فواید روغن دانه کتان برای پوست

روغن دانه کتان حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ و امگا ۶ است که می‌توان آن را با خوردن دانه‌های کتان یا مکمل‌های روغن دانه کتان به صورت داخلی مصرف کرد و یا می‌توان آن را به عنوان بسته‌ای برای پوست سالم استفاده کرد.

روغن دانه کتان برای التیام جای زخم، خراشیدگی و همچنین دارای خواص ضدالتهابی است و برای پوست ملتهب یا ناراحتی های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما مفید است. روغن دانه کتان برای پوست های خشک نیز مفید است.

بسیاری از مشکلات پوستی امروزی مانند آکنه، اگزما و پسوریازیس نیز ممکن است تا حدی ناشی از این واقعیت باشد که رژیم غذایی مدرن فاقد اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ است. دانه کتان به عنوان منبعی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ قادر است سطوح صحیح این چربی ها را در بدن پر کند و از این رو برای اختلالات پوستی که ممکن است در نتیجه کمبود آن ایجاد شود، مفید باشد.

پاتریک هولفورد در کتاب خود “کتاب مقدس تغذیه بهینه جدید” می گوید: “یکی دیگر از اجزای مهم یک رژیم غذایی خوب پوست، چربی های ضروری امگا ۳ و ۶ است. هر غشای سلولی – در واقع پوست هر سلول – تا حدی از چربی های ضروری تشکیل شده است. و به نوبه خود پوست شما از سلول های بی شماری تشکیل شده است.بنابراین محتوای اسید چرب غشای سلولی شما حیاتی است.چربی های ضروری نه تنها غشاهای سلولی را صاف و نرم نگه می دارند، بلکه به غشاها کمک می کنند تا کار کنترل بهتری را انجام دهند. آنچه داخل و خارج سلول ها می شود.بدون چربی کافی در غشای سلولی قادر به حفظ آب نیستند و حالت چاق شدن خود را از دست می دهند.بنابراین برای داشتن پوستی نرم، غذاهای غنی از چربی ضروری مانند ماهی، آجیل را در رژیم غذایی خود بگنجانید. دانه‌ها و روغن‌های آن‌ها را در سالاد، به‌عنوان میان‌وعده یا آسیاب‌شده، و روی غلات، ماست یا سوپ بنوشید.» (Holford, P. «New Optimum Nutrition Bible»)

روغن دانه کتان برای آکنه مفید است زیرا اسیدهای چرب موجود در دانه کتان به جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست و نازک شدن سبوم که باعث مسدود شدن این منافذ می شود کمک می کند.

پسوریازیس یکی دیگر از اختلالات پوستی است که با مصرف دانه کتان مفید است. دانه کتان حاوی اسید چرب امگا ۳ ALA است که توسط بدن به EPA تجزیه می شود. مشخص شده است که مکمل EPA برای مبتلایان به پسوریازیس در صورت استفاده با داروهای معمولی آنها مفید است.

می‌توانید روغن بذر کتان را با پاشیدن دانه کتان روی غلات و سالاد یا اضافه کردن دانه‌های کتان کامل به یک لیوان آب و نوشیدن فوراً مصرف کنید (اگر آن را بیش از حد بگذارید، آب را جامد می‌کند).

با آسیاب کردن دانه کتان و اضافه کردن حدود سه برابر آب، یک بسته روغن بذر کتان درست کنید. بگذارید کمی بماند تا ژل شود (به دلیل ترشح موسیلاژ از دانه ها). این بسته روغنی ممکن است سپس به صورت خارجی روی پوست اعمال شود.

اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ مانند موجود در دانه کتان برای پوست سالم ضروری هستند و می توانند برای اختلالات پوستی مانند آکنه، پسوریازیس و اگزما مفید باشند. برای اینکه از فواید کامل دانه کتان برای پوست خود بهره مند شوید، دانه کتان را در رژیم غذایی خود بگنجانید، مکمل های دانه کتان را مصرف کنید و از کاربردهای خارجی بسته های روغن بذر کتان استفاده کنید.

سریعترین رژیم لاغری