صنعت چوب تصمیمات غیرحرفه ای می گیرددبیر انجمن صنعت ریخته گری تصمیمات غیرکارشناسی را مشکل فعالان صنعتی عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال گمرک مبنای محاسبه گمرک را به جای ۴۲۰۰ تومان نیم سکه اعلام کرد و سپس وزارت صمت اعلام کرد که حقوق ورودی ها را کاهش می دهد و مثلاً از ۱۵ به یک درصد می رسد؛ در حالی که طبق قانون حداقل ورودیه چهار درصد است و قابل کاهش نیست!

عبدالحمید قدمی در گفت وگو با ایسنا، درباره فعالیت های انجمن صنعت ریخته گری اظهار کرد: عضویت در تشکل ها، اتحادیه ها و انجمن های صنعت اختیاری است نه اجباری. بنابراین همه واحدها را پوشش نمی دهد، اما از آنجایی که ما از ابتدا اعضای قانونی داشتیم و اکثر آنها کارخانه ای بودند، بسیاری از ریخته گری های بزرگ در این انجمن عضویت دارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۴۶ عضو فعال که حق عضویت پرداخت کرده اند در این انجمن فعال هستند که بیشتر آنها واحدهای ریخته گری، تعدادی واحد تولید مواد اولیه از جمله فروآلیاژها و همچنین شرکت های خدمات بازرگانی فعال در این انجمن هستند. رشته ریخته گری و تجهیزات آزمایشگاهی.” این انجمن به سال ۱۳۶۴ برمی گردد و جامع است.

قدیمی با بیان اینکه انجمن صنعت ریخته گری ایران در سال ها و در زمان جنگ تحمیلی به تامین مواد اولیه کمک کرده است، تصریح کرد: مواد اولیه در زمان جنگ وارد می شد و در این زمینه مواردی به انجمن ارجاع شد و این انجمن به شرح زیر عمل کرد: میانه طبقه واحدهای تامین کننده و گیرنده سپس خدماتی برای معرفی صنعت داشتیم و در مرحله بعد به عنوان یک طبقه متوسط ​​بین نهادهای سیاستگذار دولتی و کارخانه ها که بخش خصوصی است، کار کرد.

وی با بیان اینکه موضوع قوانین کم تجربه بخشی از مشکلات نظام دولتی است، گفت: با وجود دولت بزرگ، سطح تخصص در وزارتخانه های بزرگ بسیار پایین است. البته در چنین ساختاری نمی توان انتظار فضای مترقی را داشت، اما حداقل نمی توانند اقدام قاطعی انجام دهند.

وی افزود: مثلا وقتی در دولت مشکل بودجه وجود دارد می گویند گاز را افزایش دهید که به صنایع بزرگ می پردازد. البته تشخیص این که این صنایع کدامند کار سختی نیست و متخصصی که در این زمینه کار کرده است مواردی را می داند که گاز در چه مواردی بیشترین مصرف را دارد. پس از ابلاغ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ از نزدیک به هفت ماه پیش، تلاش کردیم با برگزاری جلسات متعدد کارشناسی، شرکت گاز را متقاعد کنیم که موارد مندرج در این قانون دچار سوء تفاهم شده و این مشکلات اختلافات زیادی ایجاد می کند. در تبیین همین پدیده های ساده، ما به عنوان فدراسیون صنعت ریخته گری قدم هایی برداشته ایم و توانسته ایم از حقوق صنفی موسسان دفاع کنیم. در حوزه برق نیز چنین اتفاقی رخ داد که تاکنون نتوانسته ایم با نماینده وزارت نیرو دیداری داشته باشیم.

القدمی ادامه داد: نمایشگاه های خارج از کشور به صورت تخصصی برگزار می شود که می تواند منجر به توسعه صادرات شود و این انجمن با برگزاری تور و غرفه در آنجا شرکت ها را می برد و با توزیع ویژه نامه، توانمندی های صنایع داخلی به آنها ارائه می شود. بازدیدکنندگان.” می شود. تا کنون همه اینها بدون هیچ کمکی انجام شده است. در حالی که چنین فعالیت هایی در بودجه ها پیش بینی شده است. در واقع یکی از وظایف سازمان توسعه و تجارت کمک به توسعه صادرات و حضور در نمایشگاه های خارجی و موارد دیگر است. در حالی که فقط از طریق تسهیلات شرکتی توانستیم چنین رویه هایی را انجام دهیم.

