شیر دادن به فرزندخوانده خود برای مادران ممنوع است/ ترویج «شیر خشک» در بیمارستان هایک کارشناس بهداشت کودک دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در تشریح اقدامات وزارت بهداشت برای تشویق به شیردهی گفت: در روزهای اول پس از تولد کودک، شیردهی نقش بسیار مهمی دارد. نقش مهمی در سلامت کودک دارد.» بنابراین با حمایت مناسب مادر این تضمین وجود دارد که مادر بتواند تا دو سالگی شیر خود را به فرزندش بدهد.

رحیل تقانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران. وی با تاکید بر لزوم اجرای قانون تشویق به شیردهی، با توجه به رویه های اداره کودکان وزارت بهداشت در این زمینه، گفت: یکی از رویه های ما مربوط به اجرای ۱۰ رویه برای کودکان است. بیمارستان دوستانه این ده مرحله برای حمایت و کمک به مادران شیرده و باردار شدن آنها هنگام مراجعه به بیمارستان برای زایمان است. در طول مدت اقامت این مادران در بیمارستان، کلیه کارکنان مرتبط با مراقبت از مادر و کودک اطلاعات کافی برای ارائه حمایت کافی دارند تا مادر بتواند به درستی به نوزاد خود شیر دهد.

تاکید بر عدم مصرف خودسرانه شیرخشک

وی افزود: برخی از مفاد این ده رویه مربوط به مسائل مدیریتی و برخی نیز مربوط به مسائل اجرایی است. در بعد اداری نیز مدیران بیمارستان ها باید از سیاست های این موضوع آگاه باشند و انگیزه داشته باشند که ساختار بیمارستان را به گونه ای فراهم کنند که از نظر نیروی انسانی، تجهیزات و نیروهای متخصص مشکلی پیش نیاید و مادر باردار از لحظه ای که او برای تغذیه مناسب وارد بیمارستان می شود. همچنین پرسنل باید مهارت کافی را داشته باشند تا بتوانند آموزش های لازم را به مادران ارائه دهند تا بتوانند به درستی از شیر مادر تغذیه کنند. باید به مادران باردار آموزش داده شود که پس از ترخیص از بیمارستان به مراکز ما (مراکز خدمات جامع سلامت) مراجعه کنند تا خودسرانه شروع به استفاده از شیرخشک برای کودک نکنند.

با اشاره به اینکه برخی از مادران شیرده نیاز به مراقبت ویژه دارند، تصریح کرد: این مادران از جمله کسانی هستند که در بارداری های قبلی سابقه تغذیه با شیرخشک یا مادرانی که بیش از یک فرزند به دنیا آورده اند یا مادران شیردهی هستند. چنین افرادی باید در دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان و با پیگیری مداوم شناسایی شوند.

ضرورت اجرای قانون تشویق به شیردهی

وی درباره تاریخ اجرای ده رویه بیمارستان دوستدار کودک گفت: این برنامه در حدود سال ۱۳۷۱ توسط سازمان جهانی بهداشت تدوین شد که از سال ۱۳۸۴ در ایران آغاز شد و پس از آن به بیمارستان ها اعلام شد که مراکزی که ارائه می دهند. خدمات مادر و کودک برای تبدیل شدن به یک بیمارستان دوستدار کودک باید ۱۰ روش را طی کنند. در ارزیابی های بیمارستانی، مرکزی که این ۱۰ عمل را انجام می دهد، پلاک دریافت می کند. بنابراین در حال حاضر همه بیمارستان ها مناسب کودکان نیستند.

وی درباره هشدار معاون وزیر بهداشت در وزارت بهداشت گفت:توزیع غیرقانونی شیر خشک در بیمارستان هاوی تصریح کرد: یکی از سیاست‌های بیمارستان‌های دوستدار نوزاد، اعمال «آیین‌نامه بین‌المللی بازاریابی جایگزین‌های شیر مادر» است که ممکن است در داخل و خارج از بیمارستان تخلفی صورت نگیرد. البته ممکن است به دلیل شرایط خاص کودک مجبور به استفاده از شیر خشک شود، اما نباید در بیمارستان به طور گسترده تبلیغ کرد و یا به کودک رایگان داد. زیرا خانواده را به استفاده از شیر خشک تشویق می کند. از طرفی شیر خشک، شیشه شیر و نوک سینه نباید در داروخانه های بیمارستانی ظاهر شود.

و تقیانی ادامه داد: پس از شیوع ویروس کرونا که ارزیابی بیمارستان ها را کاهش داد، مشخص شد که شرکت های شیرخشک چشم خود را به بیمارستان ها باز کرده اند و تبلیغات گسترده ای انجام می دهند. در حالی که یکی از اهداف برنامه های سلامت کودکان در راستای اهداف ششم توسعه، ارتقای میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر و تداوم شیردهی تا دو سالگی است.

وی تاکید کرد: در چند روز اول پس از تولد کودک، شیردهی نقش بسیار مهمی در سلامت کودک دارد. بنابراین با حمایت مناسب مادر این تضمین وجود دارد که مادر بتواند تا دو سالگی شیر خود را به فرزندش بدهد.

کدام کودکان را نمی توان با شیر مادر تغذیه کرد؟

و در مورد مادرانی که قادر به شیر دادن به فرزندان خود نیستند گفت: در برخی موارد ممکن است مادر به دلیل عوارض مخصوص زایمان یا بیماری موقت نتواند به طور موقت به فرزند خود شیر دهد و در این موارد ابتدا از بانک بیمه و در صورت عدم دسترسی به این بانک، استفاده از شیرخشک خواهد بود. پس از بهبودی مادر، مشاوران ما به مادر برای ادامه شیردهی توصیه و حمایت می کنند. در موارد دیگر مانند چند قلو (بیش از دو قلو)، بیماری های صعب العلاج یا خاص و … نوزاد نمی تواند از شیر مادرش شیر دهد.

مادران می توانند به فرزندخوانده خود شیر بدهند

وی با اشاره به موضوع فرزندخواندگی گفت: در این صورت کودک می تواند از شیرخشک استفاده کند اما مواردی داریم که خانمی که فرزندخوانده را به فرزند خواندگی می پذیرد با مشاوره و سایر اقدامات توانسته خودش به کودک شیر بدهد. از طریق مشاوره های تخصصی در مورد هورمون های تولید شیر، شیر در بدن زن تولید می شود، اما وظیفه اصلی مکیدن نوزاد است، اما می توان در این راستا داروها را نیز به زن داد.

انتهای پیام