علائم شایع کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید شرایطی است که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. غده تیروئید انرژی بدن را کنترل می کند و آن را به بخش بسیار مهمی از سیستم غدد درون ریز تبدیل می کند. تیروئید خود یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن است. تیروئید هورمون هایی می سازد و ترشح می کند که نحوه مصرف انرژی بدن را کنترل می کنند.

مشکلات تیروئید کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. شایع ترین علامت کم کاری تیروئید احساس خستگی و ضعف است. اگر کم کاری تیروئید درمان نشود، می تواند باعث افزایش سطح کلسترول و افزایش احتمال حمله قلبی یا سکته شود. کم کاری تیروئید به ویژه برای زنان باردار تهدید کننده است، زیرا می تواند به جنین آسیب برساند.

کم کاری تیروئید بیشتر به دلیل کمبود ید ایجاد می شود و می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. بزرگسالان و زنان بالای ۶۰ سال بیشتر مستعد ابتلا به این اختلال هستند و همچنین افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند.

تشخیص کم کاری تیروئید در ابتدا دشوار است. مراحل اولیه این بیماری اغلب بدون علامت هستند یا علائم بسیار خفیفی دارند. علائم اولیه عبارتند از: ناباروری، مشکلات مربوط به سیکل های قاعدگی، تون عضلات ضعیف، خستگی، هیپرپرولاکتینمی، عدم تحمل سرما، یبوست، افکار سریع، افسردگی، گرفتگی عضلات، درد مفاصل، ناخن های نازک، کاهش تعریق، خشکی، پوست تحریک شده، افزایش وزن، کاهش وزن. ضربان قلب.

این علائم قابل توجه هستند، اما به قدری جزئی هستند که بسیاری از افرادی که از کم کاری تیروئید رنج می برند، حتی متوجه نمی شوند که به این اختلال مبتلا هستند تا زمانی که به مراحل جدی تر تبدیل شود. علائم کم کاری تیروئید دیررس بسیار شدیدتر است از جمله گواتر، گفتار آهسته و صدای شکسته، پوست پف کرده خشک، نازک شدن یک سوم بیرونی ابروها، چرخه های قاعدگی غیر طبیعی، دمای پایه پایین بدن، افسردگی مرتبط با تیروئید.

علائم غیر معمول همچنین می تواند شامل اختلال حافظه، عملکرد شناختی ناظر، ضربان قلب کند، رفلکس های آهسته، ریزش مو، کم خونی، مشکل در بلع، تنگی نفس، روان پریشی حاد، ناشنوایی و بزرگ شدن انگشت شست باشد.

اگرچه کم کاری تیروئید خطرناک است، اما می توان آن را نسبتاً آسان درمان کرد. پزشکان معمولا برای درمان علائم، قرص های هورمون تیروئید را تجویز می کنند. علائم پس از تنها دو هفته از بین می روند و می توانند در عرض چند ماه کاملاً ناپدید شوند. با این حال، این احتمال وجود دارد که بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید مجبور باشند تا پایان عمر خود هورمون های مصنوعی مصرف کنند.

اجتناب از کم کاری تیروئید برای اکثر افراد نسبتاً ساده است. از آنجایی که کمبود ید علت اصلی این اختلال است، مصرف مکمل های غذایی روزانه با ید خطر ابتلا به کم کاری تیروئید را تا حد زیادی کاهش می دهد.

سریعترین رژیم لاغری