی توانیم توانایی بازیکنان خود را نادیده بگیریم. بازیکنان ما توانایی دارند.

* ایویچ گفت هر تیم قدرتمندی را می توان با ذهنیت قوی شکست داد

این مربی فوتبال درباره اهمیت مسائل روانی گفت: اولین مسابقه بسیار حیاتی است. ایویچ معتقد است که هر تیم قدرتمندی را می توان شکست داد، به شرطی که مربی ذهنیت مثبتی ایجاد کند. این حقیقت است خیلی کم پیش می آید که مورینیو کسی را ببوسد، اما او به صراحت گفته است که ایویچ را قبول دارد.

او چگونه گفت که موفقیت ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ نتیجه مشکلات روانی یا تاکتیکی بوده است؟ وی گفت: به نظرم کی روش مربی تاکتیکی بود اما نقطه قوتش در بحث روانی بود. تا اینجای کار، می‌گویم اگر به این سؤال برویم که تیم فنی ما خوب است یا بد، وقت را تلف می‌کنیم. اگر آقای اسکوچیچ و گروه همکارانش اکنون کار خود را شروع کرده بودند، ۱۶، ۱۷ روز فرصت داشتند. به جای اینکه نشانه ناامیدی باشیم، راه حل بدهیم. راه حلی که می دهم نظر من است. من عقل سلیم ندارم Skocic و همکاران ممکن است روش بهتری داشته باشند. وظیفه خودم می دانستم که بگویم.

* زمان شکایت و تلاوت آیات یأس به پایان رسیده است

وی ادامه داد: زمان شکایت و مقابله فرا رسیده است و ما وقت نداریم. تنها زمانی که داریم این است که روی ذهنیت بازیکنان کار کنیم. ما بازیکنان شایسته زیادی داریم. باید روحیه بدهیم و امیدوار باشیم که ویوادیس به ما کمک کند، برنامه خوبی داریم و دو بازی خوب با تیم های مختلف انجام می دهیم.

ونزوئلا به خوبی برای تخفیف آماده شده است

ماحاس با اشاره به انتخاب حریفان آماده گفت: به راحتی می توان تصمیم گرفت با کدام تیم بازی کند. باید ببینیم کدام تیم می تواند به ما کمک کند. البته نباید آرمان ها را ببینیم. انتخاب تخفیف خرید مشکل است. با روابط خوبی که با ونزوئلا داریم می توانیم با این تیم بازی کنیم. ما مدت زیادی با این تیم بازی کرده ایم. ونزوئلا بهترین تیم نیست اما یکی از تیم های خوب آمریکای جنوبی است. اکوادور و پرو می توانند ما را تحت فشار قرار دهند.

* اگر مسابقه تدارکاتی چالشی نبود، ضرری نداشت

و این مدرس فوتبال تاکید کرد: اگر بازی تدارکاتی تیم ملی سخت نیست پس چه فایده ای دارد؟ اگر چالشی در بازی وجود نداشته باشد، هیچ پیشرفتی وجود ندارد. به نظر من تیم های آمریکای جنوبی رقابت خوبی هستند.

انتهای پیام