شاهزاده عبدالله وزیر خارجه پاکستان به اسلام آباد دعوت شدحسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز پنجشنبه در گفت و گوی تلفنی با بلاول بوتو زرداری همتای پاکستانی خود درباره مهم ترین موضوعات مورد علاقه مشترک در عرصه های دوجانبه و منطقه ای و همچنین آخرین تحولات گفت وگو کرد. مربوط به آنها به مذاکره برای رفع تحریم ها و تبادل نظر.

با توجه به دندان های ماوزیر امور خارجه کشورمان با ابراز تاسف از جان باختن جمعی از مردم پاکستان در سیل اخیر در این کشور، مراتب تسلیت و همدردی خود را با دولت و ملت این کشور اعلام کرد و بر کمک‌های بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد. به پاکستان فرستاده شده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به تشکیل بیست و یکمین اجلاس کمیته مشترک اقتصادی دو کشور گفت: در این نشست که پس از پنج سال وقفه برگزار شد، توافقات خوبی حاصل شد و امیدواریم این توافقات به گونه ای عملی شود. به شرح زیر است: در اسرع وقت.

وزیر امور خارجه کشورمان از آمادگی ایران برای افتتاح بازارچه مرزی سابق مند خبر داد و تاکید کرد: موافقیم که بازگشایی بازارچه های مرزی نقش مهمی در توسعه تجاری و امنیت مرزهای مشترک دو کشور دارد.

رئیس دیپلماسی کشورمان با اشاره به تحولات افغانستان بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر با حضور پررنگ اقوام افغانستانی در این کشور تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد که نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان به زودی برگزار شود. مشارکت کشورهای منطقه

دکتر امیر عبداللهیان همچنین آخرین تحولات مذاکرات وین برای رفع تحریم ها را بیان کرد.

بلاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان در این تماس ضمن تشکر از همدردی و کمک دولت و ملت ایران با سیل زدگان پاکستان، خواستار همکاری و تداوم کمک های ایران در این زمینه شد. میزان خسارت وارده

بلاول بوتو همچنین با ابراز خرسندی از برگزاری بیست و یکمین نشست کمیته مشترک اقتصادی دو کشور، آمادگی کشورش را برای برگزاری کمیته های فنی بین دو کشور اعلام کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان تاکید کرد که دو کشور در مورد مسئله افغانستان موضع مشترک دارند.

وی با اشاره به رویکرد مثبت ایران در مذاکرات وین گفت: من تلاش شما را تحسین می کنم و از طرف دولت پاکستان اعلام می کنم که ایران حق دارد آزادانه با دنیا تعامل داشته باشد و شرکت های مختلف باید بتوانند بدون هیچ چیزی در ایران سرمایه گذاری کنند. محدودیت های

وی همچنین از وزیر امور خارجه کشورمان دعوت کرد در آینده نزدیک برای پیگیری روند توسعه روابط تهران و اسلام آباد به این کشور سفر کند.

انتهای پیام