علل سرطان پوست و راه های پیشگیری – ضد آفتاب با آلوئه ورا برای پیشگیری از سرطان پوست مفید است

سرطان پوست

سرطان پوست امروزه یک مشکل بزرگ در کشورهای مختلف است و نوعی بیماری بدخیم است. زمانی که سرطان خوش خیم باشد قابل درمان است، اما اگر به مرحله بدخیم پیش رود، درمان آن سخت یا کشنده می شود. یک فرد نیز می تواند به دلیل این نوع سرطان بمیرد. باید در مراحل اولیه درمان شود.

انواع

۱- کارسینوم سلول بازال (BCC)

۲- کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC)

علل

دلایل زیادی برای سرطان پوست مانند میکروب ها و غیره وجود دارد اما علت اصلی اشعه های خورشید یعنی UVA و UVB است. اشعه خورشید در صورت قرار گرفتن طولانی مدت می تواند به پوست آسیب برساند. سرطان های ملانوما و غیر ملانوما می توانند در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت طولانی ایجاد شوند. می تواند ناشی از تغییرات DNA باشد. DNA ترکیبی است در هر یک از سلول‌های ما که ویژگی‌های ما را تشکیل می‌دهد که نحوه عملکرد سلول‌های ما را کنترل می‌کند. ما معمولاً شبیه مردم خود هستیم زیرا آنها منبع DNA ما هستند. در هر صورت، DNA بر چیزی غیر از ظاهر ما تأثیر می گذارد.

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه های این نوع سرطان عبارتند از:

۱- پیدایش خال های قرمز.

۲- پیدایش اسکار.

۳- گاهی اوقات پوست خونریزی می کند.

۴- خارش پوست.

۵- لکه های قرمز مسطح فلس دار.

۶- زخم بدون درد.

تغییرات در پوست

در صورت مشاهده موارد نامنظم روی پوست خود که در عرض چند ماه از بین نمی رود، آن را به متخصص خود نشان دهید. ممکن است از هر چیز نامنظمی عکس بگیرد تا بتوانید هرگونه پیشرفتی را بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که شرایط مختلف متعددی در پوست ظاهر می شود که رشد نمی کنند، به ویژه در افراد مستقر تر.

پیشگیری با استفاده از ضد آفتاب

با استفاده از روش های مختلف پیشگیری می توان آن را درمان کرد. ما می توانیم با استفاده از کرم های ضد آفتاب یعنی ضد آفتاب SPF 30. SPF- (Sun Protection Factor) از آسیب پوست در برابر نور خورشید جلوگیری کنیم. کرم‌های ضدآفتاب موادی هستند که به تعدادی تثبیت می‌پیوندند که کمک می‌کنند اشعه روشن (UV) خورشید به پوست نرسد. دو نوع پرتوهای روشن UVA و UVB به پوست آسیب می رساند و خطر رشد پوست را افزایش می دهد. ضدآفتاب ها از نظر ظرفیت محافظت در برابر UVA و UVB متفاوت هستند. آلوئه ورا نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های پوستی دارد. کرم های ضد آفتاب حاوی آلوئه ورا بهتر می توانند از آسیب های پوستی، آفتاب سوختگی و برنزه شدن پوست و غیره جلوگیری کنند. ماده ای به نام Acemannan در برگ آلوئه ورا می تواند سلول های ایمنی را تحریک کند. آلوئه همچنین می تواند از التهاب روی پوست که عامل ایجاد لایه های بیرونی پوست است نیز جلوگیری کند.

سریعترین رژیم لاغری