شیوع بالای اختلال استرس پس از سانحه در قربانیان حوادث رانندگی


محققان کشورمان در پژوهشی از شیوع بالای PTSD یا PTSD در قربانیان حوادث رانندگی خبر دادند و بر لزوم توجه بیشتر به آن تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، تصادفات جاده ای در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه یک مشکل مهم بهداشت عمومی و یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان است. پیامدهای اقتصادی و روانی این بلایا و هزینه های ناشی از این حوادث بسیار زیاد است. بدون اقدامات موثر و سیاست های مناسب، تعداد حوادث رانندگی و مرگ و میر همچنان رو به افزایش بوده و پنجمین عامل مرگ و میر در جهان خواهد شد. در ایران بر اساس آخرین گزارش جهانی ایمنی جاده‌ای که توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است، تعداد کشته‌شدگان رانندگی در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۵ هزار نفر برآورد شده است.

همانطور که کارشناسان می گویند، برخی از بازماندگان تصادفات رانندگی معمولاً در هفته ها تا ماه های بعد از تصادف دچار یک فروپاشی روانی کامل می شوند. در ابتدا، واکنش استرس حاد یا ASD مورد بحث قرار می گیرد، که شامل واکنشی است که در یک فرد بدون هیچ گونه اختلال روانی مشاهده می شود که به طور خاص در پاسخ به یک حادثه دیده می شود و ظرف چند ساعت تا چند روز ناپدید می شود. اما پس از اختلال استرس حاد، PTSD یا PTSD رخ می دهد. PTSD اختلالی با علائم خاص است که عمدتاً پس از حوادث استرس زا مانند تصادف، قتل، جنگ و تجاوز ظاهر می شود.

در ارتباط با این موضوع، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و علوم پزشکی زابل مطالعه ای را انجام دادند که در آن بررسی اختلالات روانی پس از تصادفات رانندگی (PTSD) در قربانیان شهر تهران از نقطه نظر اپیدمیولوژیک مورد بررسی قرار گرفت. چشم انداز.

این پژوهش بر روی ۳۸۴ نفر در بخش های ارتوپدی، اورژانس و بستری سه بیمارستان طالقانی، شهدای تجریش و شهدای هفتم تیر تهران انجام شد و یک هفته و سپس دو ماه پس از حادثه، داده های مورد نیاز جمع آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

بر اساس نتایج به دست آمده از این تحقیق، حدود نیمی از شرکت کنندگان معیارهای تشخیصی اختلال استرس حاد و همچنین معیارهای تشخیصی PTSD را دارا بودند. این نتیجه نشان دهنده میزان بالای این اختلال در بین آسیب دیدگان حوادث رانندگی و اهمیت پیگیری و کنترل آن است.

حمید السوری، استاد و محقق مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از صدمات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکاران و همکاران در این زمینه می‌گوید: «نقش خانواده و بستگان قربانیان حوادث رانندگی است. در پیشگیری از این اختلال بسیار مهم است، آنها می توانند در حین درمان در مشاوره شرکت کنند و در مورد بیماری، سیر آن، درمان آن و نحوه ارتباط بهتر مراحل مختلف دوره آن اطلاعات کسب کنند.

آنها می افزایند: “خانواده ها می توانند اطلاعات مهمی را ارائه دهند و اغلب اولین کسانی هستند که متوجه تغییرات در رفتار قربانیان می شوند و از هرگونه استرسی که ممکن است تجربه کنند آگاه می شوند.” اگر علائم جدید PTSD ایجاد شود، آنها می توانند به طور مناسب پاسخ دهند و به دریافت کمک حرفه ای کمک کنند.

این یافته‌ها که بر اهمیت مراقبت از قربانیان تصادفات رانندگی که بخش زیادی از آن‌ها از PTSD یا PTSD رنج می‌برند، تأکید می‌کند، در «مجله اپیدمیولوژی ایران» انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران منتشر شد.

انتهای پیام