شیرینی های بیابان زایی از بالا آمدن گرد و غبار برای کمک به باغ های سرسبز جلوگیری می کنند


ایران کشوری است که ۶۱ درصد از مساحت خود را در اقلیم خشک و پس خشک قرار داده است. با وجود اینکه ۳۲.۵ میلیون هکتار از اراضی کشور در بیابان قرار دارد، اما در بخش های اکوسیستمی، ۴۳.۷ میلیون هکتار را اکوسیستم های بیابانی تشکیل می دهند و با توجه به تشدید خشکسالی، بیابان زایی از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین سازماندهی منابع طبیعی و آبخیزداری در این زمینه. توجه. در برخی استان ها اقداماتی انجام شده است.

با توجه به دندان های ما اواخر هفته گذشته سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری برخی از اقدامات انجام شده در آران و بیدگل را برای خبرنگاران افشا کرد.

در ابتدای این نشست خبری وحید جعفریان – مدیرکل دفتر امور بیابان های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور – به بیان امکانات و فرصت های مناطق بیابانی کشور، شرایط خشکسالی و گرد و غبار پرداخت و گفت: کویر کشورمان. دارای قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فردی است و می تواند مرجع خوبی برای بهره برداری اقتصادی باشد.طبیعت، فعالیت های آموزشی، تولید گیاهان دارویی و انرژی خورشیدی. عملا بیابان های کشور پکیجی را به ما ارائه می دهند که مزایای زیادی دارد. از این منظر، آنها نه تنها محدودیت و چالش، بلکه فرصت نیز هستند.

به گفته مدیرکل امور بیابان های سازمان مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری، رایزنی هایی با برخی از کشورهای دارای تجربه در این زمینه از جمله سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در حال انجام است. ساختار جامع در مناطق کویری و از سایت هایی که این منطقه را می توان وارد پارک جنگلی کردوانی کرد.

وی افزود: یکی از سیاست های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری توجه به رویکرد مشارکتی، سرمایه گذاری در سایر بخش ها و تنوع بخشی به منابع اعتباری است. در واقع باید تلاش کنیم که همه تخم مرغ ها در سبد منابع اعتباری دولت قرار نگیرند.

مدیرکل دفتر امور بیابان های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری ادامه می دهد: در سال ۱۴۰۰ و با رویکردی متفاوت، ۸۵ هزار هکتار از مناطق بیابانی در قالب طرح های مشارکتی با سرمایه گذاری خصوصی احیا شد که نشان دهنده یک امر مهم است. نقطه عطف و عمل امیدواریم با توجه به تجربیات به دست آمده بتوانیم سرمایه گذاران را جذب کنیم. این اقدامات پایدارتر، موثرتر و به زنجیره تولید و اقتصاد نزدیکتر است و می توانیم از این ظرفیت بزرگ و مغفول مانده در کشور بهتر استفاده کنیم.

وی افزود: در حال برنامه ریزی برای اجرای الگوی مشارکتی مدیریت بیابان در حداقل ۱۰۰ هزار هکتار از مناطق بیابانی در سال ۱۴۰۱ هستیم و اکنون بسیاری از صنایع، معادن و موسسات مالی برای ایفای مسئولیت اجتماعی خود اعلام آمادگی کرده اند و حرکتی عظیم در این میدان در حال شکل گیری است.

جعفریان با اشاره به بیابان زایی گفت: بیابان زایی ناشی از سوء مدیریت و سوء مدیریت است که باعث می شود کارایی و حاصلخیزی منطقه از بین برود و شبیه کویر شود. عامل انسانی مقصر اولین خط بیابان زایی است. در این صورت بهره برداری بی رویه از منابع آبی کشور نیازمند توجه ویژه است زیرا همچنان تعداد چاه های غیرمجاز از تعداد چاه های مجاز بیشتر است.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری بر لزوم توجه ویژه به فرآیند آمایش سرزمین و نگاه همه جانبه به بهره برداری از منابع و عرصه ها تاکید کرد. ما باید هزینه و فایده اقدامات خود را در نظر بگیریم زیرا برخی اقدامات ممکن است در درازمدت تاثیر متفاوتی بر کشور داشته باشد.

