شما در آزمایش غربالگری گلوکز قبل از تولد شکست خوردید. این کاری است که من بعد از آن انجام دادم. – آره! تغذیه، y


دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری (GDM) وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که یک زن باردار که قبلاً دیابت تشخیص داده نشده بود، در طول بارداری سطح قند خون بالایی داشته باشد. به طور معمول، لوزالمعده، انسولین، هورمونی را ترشح می‌کند تا به رساندن قند خون به سلول‌ها برای استفاده به عنوان انرژی کمک کند. با این حال، در دوران بارداری، سطوح بالای هورمون‌هایی که به رشد کودک کمک می‌کنند، عملکرد انسولین را نیز مختل می‌کنند، که به این معنی است که قند خون نیز افزایش می‌یابد.

چرا دیابت بارداری در دوران بارداری نگران کننده است؟

دیابت بارداری خطرات زیادی هم برای مادر و هم برای جنین دارد. برای مادر، خطر پره اکلامپسی و زایمان سزارین افزایش می یابد. برای یک نوزاد، ممکن است منجر به غول‌پیکری (وزن بالا هنگام تولد)، دیستوشی شانه، آسیب هنگام تولد و قند خون پایین بلافاصله پس از تولد شود. نوزادانی که از مادران مبتلا به دیابت بارداری متولد می شوند، بیشتر در خطر ابتلا به چاقی دوران کودکی هستند و احتمال ابتلای مادر به دیابت نوع ۲ در مراحل بعدی زندگی بیشتر است.[۴)[۴)

با وجود این، مادران مبتلا به دیابت بارداری و نوزادانشان می توانند به زندگی سالم، فعال و پر جنب و جوش ادامه دهند. بنابراین، مادران همکار، اگر در حال خواندن این مطلب هستید و دیابت بارداری دارید یا نگران آن هستید، لطفاً بدانید که آینده هنوز روشن است 🙂

شیوع دیابت بارداری در آمریکا چقدر است؟

دیابت بارداری یک نگرانی نسبتاً رایج در بارداری در ایالات متحده است که تخمین زده می شود بین ۴.۶ تا ۹.۲ درصد از بارداری ها را تحت تأثیر قرار دهد. (۲)

برای جلوگیری از دیابت بارداری چه کنم؟

عواملی وجود دارد که خطر ابتلا به دیابت بارداری را در زنان افزایش می دهد، از جمله سن بالای ۳۰، شاخص توده بدنی (BMI) > ۲۵، داشتن یک خویشاوند درجه یک مبتلا به دیابت، و داشتن یک زن اسپانیایی تبار، آفریقایی آمریکایی و بومی. خاستگاه آمریکا، جنوب یا شرق آسیا یا جزایر اقیانوس آرام – و واضح است که بسیاری از این عوامل قابل تغییر نیستند! (۴)

با این حال، صرف نظر از جثه زن یا وجود سایر عوامل خطر، خوب غذا خوردن و ورزش اغلب قبل و در طول بارداری می تواند به زن کمک کند تا در دوران بارداری به سلامت بهتری دست یابد.

بین آزمایش گلوکز ۱ ساعته ام (که شکست خوردم!) و آزمایش ۳ ساعته بعدی، باید به خودم یادآوری می کردم که حتی اگر تمام تلاشم را برای خوردن و ورزش کردن انجام می دادم، بارداری ممکن است بدن من را به گونه ای تغییر دهد که دیگران و من ممکن است نفهمیدن. شاید هورمون‌های تنظیم‌کننده قند خون من نمی‌توانستند ادامه دهند، شاید بدنم در پمپاژ هورمون‌های دیگری که عملکرد انسولین را مختل می‌کنند خیلی کار می‌کرد، یا شاید یک چارچوب متابولیک یا کد ژنتیکی وجود داشت که من حتی با یک سالم و متعادل نمی‌توانم آن را کنترل کنم. الگوی غذا خوردن! هر چقدر هم که چالش برانگیز بود، مجبور بودم به خودم برکت بدهم، زیرا برخی از انتخاب‌های گذشته‌ام – مانند بستنی‌ای که برای تولدم خوردم و دسری که در تعطیلات خانوادگی در دوران بارداری خوردم – مقصر نبودند یا شرمنده بودند. پس نفس کشیدم بیشتر سرچ کردم…

آیا آزمایش غربالگری گلوکز ۱ ساعته برای دیابت بارداری دقیق است؟

آزمایش غربالگری گلوکز ۱ ساعته نشان داده است که می تواند با دقت ۸۰ تا ۹۰ درصد، کسانی را که دیابت بارداری دارند، تشخیص دهد. (۱)

اما به خاطر داشته باشید که تست غربالگری یک ساعته ساده است: یک تست غربالگری. به ندرت به عنوان یک تست تشخیصی به تنهایی استفاده می شود، به خصوص اگر نتایج کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. اگر نتایج خارج از محدوده طبیعی ظاهر شوند، آزمایش ۱ ساعته به طور معمول با یک تست تحمل گلوکز ۳ ساعته جامع تر ترکیب می شود.

