ضرورت نصب دستگاه های هشدار سیلاب در رودخانه ها / نهاد متولی لایروبی رودخانه چیست؟رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به موضوع لایروبی رودخانه ها گفت: لایروبی در شهرها بر عهده شهرداری است و در سایر حوزه ها بر عهده وزارت نیرو است.

محمدحسن نامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران. وی با اشاره به اهمیت توجه به فرسایش رودخانه ها در کشور گفت: ۱۶۴ هزار کیلومتر رودخانه در کشور داریم که ۶۲ هزار کیلومتر آن از مناطق مسکونی و شهری، محله ها و روستاها عبور می کند. لایروبی این آبراه ها مطمئناً کار سختی است.

وی در خصوص تقسیم وظایف اجرای این طرح گفت: اجرای عملیات لایروبی در شهرها بر عهده شهرداری ها است. رودخانه های عبوری از شهرها باید توسط شهرداری ها لایروبی شوند و لایروبی رودخانه های خارج از شهر بر عهده اداره نیرو است.

نصب دستگاه های هشدار سیل ضروری است

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: آنچه مهم است این است که کار بانک ها و درجه بندی در رودخانه ها انجام شود. طبقه بندی رودخانه ها می تواند از فرونشست رودخانه ها و انتقال رسوبات آن به سدها، دریاچه ها و … جلوگیری کرده و در واقع با جلوگیری از تخریب خاک به حفظ این ثروت ملی کمک کند.

نامی درباره تاثیر این فرآیند در کنترل سیل گفت: مهمترین نکته در کنترل سیل، دیوارکشی، ساخت سواحل و طبقه بندی رودخانه ها است. سنسورها یا سیستم های هشدار دهنده نیز باید در نقاط حساس نصب شوند تا از رسیدن آب بیش از حد به رودخانه به مردم اطلاع داده شود و قبل از وقوع سیل اقداماتی انجام شود.

بیشتر بخوانید:

درس ها و درس های سیل امام زاده داود

هشدار نسبت به سیل تماشاگران و عکاسان

هنگام سیل چه می کنید؟

همانطور که رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره ساخت و ساز در حریم رودخانه ها و تعرض به حریم آنها گفت: محدوده رودخانه ها از محور رودخانه تا حدود ۱۵۰ متر اطراف آن را شامل می شود. اما در برخی موارد می بینیم که ساخت و ساز از قبل انجام شده است. در این مدت شاهد فعالیت خوب قوه قضاییه در این زمینه هستیم و به این موارد رسیدگی خواهد شد.

انتهای پیام