فضانوردان روسی برای بازگشت به زمین آماده می شوندفضانوردان اکسپدیشن ۶۷ اولگ آرتمیف، دنیس ماتویف و سرگئی کورساکوف به خانه بازگشتند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فضای مجازی، این سه فضانورد روسی روز پنجشنبه (۲۹ سپتامبر) به زمین بازخواهند گشت و علاقه مندان می توانند کل عملیات را به صورت زنده تماشا کنند.

فضانوردان اکسپدیشن ۶۷ امروز با فضاپیمای روسی سایوز از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) به زمین بازخواهند گشت.

ناسا گفت: فضاپیمای سایوز MS-21 آنها قرار است امروز در ساعت ۳:۳۴ بامداد به وقت شرقی (۱۱:۰۴ صبح به وقت تهران) و ساعت ۶:۵۷ صبح به وقت شرقی (۱۴) :۲۷ از ماژول پریچال در ایستگاه فضایی بین المللی جدا شود. . به وقت تهران) برای رسیدن به قزاقستان در خارج از شهر جیزکازگان.

طرفداران فضا می توانند پخش زنده جدایی ها و بازگشت ها را در وب سایت Space، تلویزیون و وب سایت ناسا تماشا کنند. کلاس زنده در ساعت ۳:۱۵ بامداد ET (10:45 PM ET) آغاز خواهد شد و فرود در ساعت ۵:۴۵ PM ET (1:15 PM ET) پوشش داده خواهد شد.

این سه نفر در ۱۸ مارس، کمتر از یک ماه پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شدند. در طول این ماموریت، فضانوردان Expedition 67 چندین پیاده‌روی فضایی برای آماده‌سازی بازوی روباتیک اروپایی و ادغام آن در بخش روسی ایستگاه فضایی انجام دادند و به قابلیت‌های روباتیک مورد استفاده بازوی Canadarm2 کانادا و بازوی ماژول Kibo ژاپن افزودند.

در طی مراسم تغییر رهبری در روز چهارشنبه (۲۸ سپتامبر)، فرمانده مأموریت ۶۷ آرتمیف به نظر می رسد که به جنگ جاری اشاره می کند. او گفت: «در پایان، جنگ ما در همه جا به پایان خواهد رسید.

سامانتا کریستوفورتی، فرمانده اکسپدیشن ۶۸، اولین زن اروپایی است که ایستگاه فضایی بین‌المللی را فرماندهی می‌کند و در کل پنجمین اروپایی است که این کار را انجام می‌دهد. پس از خروج اولگ آرتمیف، دنیس ماتویف و سرگئی کورساکوف، او به همراه فضانوردان ناسا رابرت هاینز، جسیکا واتکینز، کایل لیندگرن و فرانک روبیو به همراه فضانوردان روسی سرگئی پروکوپیف به ایستگاه فضایی بین المللی پیوست. این فیلم توسط دیمیتری پتلین کارگردانی خواهد شد.

ماموریت سرنشین دار بعدی به ایستگاه فضایی بین المللی Crewe-5 است که قرار است از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب شود. اسپیس ایکس و ناسا در حال برنامه ریزی برای پرتاب یک ماموریت خدمه ۵ به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) در ۳ اکتبر بودند، اما طوفان ایان ظاهرا برنامه های آنها را لغو کرد.

این ماموریت در ابتدا قرار بود در ۳ اکتبر از مجتمع پرتاب ۳۹ در مرکز فضایی کندی (KSC) در فلوریدا پرتاب شود، اما طوفان ایان که اکنون یک طوفان قدرتمند رده ۳ است، به سمت شمال به سمت فلوریدا حرکت می کند. این هواپیما پرواز برنامه ریزی شده را حداقل ۲۴ ساعت به تاخیر انداخت و پرتاب برای ۴ اکتبر مجددا برنامه ریزی شد.

به گفته مقامات ناسا، تیم‌های پشتیبانی ماموریت به نظارت بر اثرات طوفان یان در سواحل فضایی و مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا ادامه خواهند داد و ممکن است در صورت لزوم زمان پرتاب را تغییر دهند. موشک فالکون ۹ و کپسول دراگون که وظیفه حمل خدمه به فضا را بر عهده دارند، در مجتمع پرتاب ۳۹ در مرکز فضایی کندی نیز امن هستند.

اگر برنامه‌های فعلی انجام شود، فضانوردان خدمه ۵ در روز جمعه، ۳۰ سپتامبر از مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون به مجتمع پرتاب ۳۹ در مرکز فضایی کندی خواهند رسید. Falcon 9 و Dragon تقریباً در همان زمان در سکوی پرتاب خواهند بود. البته این مشروط به خوب بودن هوا برای سفر احتمالی در ۴ اکتبر است.

فضانوردان ناسا از جمله نیکول مان و جاش کاسادا به همراه کویچی واکاتا از آژانس فضایی ژاپن و آنا ککینا از آژانس فضایی روسیه روسکوسموس، بخشی از خدمه پنجم هستند. پنج ماه بماند

کیکینا اولین فضانورد روسی خواهد بود که با فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس به فضا پرواز می کند، جایی که فضانوردان روسی معمولاً با استفاده از فضاپیمای سایوز خود بین زمین و ایستگاه فضایی رفت و آمد می کنند.

این چهار مسافر علاوه بر آشنایی با سیستم‌های ایستگاه فضایی، آموزش پیاده‌روی فضایی را نیز دیده‌اند که برای مدرن‌سازی ایستگاه فضایی بین‌المللی یا حفظ تجهیزات موجود آن انجام می‌شود. آموزش زبان روسی برای سه خدمه غیر روسی بخشی از این آموزش بود. علاوه بر این مهارت های رباتیک، پرواز با جت T-38 و علم را نیز به آنها آموزش داده شد.

Cassie Rodriquez، افسر ارشد آموزش خدمه پنجم در مرکز جانسون، در بیانیه‌ای که برای وب‌سایت ناسا ارسال شده است، گفت: «ما واقعاً روی آنچه که آنها برای مأموریت در ایستگاه فضایی باید انجام دهند متمرکز هستیم.

به گفته رودریگز، فضانوردان در معرض سناریوهایی قرار می گیرند که آنها را قادر می سازد مهارت های کار گروهی را توسعه دهند. چگونه در موقعیت های بسیار پر استرس و خطرناک با افراد دیگر زندگی و کار کنیم. آنها رهبری، پشتکار و تمرکز را در هر کاری که انجام می دهند نشان داده اند.

انتهای پیام