وی گفت: ایران به دلیل قرار گرفتن در مناطق خشک و نیمه خشک همواره تحت تأثیر چالش های این مناطق از جمله خشکسالی بوده است و از این روز به عنوان «گذر از خشکسالی با مشارکت» یاد می شود. از مردم.”

مدیر کل دفتر امور بیابان در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری افزود: این منطقه از شمال چین تا شرق آفریقا را پوشش می دهد.

جعفریان ادامه داد: بر اساس آمار سازمان جهانی هواشناسی قطعاً از سال ۲۰۰۰ نسبت به دو دهه گذشته ۲۹ درصد کاهش بارندگی وجود دارد. یعنی باید در سیاست های مدیریتی، سیاست ها و اقدامات منطقه ای در حوزه امنیت غذایی، امنیت انرژی و مدیریت آب به این شرایط توجه کنیم.

وی با اشاره به کارگروه ملی بیابان زدایی گفت: خوشبختانه این کارگروه پس از چندین سال رکود در آذرماه سال گذشته مجددا فعال شد و در دولت سیزدهم برنامه ریزی های گسترده ای برای هماهنگی بین دستگاه های مختلف برای تبیین سازگاری با خشکسالی و اراضی دارد. سیاست های مدیریتی. .

جعفریان با بیان اینکه گرد و غبار یکی از اثرات خشکسالی است، تصریح کرد: پیش از این تخریب زمین و عواقب آن عمیقاً برای جامعه قابل مشاهده نبود، اما با طوفان های گرد و غبار اخیر متوجه مخاطراتی شده ایم که با آن مواجه هستیم. نیاز به اولویت ها و بازنگری برنامه ها.

مدیرکل دفتر امور بیابان‌های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود: کنوانسیون مبارزه با بیابان‌زایی و گرد و غبار دو سه هفته پیش سندی را ارائه کرد که در آن از ظرفیت‌های منطقه‌ای به‌عنوان یک ابزار مهم راهنما برای ارتقای فعالیت‌های مشترک استفاده شد. کشورهای آسیب دیده.» می توان از گرد و غبار استفاده کرد.

جعفریان تاکید کرد: این توافقنامه، سند و کارگروه ابزارهای خوبی برای حمایت از دیپلماسی زیست محیطی است که در دستور کار قرار دارد و امیدواریم به برنامه جامع و الزام آور همکاری های منطقه ای در این زمینه دست یابیم.

شیرینی های بیابان زایی از بالا آمدن گرد و غبار برای کمک به باغ های سرسبز جلوگیری می کنند

پارک جنگلی کویری پروفسور کردوانی; از تولید گیاهان مقاوم تا تلاش برای تثبیت خاک

به گزارش ایسنا، بازدید از پروژه های مرتبط با بیابان زدایی آغاز شد و پارک جنگلی کردفانیان اولین مقصد بود. در سال ۱۳۷۱ پروفسور کردوانی این پارک ۱۰۰ هکتاری را تخریب کرد. به گفته ابوالفضل الصیادی – کارشناس فضای سبز شهرداری آران و بیدگل – شش هکتار از این باغ نهالستان است که در آن سه گلخانه، یک گلخانه اصلی و دو گلخانه سازه ای (سازه یک مکان یا جعبه هایی با ابعاد مشخص از ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر، ارتفاع از ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر و طول ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر) و در آنها گونه های مقاوم و خواستار رشد می کنند.

به گفته وی، مجموعه های شهرداری آران و بیدگل فاقد گلخانه بودند، به همین دلیل گلخانه در این باغ دارای دو هدف است و وظیفه تامین گل و گیاه باغ جنگلی و گل و گیاه مورد نیاز در آران و بیدگل را بر عهده دارد.

الصیادی افزود: از گونه های کاشته شده در این باغ به زردچوبه اشاره می کنیم و به دلیل شوری آب سعی کردیم از گیاهانی مانند زالزالک، سنجد و هل استفاده کنیم زیرا به شوری آب مقاوم هستند.

وی همچنین به اصلاح و تثبیت خاک در پارک جنگلی پروفسور کردوانی اشاره کرد و گفت: بهسازی خاک در این پارک حائز اهمیت است. علاوه بر این از گونه هایی مانند جو برای تثبیت خاک استفاده می کنیم و امیدواریم در آینده به پرورش خود ادامه دهیم.