دبیر انجمن صنعت ریخته گری ایران تصریح کرد: این انجمن علاوه بر موارد ذکر شده دارای یک نشریه نیز می باشد که تاکنون ۲۰۰ نشریه آن منتشر شده است و دارای سایت تخصصی مناسبی در بعد اطلاع رسانی و فنی است.

وی در پاسخ به ارتباط اتحادیه ریخته گری با اتاق بازرگانی گفت: این انجمن نزدیک به ۹ سال است که در اتاق بازرگانی ایران به ثبت رسیده است زیرا اتاق بازرگانی موظف است بر اساس قانون کلیه تشکل ها را تنظیم کند. در مورد سازمان ها.” البته کار زیادی انجام نشده است زیرا بسیار مرموز است. بنابراین نماینده انجمن در جلسات ماهانه نمایندگان اتاق بازرگانی شرکت می کند و همچنین اتاق با توجه به بودجه کلان خود به تشکل های مشمول ضوابط کمک می کند.

قدمی با اشاره به اینکه تعدادی از واحدهای بزرگ ریخته گری در خارج از شهرک ها بر اساس مقررات لازم فعالیت می کنند، گفت: برخی از این واحدها در مکان های خود مانند کرج، مقررات مربوط به محیط زیست و شهرداری مناطق مربوطه را رعایت می کنند. جاده ساویه.» و غیره.

کاهش شدید تولید صنعتی با قطع برق

به گفته دبیر انجمن صنعت ریخته گری ایران، خاموشی در تابستان تولید آنها را به شدت کاهش می دهد زیرا برخی از واحدها شب ها نمی توانند کار کنند اما در روز هیچ اقدامی انجام نمی دهند. جداول قطعی برق صنعتی نیز از ابتدای خرداد منتشر شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۱۴ هزار مگاوات کمبود برق داریم، گفت: این عدد بزرگ است و به سرعت جبران نمی شود. متأسفانه مشکل بزرگتر دیگر عدم امکان حرکت شرکت ها در جهت ایجاد واحد مجزا برای تولید برق است، زیرا کمبود گاز هم داریم.

القدمی گفت: به عبارتی در فصل سرما با مشکل کمبود گاز مواجه هستیم و وضعیت آن بسیار نامناسب تر از برق است. از طرفی حمل و نقل و عرضه گازوئیل در زمستان بسیار مشکل است زیرا قاچاق محسوب می شود و مجازات های سنگینی در پی دارد. امروزه صادرات محصولات به دلیل جریمه های ارزی در اولویت قرار گرفته است. بنابراین در فصل سرما تهیه محصول به عنوان جایگزین گاز تقریبا غیرممکن است.

دبیر انجمن صنایع ریخته گری ایران ادامه داد: با بررسی سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ متوجه می شویم که تولید فولاد ۱۰ درصد کاهش یافته است. طبیعتاً چنین روندی در صنعت ریخته گری وجود دارد، زیرا در این زمینه نیز از کوره های الکتریکی برای ذوب استفاده می شود. بنابراین صنایع برقی به دلیل قطع برق با مشکلات جدی مانند واحدهای ریخته گری بزرگ در تابستان مواجه هستند.

او تاکید کرد که قطع برق نه چندان تابع برنامه ریزی بلکه تابعی از پیک مصرف است. وی با بیان اینکه علاوه بر کاهش تولید، خسارت هایی نیز به همراه دارد، تصریح کرد: در فصل زمستان واحدهایی مانند آلومینیوم، نورد و فولاد به ویژه «تولید آهن اسفنجی» حاوی کوره های ذوب گاز به دلیل کمبود گاز با مشکل و چالش مواجه می شوند. . .

القدمی در پاسخ به اینکه آیا راهی برای جلوگیری از قطعی برق واحدهای صنعتی در صورت قطع برق وجود دارد، گفت: در کشور ما برخلاف دنیا اولین کلیدی که خاموش می شود مربوط به حوزه است. صنعت؛ در حالی که در کشورهای پیشرفته این موضوع در مرحله نهایی خود قرار دارد. مرحله بعدی برنامه ریزی است. بسیاری از سرمایه گذاری هایی که در سطح کلان در کشور انجام می شود اساساً اشتباه است. یعنی ۶۰ درصد سرمایه گذاری سیمان ضایعات است. یا سرمایه گذاری در فولاد خام صرف نظر از اینکه بازار صادراتی دارد یا خیر. به طور کلی، نه استراتژی برای توسعه وجود داشت و نه اهداف مورد نظر مانند کارشناسی ارشد شدن.

