علل و تسکین شوره سر

شوره سر را با سایر اختلالات پوست سر مانند پسوریازیس اشتباه نگیرید. شوره سر یک بیماری نسبتاً شایع است که باعث پر شدن بی‌موقع سلول‌های پوست می‌شود، که در نهایت توده‌های بزرگی از سلول‌های پوست ریخته شده روی پوست سر را تشکیل می‌دهند و در سراسر مو پخش می‌شوند. پسوریازیس یک اختلال پوستی شدید است که همچنین باعث تجمع سلول های پوستی روی پوست سر می شود، اما سایر قسمت های بدن مانند تنه، زانو و آرنج را نیز درگیر می کند. پسوریازیس پوسته های نقره ای ضخیم را تشکیل می دهد که در موارد شدید می تواند باعث ترک خوردن و خونریزی پوست شود. پسوریازیس یک اختلال پوستی شدید است که حدود ۳ درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد.

در حالی که شوره سر معمولاً پوست سر را تحت تأثیر قرار می دهد، گاهی اوقات در شرایط شدید می تواند بر روی ابروها، بینی، مژه ها و نواحی گردن نیز تأثیر بگذارد. اگر شوره سر شدید درمان نشود، می تواند به درماتیت سبوره تبدیل شود. درماتیت سبوره وضعیتی است که در آن غدد چربی بیش فعال می شوند. این باعث می شود که پوست به شدت چرب شود و به محلی برای رشد قارچ ها تبدیل شود.

شوره سر ممکن است به دلایل داخلی یا خارجی یا هر دو ایجاد شود. علل داخلی می تواند از سلامت ضعیف، کمبود استراحت، استرس عاطفی، اختلالات هورمونی و غیره متغیر باشد. دلایل خارجی می تواند مواردی مانند شامپوها و سایر محصولاتی باشد که در موهای خود قرار می دهید. پوست سر شما یک ناحیه بسیار حساس است. ممکن است به یک ماده شیمیایی خاص موجود در برخی از محصولات موی خود حساسیت یا آلرژی داشته باشید که باعث ایجاد آلرژی یا حساسیت می شود که خارش و پوسته پوسته شدن را افزایش می دهد. اغلب اوقات، افراد با درمان بیش از حد این ناحیه شوره سر خود را بدتر می کنند. به عنوان مثال، اگر از شوره سر چرب رنج می برید، شامپوهای دارویی برای «خشک کردن آن» ساخته می شوند. این کار می کند مگر اینکه از محصول بیش از حد استفاده کنید. با استفاده بیش از حد، در واقع پوست سر را آنقدر خشک می کنید که باعث تولید چربی بیشتر می شود! دقیقا برعکس چیزی که مد نظر شما بود.

شامپوهای بدون نسخه می توانند شوره سر خفیف را تسکین دهند. در موارد شدید شوره سر باید یک شامپو قوی‌تر و قوی‌تر از پزشک دریافت کرد. شامپوهای شوره سر برای تسکین و کاهش علائم شوره سر استفاده می شوند نه برای درمان آن. با این حال، برخی از مطالعات نشان داده اند که می توان این عارضه را از طریق تغذیه، رژیم غذایی و توصیه های دیگر درمان کرد. این اطلاعات را می توان در منابع مختلف دیگر یافت.

سریعترین رژیم لاغری