شیرینی های بیابان زایی از بالا آمدن گرد و غبار برای کمک به باغ های سرسبز جلوگیری می کنند

بادشکن در کویر حسین آباد سد در برابر شن های روان و خیزش گرد و غبار

مقصد بعدی ما بادگیرهایی بود که در دل کویر حسین آباد ساخته شده بود. رشید قاسمی، رئیس شورای روستای حسین آباد و رئیس شورای تعاون نگهبانان آران و بیدگل با ایستادن بر روی شن های داغ کویر در جمع خبرنگاران گفت: کیلومترها دویده شده است. در حال حاضر ۲۰ هکتار ۶ بار قطع و آبیاری شده است.

وی تاکید کرد: مردم خواستار ادامه این طرح در سال جاری نیز هستند و این موضوع بستگی به نظر دست اندرکاران سازمان منابع طبیعی دارد.

رئیس شورای روستای حسین آباد گفت: ساخت بادگیرها با مشارکت مردم روستای حسین آباد و اهالی روستا انجام شد و موفقیت آمیز بود. این بادگیرها از برخاستن ریزگردها جلوگیری می کردند، در حالی که قبلاً به دلیل وزش باد بسیار شدید پشت درب منازل در کل روستای حسین آباد بود، به خصوص قسمتی که اکنون بادگیر ساخته شده و شن های بادی در آنجا جمع می شد. ما خواستار ادامه اجرای این پروژه هستیم.

روغن پاش یا بادگیر؟ مشکل این است که

قاسمی تاکید کرد: نتیجه اجرای این طرح جلوگیری از خیزش گرد و غبار و حفظ پوشش گیاهی بسیار بهتر از طرح پوشش نفتی است.

محمدعلی کاظمی – مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان درباره تفاوت هزینه های پوششی با واحدهای بادشکن گفت: برس ها باید از شرکت پالایش نفت خریداری شود. هزینه آن قطعا چندین برابر بادگیرهای غیر زنده است زیرا ما از گونه های بیابانی برای ساخت بادگیرهای غیر زنده استفاده می کنیم. در دهه ۱۴۰۰، پیمانکاری برای ساخت بادگیرهای غیر زنده، گیاهان بریده خرزهره را از شهرداری آران و بیدگل گرفت و از آنها استفاده کرد. اگرچه خرزهره خشک بود، اما توانست جلوی حرکت شن‌های روان را بگیرد.

حسینعلی نریمانی – معاون فنی منابع طبیعی استان اصفهان نیز اظهار داشت: در گذشته برای هر کیلومتر بادشکن غیرزنده ۲۰ میلیون تومان و برای هر هکتار پوشش ۵۰ میلیون تومان هزینه کردیم. اما اکنون برای هر هکتار پوشش حدود ۲۰۰ میلیون تومان و هر کیلومتر بادگیر غیرزنده حدود ۳۰ میلیون تومان هزینه دارد.

وی تاکید می کند: در سازمان منابع طبیعی از ۵ میلیون هکتار تپه های ماسه ای کشور که از اهمیت فوق العاده برخوردار است، ۳۰۰ هزار هکتار یعنی کمتر از پنج درصد تحت پوشش قرار گرفته است. در استان اصفهان از نزدیک به ۶۰۰ هزار هکتار تپه های ماسه ای به وسعت نزدیک به ۳۰ هزار هکتار مالچ پاشیده و حدود ۱.۵ میلیون هکتار جنگل حرا در سطح ۷ میلیون هکتار از مراکز حیاتی کاشته است.

به گفته نریمانی، در برخی نقاط طبیعت و طوفان فرصت ایجاد بادگیر را نمی دهد، بنابراین باید مالچ پاشی و سپس روی آن نهال و خاک بکاریم.

شیرینی های بیابان زایی از بالا آمدن گرد و غبار برای کمک به باغ های سرسبز جلوگیری می کنند

پرورش و تهیه بذر برای حفاظت از مرتع

مقصد بعدی شرکتی است که به فرآوری و اصلاح بذر منابع طبیعی مانند میمون، زالزالک، بادام و درمنه می‌پردازد.