به گفته دبیر انجمن صنایع ریخته‌گری ایران، بسیاری از بیماری‌های مهم دیگر نیز وجود دارد که در صورت عدم پیشگیری، طی چند سال آینده کل سرمایه بخش خصوصی را از بین می‌برد که یکی از آنها انرژی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر اقدامات وزارت مالیه معضل دیگری در این زمینه است. قانون پولشویی تصویب شده و همه معاملات باید شفاف باشد تا بتوانیم به درستی وارد سامانه جهانی شویم و مورد پذیرش قرار بگیریم. اکنون این اتفاق افتاده است که تراکنش های مالی شفاف است و هر جا که تراکنش مالی انجام شود – حتی از یک دستگاه ساده – اطلاعات وارد سیستم دارایی می شود. در یک مورد، وزارت دارایی از حداکثر ۱۰ درصد فعالیت یک فعال اقتصادی مطلع بود، اما اکنون این رقم به ۱۰۰ درصد رسیده است و گذرها با این پول نمی توانند تجهیزات جدید بخرند. در نتیجه کارخانه فرسوده او در نهایت فرسوده و قدیمی می شود و او توان رقابت را نخواهد داشت. از سوی دیگر، سرمایه گذار به دلیل تورم فوق العاده، بر سرمایه خود مالیات می پردازد، نه بر سود.

افزایش ۵۸ درصدی دستمزدها منجر به افزایش بیکاری شده است

القدمی با بیان اینکه عملکرد وزارت کار بدون توجه به وضعیت فضای کسب و کار در زمینه افزایش ۵۸ درصدی حقوق، مشکلات و چالش هایی را ایجاد کرد، تصریح کرد: این اقدام نه تنها منجر به افزایش اشتغال شد، بلکه منجر به افزایش ۵۸ درصدی حقوق شد. افزایش بیکاری، زیرا درآمد و تجارتی که تا کنون به نوعی خود را حفظ کرده است، باید با این تصمیم قدرت خود را اصلاح کند. پیدایش این موضوع نشان می دهد که این به نفع طبقه فقیر کارگر است، اما چنین کارهای غیرحرفه ای ضربه بزرگی به بخش خصوصی و در نتیجه اشتغال وارد می کند.

وی افزود: علاوه بر موارد ذکر شده، ابهامات موجود از دیگر چالش ها و مشکلات این صنعت است. به عنوان مثال گمرک اعلام کرد که مبنای محاسبه گمرک به جای ۴۲۰۰ تومان نصف ارز است، سپس وزارت صنعت، معدن و تجارت (سمت) اعلام کرد که عوارض واردات مثلا از ۱۵ درصد به یک درصد کاهش می یابد. در حالی که طبق قانون حداقل ورودی چهار درصد است و قابل کاهش نیست! این تصمیمات باعث هزینه و عدم اطمینان شد. مثلاً شخصی در گمرک کالایی دارد اما هنوز قیمت دقیق این کالا مشخص نیست.

دبیر انجمن صنایع ریخته گری معتقد است وجود چنین فضای نامطمئنی منجر به توقف فعالیت در کسب و کار خواهد شد. به عنوان مثال، در بخش ریخته گری، تعداد زیادی از فروشندگان مواد اولیه که مواد اولیه آنها وارداتی بوده، انبارهای خود را تعطیل کرده اند.

دبیر انجمن صنعت ریخته گری ایران توضیح داد: نوسانات اقتصادی یکی دیگر از مشکلات این حوزه است. به عنوان مثال، شخصی با یک خودروساز قراردادی امضا می کند تا قطعات را با قیمت مشخصی تولید کند، اما تغییر در نرخ ارز و شرایط واردات بر بخش هایی مانند قیمت مواد اولیه تأثیر می گذارد. بنابراین مجموع این موانع بر کل فضای کسب‌وکار تأثیر منفی می‌گذارد و طبیعتاً محدود به حوزه ریخته‌گری نیست و در سایر حوزه‌ها نیز دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه شرایط فعلی هیچ تفاوتی با شرایط فعلی ندارد، تصریح کرد: به دلیل نامشخص بودن فضای فعلی نمی توان برای آینده پیش بینی کرد. البته می توان سناریوهایی را نیز بسته به شرایط در نظر گرفت.

انتهای پیام