در واقع، یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۷ نشان داد که برای مادران باردار که بین ۱۳۵ تا ۱۴۳ میلی‌گرم در دسی‌لیتر در آزمایش ۱ ساعته خود آزمایش کردند، ارزش اخباری مثبت (یا شانس اینکه آنها واقعاً این شرایط را داشتند) برای دیابت بارداری ۲۰ است. . ٪. در میان افرادی که در آزمایش ۱ ساعته خود بین ۱۷۴-۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر آزمایش کردند، ارزش اخباری مثبت دیابت بارداری ۶۱ درصد است. (۳)

از نظر من، به نظر می رسید که من تقریباً ۶ در ۱۰ احتمال ابتلا به دیابت بارداری و ۴ در ۱۰ احتمال ابتلا به دیابت بارداری را داشتم. اگرچه آزمایش گلوکز یک ساعته بالا بود و در واقع می توانست به تشخیص دیابت بارداری منجر شود، این آزمایش یک ساعته نشان دهنده دیابت بارداری نبود.

چه مقادیری از گلوکز خون در طول یک آزمایش تحمل گلوکز خوراکی ۳ ساعته غیرطبیعی در نظر گرفته می شود؟

دیابت بارداری زمانی تشخیص داده می شود که دو یا چند مقدار غیرطبیعی در طی یک آزمایش تحمل گلوکز خوراکی ۳ ساعته (OGTT) ظاهر شود:

  • ناشتا ≥۹۵ mg/dL

  • ۱ ساعت ≥۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر

  • ۲ ساعت ≥۱۵۵ میلی گرم در دسی لیتر

  • ۳ ساعت ≥۱۴۰ mg/dL (1)

برای تشخیص دیابت بارداری در دوران بارداری چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر مادر مبتلا به دیابت بارداری تشخیص داده شود، درمان با تغذیه پزشکی و فعالیت بدنی خط اول درمان محسوب می شود! (۴) مادر می‌تواند و باید با یک متخصص تغذیه (RDN) کار کند تا برنامه‌ای برای کمک به دستیابی به تعادل بهتر قند خون، افزایش وزن مناسب در دوران بارداری و اطمینان از تناسب اندام مادر و نوزاد ایجاد کند. تامین مواد مغذی ضروری در دوران بارداری همچنین مادر باید قند خون خود را روزانه کنترل کند تا بهتر بفهمد که آیا سطح قند خون طبیعی است یا نیاز به درمان بیشتر – مانند انسولین درمانی – است.

خبر خوب در همه این ها این است که تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به دیابت بارداری که تحت درمان رژیم غذایی پزشکی فردی از RDN قرار می گیرند، کار می کنند! کار با RDN می تواند کنترل قند خون مادر را بهبود بخشد، منجر به کاهش بروز غول پیکر (نوزادان با وزن بالا در هنگام تولد)، اختلالات فشار خون بالا در دوران بارداری، بستری شدن در NICU و موارد دیگر شود.[۴)[۴)

اگر دیابت بارداری دارم چه بخورم؟

اگر دیابت بارداری دارید، الگوی غذایی شما ممکن است خیلی تغییر کند (یا فقط کمی!). در قرار ملاقات هایتان با RDN، از شما در مورد همه چیزهای غذا و تغذیه، از جمله غذاهایی که می خورید، تغییرات اخیر در اشتها، مکان/نحوه غذا خوردن، دسترسی شما به غذا، نحوه تهیه غذا، و تمایل به تغییر پرسیده می شود. . سپس RDN با شما همکاری می کند تا برنامه ای برای آینده ایجاد کنید – که شامل خوردن مقدار متعادلی از کربوهیدرات ها، پروتئین، چربی های سالم و فیبر است. بله، درست خواندید… دیابت حاملگی درست است نه یعنی باید تمام کربوهیدرات ها را کنار بگذارید! در واقع، بسیاری از کربوهیدرات ها اجزای مهمی را برای رشد یک کودک سالم فراهم می کنند. RDN شما برای کمک به بهبود همه جنبه های برنامه غذایی شما – از جمله کربوهیدرات ها – با شما همکاری خواهد کرد.

سریعترین رژیم لاغری