فلسطینی‌ها از آمریکا می‌خواهند که ساخت سفارتخانه‌ها را در سرزمین‌های غصبی متوقف کنددو گروه حقوق بشری خواستار توقف فوری ساخت سفارت و مجتمع دیپلماتیک جدید ایالات متحده در اورشلیم شدند که به گفته آنها در زمینی ساخته شده است که از فلسطینیان غصب شده است که بسیاری از آنها شهروندان آمریکایی هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری میدل ایست آی، این درخواست از سوی سازمان «عادلات» و مرکز حقوق اساسی به نمایندگی از خانواده های فلسطینی در نامه ای به وزیر خارجه آمریکا و سفیر این کشور در اسرائیل ارائه شده است. . .

در این نامه آمده است: اگر آمریکا به این برنامه ادامه دهد، نه تنها در غصب سرزمین فلسطین توسط اسرائیل شریک خواهد شد، بلکه به عاملی فعال در اشغال اراضی شهروندان آمریکایی تبدیل خواهد شد.

پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و تصمیم به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به این شهر گرفت، در فوریه ۲۰۲۱، وزارت امور خارجه آمریکا و اداره زمین اسرائیل برنامه ای را اعلام کردند که ساخت و ساز را اعلام کرد. مجتمع دیپلماتیک جدید در اورشلیم.

چندی پیش اعلام شد که برای مدت ۶۰ روز مردم فرصت اظهار نظر در مورد این طرح را دارند و پس از آن تصمیم نهایی در مورد این طرح گرفته خواهد شد.

این دو سازمان در نامه‌ای ۴۵ صفحه‌ای، قراردادهای اجاره بین مقامات بریتانیایی و خانواده‌های فلسطینی را که زمین‌های خود را که بعداً بخشی از پایگاه پادگان نظامی آلنبی به‌طور موقت اجاره کرده بودند، ضمیمه کردند.

دولت اسرائیل این زمین ها را بر اساس قانون اموال غایب تصرف کرد، قانونی که به رژیم اسرائیل اجازه می دهد اموال فلسطینی هایی را که در جریان نکبت مجبور به ترک آن شده بودند، تصرف کند.

و این دو سازمان در نامه خود نوشتند: در صورت اجرای این طرح، سفارت آمریکا در زمینی ساخته می شود که برخلاف قوانین بین المللی از فلسطینیان غصب شده است.

بخشی از این سرزمین متعلق به خانواده رشید الخالدی است که استاد مطالعات عرب مدرن در دانشگاه کلمبیا است و در مصاحبه با میدل ایست آی گفته است که این پیام دولت آمریکا را در موقعیت شرم آور قرار می دهد.

الخالدی گفت: مالکیت شخصی سنگ بنای سرمایه داری آمریکاست. مالکیت خصوصی برای آمریکا مقدس است. در این مورد، دولت آمریکا اموال شخصی افراد از جمله شهروندان آمریکایی را مصادره کرده است و دولت آمریکا با ساخت و ساز در آن اموال خصوصی در این سرقت شریک است.

انتهای نامه