طوفان نمک چیست و چه عواقبی دارد؟در سال های اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی، خشکسالی و بحران کم آبی با مشکلاتی از جمله ایجاد کانون های گرد و غبار در شهرهای مختلف کشور مواجه هستیم، خشکی دریاچه ارومیه نیز می تواند باعث طوفان نمک شود که یکی از تهدیدات جدی برای محیط زیست و کشاورزی و اقتصاد مردم منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش ایسنا، دریاچه ارومیه هنوز به طور کامل خشک نشده است اما قسمت شمالی و جنوبی آن جدا شده و حدود ۱۰۰۰ کیلومتر مربع از دریاچه باقی مانده است.

بیشتر بخوانید: آیا دریاچه ارومیه به طور کامل خشک شده است؟

حساسیت دریاچه ارومیه به خشکی و ایجاد طوفان های نمکی به حدی است که برخی کارشناسان معتقدند در صورت خشک شدن دریاچه ارومیه و گسترش طوفان های نمک، نمک برخاسته از این دریاچه هزاران کیلومتر منتقل شده و به شمال شرق دریاچه خواهد رسید. کشور. با توجه به اهمیت این موضوع، او ۱۱ امتیاز گفتگو را کسب کرد علی رضا شریعتی – رئیس سابق اداره نظارت و پایش ستاد احیای دریاچه ارومیه – اشاره می کنیم:

* طبق گزارشات مطالعات انجام شده توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز و ارومیه – که در ابتدای راه اندازی این ستاد صورت گرفت – ذرات نمک ریزگردهای دریاچه ارومیه حاوی کلسیم، آهن، آلومینیوم و منیزیم است. . مجتمع های مسکونی.

* کلسیم موجود در محیط، خطر ابتلا به سنگ کلیه و انسداد مجاری کلیه و عروق خونی را افزایش می دهد.

* آهن موجود در این غبار ریز ممکن است باعث تورم و آسیب چشم شود و جذب آن از طریق تنفس طولانی مدت باعث التهاب ریه می شود.

* استنشاق منیزیم موجود در ریزگردها باعث افسردگی، گیجی و ضعف عمومی می شود، اما برای آلومینیوم وضعیت بدتر است و حتی استنشاق کوتاه مدت ذرات حاوی آلومینیوم باعث سرفه، تحریک ریه و آسیب های تنفسی می شود.

* اگرچه خشک شدن دریاچه ارومیه طیف وسیعی از بیماری ها یا اختلالات را به همراه دارد، اما مهم ترین و شایع ترین آنها ریه ها، مری، سیستم عصبی و اندام های داخلی را درگیر می کند.

* طوفان نمک علاوه بر تاثیر بر استان های مجاور دریاچه ارومیه، استان های تهران، قم، خراسان شمالی، خراسان رضوی و سمنان را نیز در بر خواهد گرفت. در بهترین حالت، حدود ۶ میلیون نفری که در حاشیه این دریاچه زندگی می کنند، مجبور به ترک منطقه خواهد شد.

* این پدیده علاوه بر مناطقی در ایران، کشورهای همسایه را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

بیشتر بخوانید: پیامدهای طوفان نمک در دریاچه ارومیه; از بیماری های جسمی گرفته تا مشکلات روحی

بیشتر بخوانید: بحران کم آبی جدی است/ ضرورت شکل گیری «گفتگوی ملی»

*هر چه رطوبت دریاچه ارومیه بیشتر باشد، احتمال برخاستن گرد و غبار نمک از سطح آن کمتر است. در صورت ادامه خشک شدن دریاچه و تغییر بافت بستر دریاچه، این ذرات نمک هزاران کیلومتر از غرب تا شمال شرق کشور را با کمترین وزش باد در بر می گیرد.

* نشستن این گرد و غبار روی برگ درختان و گیاهان آنها را از بین می برد. از نظر شیمیایی، مواد و املاح این گرد و غبار بر زندگی گونه های جانوری منطقه تأثیر می گذارد.

* ابتدا باید بپذیریم که طوفان نمک مهار نمی شود، اما باید کم آبی دریاچه ارومیه را برطرف کرد.

* چالش اصلی عدم احیای دریاچه ارومیه عوامل غیرمهندسی و غیرفنی است و قطعاً عامل اصلی عدم ایمان، اعتقاد و همکاری همه دستگاه‌های حاکمه اعم از مراجع سه‌گانه و نهادها و سازمان‌های مختلف است. و همچنین تضاد منافع که می توان بخش های مختلف بخشی و مهم را به آن اضافه کرد.

انتهای پیام