لکه های خورشیدی – باورهای غلط و حقایق

لکه های خورشیدی، که به عنوان لکه های پیری و لکه های کبدی نیز شناخته می شوند، اغلب در پوستی که در حال پیری است ایجاد می شود. با این حال رایج ترین باور این است که این لک ها نشانه سرطان پوست هستند. برای چشمی که آموزش ندیده، تمایز این لک ها از سایر لک های پوستی مانند لکه های کبدی غیرممکن است و همچنین با خال ها (توده های کوچک مادرزادی روی پوست انسان، معمولاً کمی برجسته و تیره)، لنتیگو (لکه های قهوه ای کوچک پوست) اشتباه گرفته می شوند. ، و غیره.

اساساً سه نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد. دو مورد اول کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی نامیده می شوند. اینها در اثر آسیب DNA از نوع مستقیم ایجاد می شوند. ملانوم بدخیم سومین نوع سرطان پوست است که زمانی رخ می دهد که DNA آسیب غیرمستقیم را متحمل شود. در حال حاضر کارسینوم سلول بازال نوعی برآمدگی صاف مانند مروارید روی سر، گردن و شانه ها است که مستقیماً در معرض نور خورشید است. این نوع سرطان همچنین می تواند خونریزی کند. کمتر کشنده است و اگر زود تشخیص داده شود، می تواند سریع التیام یابد. کارسینوم سلول سنگفرشی خطرناک تر است و لکه قرمز رنگی است که روی پوست ایجاد می شود. کشنده ترین نوع سرطان پوست ملانوما است که به صورت ضایعات قهوه ای و سیاه روی پوست ظاهر می شود. اگر متوجه تغییر اندازه، شکل یا ظاهر خال یا زگیل شدید، بهتر است آن را بررسی کنید. این علائم ممکن است با خارش، خونریزی یا رشد زخم ظاهر شوند. بنابراین می توانید ببینید که لکه های افزایش سن به طور خودکار به این معنی نیست که سرطان پوست وجود دارد. در واقع این لکه ها به خودی خود خوش خیم هستند نه سرطانی. آنها بی ضرر هستند، اما از آنجایی که سلول های پوست در اثر لکه های کبدی ضعیف می شوند، ممکن است سرطانی شوند.

یکی دیگر از افسانه های رایج این است که سرطان پوست به دلیل لکه های ناشی از افزایش سن ایجاد می شود. این هم درست نیست. اما از آنجایی که این لکه های کبدی برای اولین بار ظاهر می شوند که نشان می دهد سلول های پوست در همان نقطه ضعیف شده اند و ممکن است سرطان در آن نقطه ایجاد شود، این افسانه پیروان خود را پیدا کرده است. از آنجایی که لکه های خورشیدی و سرطان های پوست هر دو از یک علت ناشی می شوند، آسیب DNA توسط اشعه ماوراء بنفش خورشید، این افسانه ها به وجود آمده اند. اگر لکه های خورشیدی دارید، واضح است که مدت زیادی در معرض نور خورشید بوده اید. اگر پوست خود را در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار داده اید، در معرض خطر ابتلا به سرطان هستید. و مناطقی که دارای این لکه های پیری هستند تیره تر هستند و اشعه های خورشید بیشتری را جذب می کنند و باعث ایجاد سرطان در آن مناطق می شوند.

انواع دیگری از لک های پوستی غیر از لکه های خورشیدی مانند خال، خال مادرزادی، لنتیگوس و غیره وجود دارد که با لکه های کبدی اشتباه گرفته می شود. برخی از آنها از نظر ظاهری بسیار شبیه به علائم ملانوما هستند و پزشکان بی خطر هستند و توصیه می کنند از طریق جراحی حذف شوند. به طور کلی توصیه می شود که خال را مشاهده کنید، اگر به سرعت در حال رشد است، خطرناک است. بنابراین، حتی اگر لکه های خورشیدی به خودی خود خطرناک نیستند، اگر پوست شما از آنها رنج می برد، قطعا در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستید. لک های پوستی دیگری نیز وجود دارند که شبیه این لکه های خورشیدی هستند و فقط یک چشم پزشکی آموزش دیده می تواند تفاوت را تشخیص دهد، بنابراین در مورد آنها با متخصص پوست خود مشورت کنید.

سریعترین رژیم لاغری