طرح استاندارد دفع دارو/ داروهای «در زمان مقرر» را بدون استفاده در خانه نگه داریدمدیرکل دفتر کنترل و نظارت بر مصرف فرآورده های بهداشتی سازمان غذا و دارو از اجرای طرح لغو استاندارد دارویی در پایان سال جاری خبر داد و گفت: آزمایشی آزمایشی این طرح سال گذشته اجرا شد. امیدواریم بتوانیم در اسفند ماه سال جاری مجددا این برنامه را اجرا کنیم تا مردم بتوانند داروهای مازاد را جمع آوری و به داروخانه های منتخب تحویل دهند.

دکتر.. نوشین محمد حسینی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران. وی در خصوص نحوه دفع داروهای مصرف نشده یا تاریخ مصرف گذشته گفت: طرحی برای تحویل داروهای مصرف نشده یا تاریخ مصرف گذشته به داروخانه ها داریم که توسط ۱۰۰ داروخانه منتخب در تهران و به صورت پایلوت انجام شد. البته داروخانه هایی برای پوشش جغرافیایی تمام تهران انتخاب شدند. با اجرای این طرح مقدار زیادی دارو جمع آوری شده است.

و ادامه داد: به این ترتیب علاوه بر جلوگیری از ورود این داروها به طبیعت، این داروها به شرکت هایی که آنها را ایمن و به روش صحیح دفع می کنند ارسال شد و این اقدامات به صورت رایگان و از همه دست اندرکاران انجام شد. . متشکرم

وی افزود: نتایج آزمایشی این طرح آماده انتشار است اما باید توجه داشت که ملی شدن آن نیازمند حمایت افراد زیادی است. در اجرای آزمایشی این پروژه، شرکت ها موافقت کردند تا حداکثر پنج تن زباله دارویی را به صورت رایگان دفع کنند، اما ادامه این کار مستلزم پرداخت هزینه های دفع و حمل و نقل است. لازم به ذکر است شرکت های امحا در سه شهر قزوین، ساوا و اصفهان مستقر هستند که زباله های دارویی باید در آنها حمل و دفع شود. طبیعتا این تجارت مستلزم هزینه های هنگفت است و باید از خیرین و دوستداران محیط زیست کمک بگیریم.

و محمد حسینی تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم در اسفند ماه سال جاری مجددا این برنامه را اجرا کنیم تا با کوچ مردم به منازل خود داروهای خود را دریافت و به داروخانه های منتخب تحویل دهند. بر این اساس، از طریق داروخانه‌های منتخبی که تبلیغ می‌کنیم، داروهای مصرف نشده و تاریخ مصرف گذشته را جمع‌آوری کرده و به درستی دفع می‌کنیم. بنابراین مردم باید داروهای خود را فعلا نگه دارند تا زمانی که دوباره داروخانه های منتخب را اعلام کنیم. در عین حال افراد داروی خود را به دو قسمت مایع و جامد جدا کنند تا نشتی و شکستگی ایجاد نشود.

انتهای نامه