قاسمی، رئیس شورای روستای حسین آباد که مدیرعامل این شرکت است، گفت: حدود ۴۰ نوع بذر مرتعی در این منطقه داریم. ما این دانه ها را از اسکالپر می خریم. در این مکان بذرهای آن فرآوری و اصلاح می‌شوند، سپس وارد قوه‌ای (کیفیت بذر) می‌شوند و سپس برای خرید عرضه می‌شوند و بذرها را برای بیابان‌زایی به منابع طبیعی می‌فروشیم.

وی تاکید کرد: خرید بذر همچنین موجب حفاظت بیشتر مراتع برای نگهداری بذر و چرای دام در مراتع می شود.

جعفریان با اشاره به تغییرات پروژه ها در حوزه فعالیت های زیستی گفت: به دلیل خشکسالی و تداوم آن، عملاً تغییراتی در طرح های اجرایی در حوزه فعالیت های زیستی برای مقابله با بیابان زایی ایجاد کرده ایم. یکی از آنها جایگزینی گونه های گیاهی از نظر سازگاری با شرایط خشکسالی است.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری افزود: گام دوم استفاده از گونه های بومی هر منطقه در همان منطقه است. وجود گونه ای که بومی یک منطقه است به این معنی است که خشکسالی های مکرر را تجربه کرده است، بنابراین این گیاه می تواند بالاترین میزان خشکی را نیز تحمل کند. در این صورت به جای استفاده از یک یا دو نوع درخت می توانیم سبد متنوعی از بذرهای محلی داشته باشیم.

وی تاکید کرد که بخش خصوصی می تواند در نحوه جمع آوری، فرآوری و استانداردسازی بذرها مشارکت کند. در واقع، استفاده از بذر در یک منطقه در منطقه دیگر مشمول ملاحظات بسیاری است، اما از ظرفیت تعاونی ها و جوامع محلی می توان برای حمایت از تکثیر هر گونه بومی در همان منطقه استفاده کرد. با این کار به بهبود معیشت آنها در شرایط خشکسالی کمک کرده ایم و این کار در شهرستان های آران و بیدگل در حال انجام است.

شیرینی های بیابان زایی از بالا آمدن گرد و غبار برای کمک به باغ های سرسبز جلوگیری می کنند

باغ های سبز پسته به لطف «تپه ها»

آخرین جایی که رفتیم باغ پسته ۷۰ هکتاری بود. به گفته کاظمی، رئیس اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، در آران و بیدگل ۶۰ هزار هکتار “تگکاری” جنگلکاری داریم. در کنار باغات مزارعی مانند پسته زارها وجود دارد. پسته و کشاورزی نقش زالزالک را در جلوگیری از ورود شن، ماسه طوفانی و ریزگردها برای حفاظت از این اراضی کشاورزی نشان می دهد.

وی افزود: نجاری در حفاظت از راه های مواصلاتی، شهرک های صنعتی، روستاها و شهرها در برابر گرد و غبار موفق بوده است.

آقای رجبی نماینده مالک باغ پسته گفت: آب این منطقه شور و تلخ حدود ۱۳۰۰۰ EC (هدایت الکتریکی آب که شاخصی برای تعیین میزان مواد محلول در آب است). ) که با تلاش زیاد و هزینه زیاد شوری و تلخی را کاهش می دهد.

وی افزود: نوع پسته این باغ به دلیل شرایط آب و هوایی و حدود ۱۱ تن در هکتار “اکبری” است.

به گفته رجبی، وجود خار از هجوم آفات به خصوص «سین» به باغ پسته جلوگیری کرد و امکان برداشت محصول فراهم شد.

وی در پایان خواستار همکاری بیشتر اداره کل منابع طبیعی شد.

به گزارش ایسنا، اگرچه اقدامات بیابان زدایی در مناطق مختلف کشور انجام شده است، اما با توجه به تشدید خشکسالی و تغییرات اقلیمی، باید بودجه بیشتر و اراده جدی تری داشت تا بتوان زمین های بیشتری را از خشکسالی حفظ کرد. ، هیولاهای آلودگی کمتر.. ما با هوا دست و پنجه نرم می کنیم.

انتهای پیام