قدرتمندترین پاسپورت های جهان معرفی شدندفهرست جدید قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۲ در حالی اعلام شد که سه کشور آسیایی قدرتمندترین پاسپورت های جهان را به دست آوردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سی ان ان، شرکت مشاوره جهانی شهروندی و اقامت Henley & Partners گزارش جدیدی از بهترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۲ منتشر کرده است که بر اساس آن ژاپن سنگاپور و کره جنوبی را به عنوان قدرتمندترین پاسپورت جهان پشت سر گذاشته است. . این اختیار را دارد که شهروندان ژاپنی می توانند به ۱۹۳ مقصد بدون ویزا سفر کنند. دارندگان پاسپورت سنگاپور و کره جنوبی نیز می توانند بدون ویزا به ۱۹۲ مقصد دسترسی داشته باشند.

پس از این سه کشور آسیایی، تعدادی از کشورهای اروپایی در فهرست قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۲ رتبه‌های اول را به خود اختصاص دادند. آلمان و اسپانیا با دسترسی به ۱۹۰ مقصد مشترک سوم و فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ با دسترسی به ۱۸۹ کشور در رتبه چهارم این فهرست قرار دارند.

اتریش، دانمارک، سوئد و هلند در رتبه پنجم، فرانسه، ایرلند، پرتغال و بریتانیا در رتبه ششم قرار گرفتند.

نیوزلند، بلژیک، نروژ، سوئیس و ایالات متحده آمریکا در رتبه هفتم این فهرست قرار دارند. تا سال ۲۰۱۴، ایالات متحده قدرتمندترین پاسپورت بریتانیا را داشت. بسیاری از کارشناسان کاهش قدرت پاسپورت این کشور را به سیاست های بین المللی آن مرتبط می دانند.

پاسپورت ایرانی نیز در این رتبه بندی رتبه ۱۰۲ را دارد. در حال حاضر شهروندان ایرانی می توانند بدون ویزا به ۴۳ مقصد دسترسی داشته باشند. قزاقستان نیز اخیراً روادید با ایران را لغو کرد که در ترتیبات جدید برای ایران و تعداد کشورهایی که محدودیت‌های ویزا برای شهروندان ایرانی را لغو کردند، لحاظ نشده است.

افغانستان با ورود بدون ویزا به ۲۷ کشور جهان بار دیگر در رتبه ۱۱۲ و پایین ترین رتبه این فهرست قرار گرفت. عراق نیز با ۲۹ مقصد در رتبه ۱۱۱ قرار دارد. سوریه، پاکستان، یمن، سومالی، نپال، فلسطین با هم و کره شمالی به ترتیب در رتبه های ۱۱۰ تا ۱۰۵ این فهرست قرار گرفتند.

با این حال، با کاهش محدودیت‌های سفر، نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از بهبود در مورد پاسپورت‌های نامرغوب وجود دارد.

بر اساس این گزارش جدید، دارندگان پاسپورت هند اکنون می توانند مانند قبل از همه گیری کرونا به ۵۷ مقصد دسترسی نامحدود داشته باشند، در حالی که این تعداد در سال ۲۰۲۰ به ۲۳ مقصد کاهش یافته است.

در پی تهاجم روسیه به اوکراین، دارندگان پاسپورت روسی با محدودیت‌های بیشتری در سفر به سایر نقاط جهان نسبت به گذشته مواجه شدند.

این گزارش محدودیت‌ها یا ممنوعیت‌های موقت سفر هوایی را در نظر نمی‌گیرد، بنابراین با وجود اینکه پاسپورت روسی با دسترسی بدون روادید به ۱۱۹ کشور، اکنون در رده ۵۰ این فهرست قرار دارد، در واقع شهروندان روسیه بسیاری از این فهرست را وارد می‌کنند. مقاصد ممکن نیست

گزارش هنلی یکی از چندین صادر شده توسط شرکت های مختلف طبقه بندی گذرنامه است. گزارش هنلی ۱۹۹ پاسپورت را بر اساس تعداد مقاصد بدون ویزا که ارائه می دهند رتبه بندی کرده است.

انتهای پیام