علت GERD چیست؟ – اسناایسنا/ کرمانشاه یک متخصص داخلی علت و علل GERD را توضیح داد.

دکتر جعفر نوابی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه رفلاکس معده نوعی اسید معده است که به انتهای مری برمی گردد، گفت: علت اصلی این مشکل به نقص دریچه مری به معده مربوط می شود. .

وی افزود: در انتهای مری دریچه ای به نام «کاردیا» وجود دارد که با بسته شدن آن نمی تواند محتویات معده را به مری برگرداند.

نوابی در خصوص دلایل ضعیف شدن دریچه های مری بیان کرد: یکی از این علل شایع استرس است و زمانی که فرد استرس دارد یا دچار استرس و اضطراب می شود، احتمال رفلاکس معده افزایش می یابد.

این متخصص داخلی گفت: چاقی، بارداری و کبد چرب از عوامل موثر در اختلال دریچه مری هستند و می توانند باعث رفلاکس معده شوند.

نوابی خوردن برخی غذاها را در ایجاد رفلاکس معده موثر دانست و افزود: از جمله این غذاها می توان به قهوه، شکلات، فلفل و نعناع اشاره کرد.

وی افزود: خوردن این غذاها باعث شل شدن دریچه معده و ایجاد ریفلاکس می شود.

این متخصص داخلی درباره راهکارهای درمانی رفلاکس معده نیز گفت: اگر افرادی مراجعه کنند و از رفلاکس معده شکایت کنند، داروهای ضد اسید موقت به آنها داده می شود اما برای کامل و موثر بودن آن ابتدا باید علت رفلاکس معده مشخص شود.

وی افزود: اگر علت این مشکل چاقی، کبد چرب و … است، افراد باید با رژیم غذایی مناسب و درمان کبد چرب چاقی و افزایش وزن را کنترل کنند.

النوابی بیان کرد: همچنین اگر خوردن غذای خاصی در رفلاکس معده موثر است، مصرف این غذا باید محدود شود. اگر افراد به دلیل استرس مبتلا به GERD هستند، باید سعی کنند استرس خود را کنترل کنند.

انتهای پیام